Kako se siva mrena manifestira, kako se liječi i kako se preventivno može djelovati? U tekstu donosim odgovore upravo na ova pitanja.
Jedno od najčešćih oboljenja kod osoba starijih od 70 godina je upravo oboljenje oka poznato pod imenom siva mrena ili katarakta. Siva mrena ili katarakta je gusto, zamagljeno područje koje se formira u leći samog oka. Katarakta počinje onda kad proteini u oku formiraju grudice i tako sprečavaju leću da šalje oštru sliku do oka, odnosno do mrežnice.
Mrežnica funkcionira tako što pretvara svjetlost koja ide kroz leće i stvara signale. Nakon toga, signale šalje do optičkog živca koji ih prenosi do mozga.
Katarakta se razvija polako dok ne počne utjecati na vid. Postoji mogućnost da se razvije na oba oka, ali i ako se to desi, uglavnom ne dolazi u isto vrijeme. Siva mrena ili katarakta se češće javlja kod starijih ljudi. Jedno istraživanje je pokazalo da čak više od polovine ljudi do osamdesete godine razvije kataraktu ili se podvrgne operaciji katarakte u Sjedinjenim Američkim Državama.
Siva mrena – uzroci
Postoji nekoliko uzročnika koji povećavaju rizik da se javi siva mrena, a samo neki od njih su:
- Prekomjerna proizvodnja oksidanata, točnije molekula kisika koji su promijenili kemijski sastav zbog svakodnevnog života
- Pušenje
- Ultraljubičasto zračenje
- Dugotrajna upotreba steroida i ostalih lijekova
- Određena oboljenja poput dijabetesa
- Traume
- Terapija radijacijom
Katarakta – vrste
Postoji nekoliko različitih vrsta sive mrene, a obično se dijeli po tome gdje u oku i na koji način se razvila. Po tome ih možemo dijeliti na:
- Nuklearna siva mrena koja se stvara u sredini leće i uzrokuje da jezgra ili centar postanu žute ili smeđe boje.
- Kortikalna siva mrena je klinastog oblika i formira se oko ivica same jezgre.
- Kapsularna siva mrena se formira puno brže od druge dvije vrste i utječe na njen zadnji dio leće.
- Kongenitalna siva mrena koja je prisutna pri rođenju ili se formira tijekom prve godine bebinog života. Javlja se mnogo rjeđe od ostalih vrsta koje su uzrokovane godinama.
- Sekundarna siva mrena obično nastaje kao posljedica upotrebe određenih lijekova i to najčešće onih koji se koriste za liječenje bolesti kao što su glaukom i dijabetes. Isto tako, upotreba steroida ponekad može dovesti do toga da se razvije katarakta.
- Traumatska siva mrena nastaje nakon povrede oka, a može proći i nekoliko godina prije nego što se pojavi.
- Radijacijska siva mrena može biti posljedica zračenja u tretmanu protiv kancerogenih oboljenja.
Simptomi sive mrene
Kao što smo već ranije spomenuli, siva mrena ili katarakta se razvija jako sporo, a to obično znači da su simptomi jedva primjetni. Postoji velika mogućnost da nećete primijetiti ništa sve dok ne počne da vam blokira svjetlost, a tada se mogu javiti simptomi poput:
- Vida koji je zamagljen ili mutan;
- Kratkovidnost (kod starijih osoba);
- Promjene u načinu na koji vidite boje;
- Problema s noćnom vožnjom;
- Problema s odsjajem tijekom dana;
- Dvostruke slike na području oka koje je zahvatila katarakta;
- Problema s naočalama za vid ili kontaktnim lećama koje ne pomažu onako kako bi trebale.
Liječenje sive mrene
Nakon uspostavljanja točne dijagnoze, liječnik će vam dati određenu terapiju za liječenje katarakte. Ako je moguće vid korigirati pomoću naočala ili uz kontaktne leće, doktor će vam propisati dioptriju, a ako to ne pomogne i ako vam siva mrena nastavi stvarati probleme u svakodnevnom životu, možda će vam biti potrebna operacija.
Operacija katarakte se preporučuje onda kada vam obavljanje svakodnevnih aktivnosti poput vožnje automobila ili čitanja postane problem, ali i kada siva mrena počne ometati terapiju za neke druge probleme koje imate s očima.
