Ovoga puta predstavljamo tri književna noviteta različitih žanrova koja vas vode na zanimljivo književno putovanje koje ima moć da očara, zaintrigira i potakne na razmišljanje.
Prepustite se stranicama uzbudljive romanse Ane Huang, krimića koji potpisuje E. A. Poe ili odaberite revolucionarnu knjigu vrhunskog poznavatelja umjetne inteligencije u kojoj ćete pronaći upozorenja o rizicima i izazovima koje donose moćne tehnologije. Bilo da se radi o bijegu na stranice uzbudljivog romana ili knjizi koja će proširiti naše razumijevanje svijeta, uživajte u čitanju.
Mračne igre
Ana Huang
Iz pera autorice bestselera New York Timesa i BookTok senzacije Ane Huang, nakon hita Mračna ljubav dolazi nam novi mračni roman Mračne igre, ovoga puta kraljevske radnje…
Stamen, promišljen, arogantan, tjelesni čuvar Rhys Larsen u životu se vodi prema samo dvama pravilima:
1. Zaštiti svoje klijente po svaku cijenu.
2. Nemoj se emocionalno angažirati. Nikada.
Sve do sada nije se našao u iskušenju prekršiti ijedno od tih pravila – dok nije upoznao nju. Bridget von Ascheberg. Princeza čija je tvrdoglavost ravna njegovoj i oličenje vatrenosti koja će sva njegova pravila spaliti do pepela. Nije nalik ničemu što je očekivao i utjelovljuje sve za što nije ni znao da mu treba. Dan za danom, milimetar po milimetar, neposlušna će princeza rušiti njegovu čvrsto postavljenu obranu sve dok se ne bude prisiljen suočiti s neugodnom istinom: zakleo se da će je štititi, ali sve što želi je uzeti je. Jer ona je njegova. Njegova princeza. Njegovo zabranjeno voće.
Samosvjesna, prekrasna, okovana lancima dužnosti, Bridget von Ascheberg sanja o slobodi da živi i voli kako i koga sama izabere. No kada njezin brat abdicira od prijestolja, odjednom će se naći suočena s mogućnošću dogovorena braka bez ljubavi i obvezna zasjesti na prijestolje koje nikad nije željela. Dok pokušava kormilariti kroz dvorske spletke i na brzinu naučiti svoje dužnosti prijestolonasljednice, morat će pokušati sakriti svoju žudnju za muškarcem kojeg ne može imati. Njezin čuvar. Njezin zašitnik. Uzrok njezine propasti.
Pad kuće Usher i druge strašne priče
E. A. Poe
Edgar Allan Poe, nenadmašni majstor horora, krimića i kratke priče, jednako je aktualan u popularnoj kulturi kao i u književnoj kritici više od dva stoljeća nakon rođenja. Ova zbirka donosi jedanaest odabranih priča ovog američkog klasika, i to u novom prijevodu iz pera izvrsne Ivane Ostojčić.
Ubojstva u Ulici Morgue prva je ikad napisana detektivska priča, Zagonetka Marie Rogêt preteča je true crime koncepta, Izdajničko srce smatra se jednom od najboljih kratkih priča svih vremena, u Padu kuće Usher pojavljuje se najslavnija ukleta kuća američke književnosti, a Crni mačak je prema anketama jedna od rijetkih školskih lektira koju učenici rado čitaju. Osim ovih, u zbirci se nalaze i druge, ništa manje začudne i virtuozne priče: Otuđeno pismo, Sanduk amontillada, Ligeia, Krabulja crvene smrti, Jama i klatno, Činjenice u slučaju M. Valdemara.
Svim pričama zajednička su načela koja je Poe smatrao osnovnima za dobro pisanje: svaka riječ mora imati svoju svrhu u cjelini, a djelo se mora moći pročitati u jednom sjedenju.
Nalodazeći val
Mustafa Suleyman; Michael Bhaskar
Iz pera suosnivača pionirske tvrtke za umjetnu inteligenciju DeepMind dolazi nam upozorenje o rizicima koje umjetna inteligencija i druge tehnologije koje se brzo razvijaju predstavljaju za globalni poredak, te kako bismo ih mogli obuzdati dok još imamo priliku…
Približavamo se kritičnom pragu u povijesti naše vrste. Sve će se promijeniti. Uskoro ćemo živjeti okruženi umjetnom inteligencijom. Ona će organizirati naš život, upravljati našim poslovima, voditi državne službe. Živjet ćemo u svijetu printera DNK-a i kvantnih računala, modificiranih patogena, autonomnog oružja i robota-pomoćnika. Nitko od nas na to nije spreman. Kao suosnivač pionirske tvrtke za umjetnu inteligenciju DeepMind, Mustafa Suleyman našao se u središtu ove revolucije. Nadolazeće desetljeće, tvrdi on, bit će definirano ovim valom snažnih novih tehnologija koje se brzo šire.
U Nadolazećem valu, Sulejman pokazuje kako će te sile omogućiti ogroman prosperitet, ali i ugroziti nacionalnu državu, temelj globalnog poretka. Dok naše krhke vlade mjesečare ka katastrofi, suočavamo se s egzistencijalnom dilemom: neviđenom štetom s jedne strane, te prijetnjom pretjeranog nadzora s druge. Možemo li pronaći srednji put između katastrofe i distopije?
Ova revolucionarna knjiga vrhunskog poznavatelja umjetne inteligencije postavlja problem obuzdavanja – zadatak održavanja kontrole nad moćnim tehnologijama – kao ključni izazov našeg doba.