Oko 20% svjetske populacije smatra se visoko osjetljivim / hipersenzitivnim osobama (eng. HSP – highly sensitive person), a ta brojka raste svake godine. Ovo stanje prvi su prepoznali i imenovali psiholozi Elaine i Arthur Aron.
Radi se o osobama koje su kroz život često slušale nešto poput “joj, kako si osjetljiv/a”, “čudno se ponašaš”, “zašto ti to toliko smeta”. Rečenice koje im nisu pomogle da se osjećaju prihvaćeno i normalno, već upravo suprotno.
4 su kategorije ponašanja po kojima se može zaključiti da je neka osoba visoko osjetljiva.
Način procesuiranja događaja i informacija
Skloni su primjećivati stvari više i češće od drugih, pri tom imajući visoku razinu empatije. To znači da su njihovi osjećaji često “veliki i jaki”, vrlo su pažljivi i obazrivi. No, ono najzanimljivije ipak nećete vidjeti ako to ne odluče podijeliti s vama – njihov unutarnji svijet, često prepun mašte.
Pretjerana stimulacija
Iako je sve prethodno rečeno korisno u brojnim privatnim i poslovnim odnosima, za visoko osjetljive osobe sve to ponekad može biti malo “too much”. Tada prelaze u stanje pretjerane stimulacije koja im često donosi nemir, zbunjenost i osjećaj opterećenja. Kada se dulje vremena nalaze u takvom stanju mogu osjećati veliki stres koji im utječe na poslovni i privatni život.
Intenzivni emocionalni obrasci
Kombinacija procesuiranja informacija i pretjerane stimulacije itekako utječe na hipersenzitivne osobe, najviše kroz emocionalne obrasce. Oni osjećaju sve vrste emocija vrlo intenzivno. Kada su sretni, onda su ushićeni više od bilo koga. Kada su tužni, ljuti, razočarani, mogu ući u vrlo loše stanje koje nekad potraje i nekoliko dana. Emocionalni rollercoaster u pravoj svojoj definiciji!
Izazovi sa senzorikom
Senzorni okidači mogu biti pravi izazov u svakodnevnog funkcioniranju visoko osjetljive osobe. Glasni zvukovi, gužve, blještava svijetla; sve to može predstavljati prepreku u obavljanju aktivnosti. Posebice kada se isti ne mogu izbjeći, recimo u poslovnom okruženju i drugim obavezama. Izuzetno su osjetljivi na okolinu i vole provoditi vrijeme u samoći i tišini, to ih puni energijom.
Visoko osjetljive osobe – njihovo mjesto u društvu
Biti u stanju visoke osjetljivosti na prvu može zvučati kao slabost i kao nešto što može kočiti razvijanje punog potencijala osobe. No, kao i sa svime u životu, stvar je u mindsetu pojedinca. Kako se osoba nosi sa svojom osobnošću i okreće li svoje naizgled nedostatke u prednost. Važno je poznavati sebe, što nam odgovara i što ne te tomu prilagoditi svoju okolinu, društvo, čak i radno mjesto, ako imamo tu mogućnost.
Danas, kada se svaka osoba bori s nekim svojim izazovima, važno je biti obazriv i empatičan. Ako primijetite da je osoba hipersenzibilna ili vam to sami kažu, prilagodite svoj pristup. Izbjegavajte fizički dodir, glasan govor, bučna mjesta gdje ćete s osobom otežano komunicirati.
Ako ste se prepoznali u ovom tekstu, važno je naglasiti i da pripazite na osobe koje bi mogle poželjeti iskoristiti vašu osjetljivost. Narcisi su poznati po tome da traže upravo osobe koje su empatične i koje ne vole biti “u prvom planu” kako bi oni preuzeli svu pažnju. Stoga, ako ste hipersenzitivni ili se susrećete s takvom osobom potrudite se pokazati empatiju i prilagođeni pristup koji će druga strana itekako cijeniti.
Povezano: Kako reagirati na napade i manipulacije