Najnovija istraživanja pokazuju da je dobar noćni san nevjerojatno važan za vaše zdravlje. Poremećaji sna sve su češći problem, a nakon čitanja ovog članka vjerujemo da ćete poduzeti sve za kvalitetu svoga sna.
Kvalitetan san za bolje zdravlje i duži život
Kvalitetan san ima mnogo dokazanih zdravstvenih prednosti i može pomoći u rješavanju zdravstvenih problema. Dovoljno sna neophodno je za održavanje optimalnog zdravlja i dobrobiti. Poput tjelovježbe i uravnotežene prehrane, dobro spavanje može spriječiti niz zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca i depresiju. Dok spavate, vaš krvožilni sustav se odmara, krvni tlak se snižava što doprinosi zdravlju srca. Lista zdravstvenih benefita dobrog sna jako je duga.
Poremećaji sna sve su češći problem. Kako je spavanje ključno za većinu fizioloških procesa, poremećaj spavanja može dovesti do brojnih zdravstvenih problema poput hipertenzije, debljanja, pojačanog odgovora na stres, lošijeg pamćenja itd. Istraživanja pokazuju da poremećaj sna čak povećava rizik od određenih vrsta raka.
Koliko je sna dovoljno
Iako se potrebe za snom razlikuju od osobe do osobe, većini odraslih osoba treba između 7 i 9 sati noćnog sna. Kraće spavanje od preporučenog značajno utječe na vaš sljedeći dan jer ćete biti manje koncentrirani, manje odmorni, a možda čak i mrzovoljni. Kronični nedostatak sna povećava rizik za razvoj bolesti. Kao što premalo sna može biti štetno, tako i redovito spavanje više od preporučenih 9 sati tijekom noći može učiniti više štete nego koristi.
Kvalitetan san vam može produžiti godine života
Nedavno objavljeno istraživanje predstavljeno na godišnjem znanstvenom zasjedanju Američkog koledža za kardiologiju zajedno sa Svjetskim kardiološkim kongresom pokazuje da ukupna kvaliteta sna, koju čini 5 čimbenika, utječe na životni vijek. Štoviše, podaci pokazuju da se oko 8% smrti iz bilo kojeg razloga može pripisati lošem obrascu spavanja. Za svoju su analizu Frank Qian, M. D., i tim uključili podatke od 172 321 osobe prosječne dobi 50 godina, 54 % su bile žene.
Pet čimbenika kvalitetnog sna koji utječu na duljinu života
Kako bi odredili kvalitetu sna, istraživači su promatrali ovih pet glavnih povoljnih čimbenika:
- idealno trajanje sna od sedam do osam sati noću;
- poteškoće s uspavljivanjem ne više od dva puta tjedno;
- poteškoće sa spavanjem ne više od dva puta tjedno;
- nekorištenje nikakvih lijekova za spavanje;
- odmorno osjećanje nakon buđenja najmanje pet dana u tjednu.
“U usporedbi s osobama koje su imale nula do jedan povoljnih čimbenika spavanja, oni koji su imali svih pet su imali 30% manju vjerojatnost da će umrijeti iz bilo kojeg razloga, 21% manju vjerojatnost smrti od kardiovaskularnih bolesti, 19% manju vjerojatnost smrti od raka i 40% manju vjerojatnost da će umrijeti zbog drugih uzroka koje nisu bolesti srca ili raka. Među muškarcima i ženama koji su izjavili da imaju svih pet mjera kvalitete sna (rezultat pet), očekivani životni vijek bio je 4,7 godina dulji za muškarce i 2,4 godine dulji za žene u usporedbi s onima koji nisu imali niti jedan ili su imali samo jedan od pet povoljnih čimbenika niskorizičnog sna.” (Izvor: Nicole Napoli, Getting Good Sleep Could Add Years to Your Life American College of Cardiology, Feb 23, 2023)
Nesanica vodi u bolest. Ako nađete način kako se opustiti, nesanica će nestati. Znati se opustiti je umjetnost. Umjetnost se svodi na dobro izabran životni stil. Sve o nesanici i rješavanju nesanice prirodnim preparatima i promjenom životnog stila pročitajte u članku Nesanica.
6 savjeta za bolji san
Ako ne spavate dobro, trebali biste napraviti promjene u spavaćoj sobi i navikama spavanja.
- Pronađite pravi madrac za svoja leđa, kvalitetan poplun i jastuk i udobno se smjestite.
- Pijte umjereno – u večernjim satima izbjegavajte veći unos tekućine. Također, imajte na umu da nikotin, kofein i alkohol mogu ometati san.
- Izbjegavajte kasno jedenje – teški ili obilni obroci u večernjim satima dovode do lošijeg spavanja.
- Stvorite opuštajuće okruženje – održavajte ugodnu sobnu temperaturu za spavanje, zamračite prostor, po potrebi koristite čepiće za uši ako vas ometa buka; stvorite okruženje u skladu s vlastitim potrebama. Ugodno hladna soba može skratiti vrijeme koje vam je potrebno da zaspite i uđete u dublje faze sna.
- Izbjegavajte korištenje ekrana koji emitiraju svjetlost neposredno prije spavanja. Svjetla mogu narušiti kvalitetu vašeg sna. Oslobodite svoju spavaću sobu od tehnologije, u krevetu se samo spava.
- Priuštite si opuštajuću kupku koja može poboljšati san.
Povezano: Ako patite od nesanice, isprobajte ovu metodu disanja