Nije pobjeda kada natjeraš nekoga da radi nešto protiv svoje volje. Treba pronaći rješenje koje zadovoljava obje strane, poduzeti usklađivanje ciljeva.
Usklađivanje ciljeva
Jelena kada želi u šetnju ima neku svoju viziju toga. Treba biti bez žurbe, važna je ruta kojom ide. Putem treba biti nešto lijepo. Nije joj važan cilj nego put kojim ide. Ja kad idem šetati napravim plan da ubijem što više muha jednim udarcem. Šetnja se brzo pretvori u hodanje, dakle brža je, a na kraju me čeka nešto što trebam obaviti. Danas me Jelena pitala da odemo u šetnju. Naravno, pristao sam.
Bicikl mi je bio na servisu i taman možemo prošetati do tamo da ga uzmem. Dakle, moj plan podrazumijeva cilj na kraju (uzimanje bicikla sa servisa), šetnju uz bučnu prometnu cestu… šetnju koja je zapravo hodanje jer Jelena mora stići na sastanak s klijentom. Njena je ideja da prošetamo uz potok…
Tko je u pravu? Tko je pobijedio?
Oboje smo u pravu jer svatko ima svoju rutu prema vlastitim stavovima. Tko je pobijedio? Oboje. Ovoga puta smo dogovorili da odemo zajedno njenom rutom jer sam imao vremena, a želim šetati s njom pa sam nakon toga ja otišao po bicikl, a onda na sastanak. Ovoga puta je bilo tako. Nekada je prema mom planu.
I nije poanta u „pobjedi“, nije pobjeda kada natjeraš nekoga da radi nešto protiv svoje volje. Poanta je da se u ogromnom postotku slučajeva i situacija može pronaći rješenje koje zadovoljava obje strane. Usklađivanje ciljeva.
Tu ne mislim na kompromis. Kompromis je pristajanje obiju strana na manje od očekivanog u svrhu da dobiju nešto što percipiraju zadovoljavajućim. Ja sam danas dobio najbitnije. Šetnju sa svojom suprugom. Ovo je sitan i nevažan primjer, no ako se dovoljno puta ne uspijemo dogovoriti oko toga, postat će velik i nepremostiv. S druge strane, ako se dovoljno puta dogovorimo oko malih stvari, znat ćemo kako se postaviti i kod velikih.
Usklađivanje ciljeva – zlatno pravilo u dogovorima
Ako ovoga nema, a pristanete na dogovor, izgubili ste. Dakle, zlatno pravilo kaže da moraš imati nešto od toga što radiš i na što pristaješ. Nešto što ti se sviđa u „pogodbi“.
U mom primjeru je to šetnja sa suprugom. Da se meni nije s njom šetalo, a ona me nagovori da ipak idem, u meni bi se dogodila frustracija i osjećaj da sam žrtva. Da „moram“. Učiniti to s vremena na vrijeme kad stvarno postoji razlog i nije neki problem…
No, ako to počnemo raditi redovno, ako se takvo ponašanje pretvori u naviku, frustracija, depresija, neprihvaćanje i zamjeranje su posljedice koje će se neminovno dogoditi. Pogađate, ovo vodi silaznom putanjom. Jer tko od nas želi takvu vezu…
Zato djelujte na vrijeme. Pronađite u svemu nešto za sebe.
Povezano: Što radimo pristajanjem na loš odnos