Jedna kirurška metoda koja je poznata pod nazivom fakoemulzifikacija podrazumijeva upotrebu ultrazvučnih valova pomoću kojih se razbija leća i uklanjaju komadi koji bi mogli smetati. Pored ove, postoji i ekstrakapsularna operacija koja podrazumijeva uklanjanje zamućenog dijela leće kroz dugi rez na rožnjači. Nakon operacije, intraokularne leće se postavljaju tamo gdje su bile prirodne leće.
Operacija uklanjanja sive mrene je uglavnom bezbolna, veoma sigurna, predstavlja trajno rješenje za probleme sive mrene i ima visok stupanj uspješnosti. Ako sve ide po planu, operacija uklanjanja katarakte ne bi trebala trajati duže od 10 minuta, nakon čega se trebate odmoriti i „doći sebi“ od anestezije, a to obično traje od 30 minuta do pola sata. U većini slučajeva pacijenti, nakon operacije, kući idu istog dana.
Oporavak nakon operacije katarakte
Što se tiče perioda oporavka nakon operacije katarakte, ako se pridržavate savjeta koje vam je dao vaš oftalmolog, oporavak bi trebao biti brz. Nakon operacije nećete biti u stanju odmah voziti, a trebali biste dobiti i zaštitne naočale. Potrebno je i odmoriti se nekoliko sati nakon dolaska kući.
Nakon skidanja zaštite s oka moguće je da vid bude malo zamućen, ali to vas ne bi trebalo zabrinjavati jer je potrebno određeno vrijeme da se vaše osjetilo vida navikne na uklanjanje katarakte i privikne na intraokularne leće kojima su zamijenjene prirodne leće. Tijekom perioda adaptacije mogu se javiti smetnje u vidu koje kratko traju.
Trajanje oporavka ovisi od osobe do osobe – kod nekih se vid izoštri u potpunosti kroz par sati, a kod nekih je potrebno jedan do dva tjedna.
Postoje li prirodni lijekovi za liječenje katarakte?
Kad je u pitanju katarakta i liječenje katarakte, jedini provjeren način za trajno rješenje ovog problema jeste da se katarakta ukloni kirurškim putem. Da biste na neki način usporili širenje upalnog procesa i ostalih rizika možete promijeniti neke životne navike što je uvijek dobra opcija.
- Jedite više voća i povrća jer metabolizam uključuje i proces koji se naziva oksidacija, a koji može izazvati oštećenje tkiva u cijelom tijelu, a tako i u očima. Komponente koji se nazivaju antioksidanti utječu na ove procese, svježe voće i povrće je bogato antioksidantima.
- Izbjegavajte masnu, industrijski prerađenu hranu jer su istraživanja pokazala da su konzumiranje masne i prerađene hrane i katarakta usko povezani. Ova hrana, također, doprinosi pretilosti i mnogim drugim bolestima pa bi ih u svakom slučaju trebalo izbjegavati.
- Jedite više ribe i morskih plodova bogatih omega 3 masnim kiselinama koje mogu biti od koristi kad je zdravlje vaših očiju u pitanju.
Nekoliko istraživanja pokazalo je i da uzimanje minerala i suplemenata mogu biti od pomoći, ali u svakom slučaju operacija katarakte je najefikasnije rješenje koje će trajno riješiti ovaj zdravstveni problem.
Je li moguće spriječiti pojavu sive mrene?
Da biste smanjili rizik od pojave sive mrene trebate usvojiti neke dobre navike:
- Zaštitite oči od UVB zraka, tako što ćete nositi naočale za sunce.
- Redovno odlazite na preglede kod oftalmologa.
- Prestanite pušiti.
- Jedite što više voća i povrća.
- Održavajte zdravu tjelesnu težinu.
- Ako imate dijabetes ili neka druga kronična oboljenja, redovno se kontrolirajte i uzimajte terapiju.
Siva mrena ili katarakta, ako se ne liječi, može dovesti do sljepila. Iako se često prestane razvijati sama od sebe, sama od sebe se ne može smanjiti niti povući. Kirurško uklanjanje katarakte je veoma česta procedura i efikasna je u čak 90 % slučajeva.
Povezano: Visok očni tlak – Uzroci, simptomi i kako ga spriječiti
Autor: Bojan Kozomara, doktor medicine, specijalist oftalmologije