Europa obiluje dvorcima koji svojom veličanstvenom arhitekturom i bogatim interijerima pričaju priče iz različitih epoha. Ove impozantne građevine, osim što su svjedoci burne povijesti, često oduševljavaju svojim detaljima, omogućujući posjetiteljima da zakorače u svijet prošlosti i osjete duh nekih davnih vremena.
U ovom nastavku, predstavljamo vam još jedan izbor najljepših europskih dvoraca koji će vas zasigurno očarati svojom ljepotom i povijesnom važnošću.
Neuschwanstein, Njemačka
Jedan od najpoznatijih dvoraca na svijetu smješten je u idiličnim šumama Bavarske. Izgrađen u stilu njemačke romanike, inspiriran arhitekturom 13. stoljeća, Neuschwanstein je djelo bavarskog kralja Ludwiga II. Unatoč njegovoj želji da dvorac ostane zatvoren za javnost i da bude srušen nakon njegove smrti, ova veličanstvena građevina preživjela je i postala jedno od najposjećenijih turističkih odredišta u Njemačkoj.
Iako dvorac nikada nije u potpunosti dovršen, njegove bogato uređene prostorije u neoromaničkom stilu i spektakularan pogled s terase ostavljaju bez daha, posebno zimi kada krajolik poprima gotovo bajkovit izgled. Poslužio je kao inspiracija Walt Disneyu za Trnoružičin dvorac te za onaj koji se pojavljuje u uvodnim špicama Disneyevih filmova.
Alcázar de Segovia, Španjolska
Ovaj srednjovjekovni dvorac smješten je u povijesnom gradu Segovia. Izgrađen u 12. stoljeću, prvobitno kao arapska utvrda, dvorac se uzdiže na temeljima starih rimskih građevina, odražavajući bogatu povijest Španjolske.
Kako su se kroz stoljeća mijenjali vladari, tako je i Alcázar prolazio kroz brojne nadogradnje. Jedan od povijesno važnih trenutaka ovog dvorca vezan je uz kraljicu Izabelu I., koja je u njemu obećala financijsku potporu Kristoforu Kolumbu za njegovo putovanje u Novi svijet.
Alcázar je poznat po svojoj osebujnoj arhitekturi, posebice po obliku koji podsjeća na pramac broda, te po slikovitom položaju između dviju rijeka. Iako se često spominje kao inspiracija za dvorce iz Disneyjevih filmova poput “Snjeguljice i sedam patuljaka” i “Pepeljuge”, njegova prava slava leži u njegovom jedinstvenom dizajnu i povijesnoj važnosti, što ga čini jednim od najljepših i najprepoznatljivijih dvoraca u Španjolskoj.
Trakošćan, Hrvatska
Jedan od najljepših i najpoznatijih dvoraca u Europi je i Trakošćan koji je izgrađen krajem 13. stoljeća kao dio obrambenog sustava sjeverozapadne Hrvatske, prvotno služeći kao manja osmatračka utvrda. Kroz stoljeća je više puta nadograđivan i proširivan.
U drugoj polovici 18. stoljeća dvorac je napušten te počinje propadati. No, sredinom 19. stoljeća, Juraj Drašković započinje njegovu obnovu u neogotičkom stilu, u skladu s romantičarskim duhom vremena, pretvarajući ga u rezidencijalni dvorac. Okoliš dvorca uređen je kao romantični perivoj s park-šumom, rijetkim drvećem, umjetnim jezerom i vrtovima.
Danas je dvorac u vlasništvu Republike Hrvatske i od 1953. godine dom je stalne muzejske postave, koja obuhvaća vrijedne zbirke baroknog namještaja i umjetnina. Trakošćan je 2017. godine uvršten među 12 najljepših europskih dvoraca prema časopisu Conde Nast Traveler.
Dvorac Miramare, Italija
Dvorac Miramare izgrađen je krajem 19. stoljeća u blizini Trsta, po nalogu austrijskog nadvojvode Ferdinanda Maksimilijana, kao romantično prebivalište za njega i njegovu suprugu Charlottu. Smješten na samoj obali mora, ovaj bijeli dvorac okružen je predivnim botaničkim parkom s fontanama, stvarajući idiličan prizor.
Danas je u dvorcu smješten muzej s brojnim umjetničkim djelima i namještajem koji dočaravaju raskoš bečkog dvora. Posebno je zanimljiva soba sa slikama talijanskog slikara Cesara Dell’Acque, koje prikazuju trenutke iz života Maksimilijana, uključujući i povijest dvorca. Uz dvorac je vezana i legenda o prokletstvu, koja tvrdi da boravak u dvorcu donosi nesreću onima koji dođu sa svojim partnerima, temeljeći se na tragičnoj sudbini Maksimilijana, Charlotte i kasnijih vlasnika. Ipak, unatoč mračnim pričama, dvorac Miramare očarava sve posjetitelje svojom ljepotom i bezvremenskim šarmom.
Dvorac Hunyad, Rumunjska
Poznat i kao “Drakulin dvorac”, Hunyad se nalazi u Rumunjskoj, unutar nekadašnje Kneževine Transilvanije. Ovaj veličanstveni dvorac izgrađen je u gotičkom stilu, s elementima barokne i renesansne arhitekture. Impozantan je po svojoj veličini, visokim tornjevima s raznobojnim krovovima te brojnim prozorima i balkonima ukrašenim preciznim kamenim rezbarijama.
Dvorac Hunyad obilježava bogata povijest obavijena velom tajni, što ga čini posebno zanimljivim. Jedna od najpoznatijih legendi vezanih uz dvorac tvrdi da je Vlad III. Drakula, poznat kao Vlad Tepeš, ovdje bio zatočen sedam godina nakon što je svrgnut s trona 1462. godine. Smatra se jednim od najvećih dvoraca u Europi, a nalazi se i na popisu sedam čuda Rumunjske.
Putovanje kroz europske dvorce otkriva bogatstvo povijesti, arhitekture i legendi koje su se ispreplele kroz stoljeća. Dvorci pričaju priče o intrigama kraljevskih obitelji, ljubavi prema umjetnosti ili mračnim legendama koje privlače posjetitelje iz cijelog svijeta. Posjet ovim veličanstvenim građevinama pruža ne samo estetski užitak, već i priliku za uranjanje u prošlost koja i danas živi kroz zidove ovih nevjerojatnih dvoraca.
Povezano: Čarobni dvorci Europe: Tajne i blaga europskih dvoraca
I. Š.