Kako surađuju tijelo i duh objasnit ću na primjeru violine i violiniste. Sjetite se biti pažljiviji i nježniji prema svojem tijelu – tom dragocjenom instrumentu.
Tijelo kao instrument duha
Poznato je da klasični instrumenti i na njima izvedena glazba ljekovito djeluju na naše tijelo i te vibracije upija svaka naša stanica. Tim posebnim tonovima možemo liječiti i dušu i tijelo.
Predivne ljetne subotnje večeri 2 Chellos – dva vrhunska violončelista podsjetili su nas na savršenstvo zvuka koji se može proizvesti na glazbenom instrumentu. Koncertu je prisustvovalo 50.000 ljudi. Jeste li se upitali zbog čega su došli, kako su se osjećali, zašto su bili dobro raspoloženi, oduševljeni, radosni i tražili još? I ja sam se osjećala ugodno, čak ushićeno, u toj šarolikoj masi svih generacija. Kao i ljude oko mene, ponijeli su me glazba, snažna energija i beskrajna ljubav dvojice mladih ljudi koji uživaju u onome što rade. S lakoćom su svoje emocije prenijeli na publiku – moć glazbe razlila se toplim noćnim zrakom našega glavnog grada.
Violina i violinist
Glazbeniku je violina oruđe kojim stvara glazbu. Međutim, na „raštimanoj“ violini ni najbolji umjetnik ne može postići željeni zvuk. S druge strane, ako i ugodimo instrument, on sam ne može proizvesti glazbu. Potreban mu je kreativan umjetnik koji će udahnuti život instrumentu. Tek iz te sinergije odabranog instrumenta i predanosti umjetnika proizaći će božanstveni i ljekoviti zvuci. Kreativnost, kao i ljubav, proizlazi iz tog duhovnog nesvjesnog dijela a preko instrumenta na kojemu sviramo izražavamo svoje unutarnje stanje.
Zamislimo da je naše tijelo violina a violinist ono duhovno u nama. To naše psihofizičko tijelo je instrument duha. Tijelo je oruđe kojim se duhovno, znači ono svjesno i savjesno, odgovorno, kreativno, moralno, mudro, dobro i puno ljubavi može izraziti i stvarati.
Što napravi violinista s violinom nakon vježbanja ili koncerta – odbaci ju nemarno u kut ili ju pažljivo pospremi u zaštitnu kutiju? A što činimo mi sa svojim tijelom? Brinemo li se za jedini instrument kojim možemo izraziti sebe – sklopiti posao, naučiti matematiku, pročitati knjigu, napisati pjesmu, posaditi cvijeće, zagrliti dragu osobu ili skuhati ručak?
Sjetite se biti pažljiviji i nježniji prema svojem tijelu – tom dragocjenom instrumentu. Gledajte na tijelo kao instrument duha. O njegovoj krhkosti počinjemo razmišljati tek kada se slomi ili razboli. Možda ste nedavno porezali prst ili uganuli nogu – to je kao da je na gudalu puknulo nekoliko žica. Još uvijek možete svirati, ali je izvedba ipak privremeno otežana.
Budite aktivni – vježbajte, plešite, svirajte, dišite, jedite zdravo i umjereno, uživajte u onome što imate i njegujte svoj instrument kako bi bio ogledalo vašeg zdravog, vedrog i kreativnog duha.
Logoterapeut će zajedno s vama potražiti smisao i u situacijama kada je tijelo privremeno ili trajno oštećeno.
Povezano: Slobodno pokretanje očiju
Autorica: Vedrana Nucak, mag.cin., kineziolog i logoterapeut