Aromaterapija u terapiji akni nudi vrlo blaga i djelotvorna sredstva za njegu lica – hidrolate ili cvjetne vodice.
Tonik na bazi hidrolata
Napraviti tonik na bazi hidrolata vrlo je jednostavno, ljubitelji prirodne kozmetike to itekako dobro znaju. Hidrolate koristite tako da njime natopite pamučne blazinice i dobro očistite kožu ujutro i navečer, a po potrebi i tijekom dana. U slučaju upaljene, inficirane kože i jačih tegoba s aknama, može se koristiti hidrolat čajevca u kombinaciji s hidrolatom kantariona. Djeluju antibakterijski i antiseptično. Nezamjenjivi su u njezi upaljene, nadražene i nečiste kože.
Akne i masna koža
Kod blažih oblika akni hidrolat ružmarina kemotipa verbenon ima izvanrednu sposobnost obnavljanja kože. Smiruje nadraženost i upale, otvara pore i izvlači nečistoću iz njih.
Ako imate problem samo s masnom kožom, bez akni, koristite hidrolat nerolija koji izvrsno njeguje masnu/mješovitu kožu. Djeluje i protuupalno, njeguje nadraženu kožu i kožu s aknama. Učinkovit je adstrigent s antioksidativnim djelovanjem.
Ostali vrlo djelotvorni hidrolati kod problema s aknama i masnijom kožom su:
- hidrolat timijana kemotipa linalol kojeg možete koristiti u kombinaciji s hidrolatom čajevca ili umjesto njega, pH mu je blizu vrijednosti prirodne kiselosti kože i vrlo je djelotvoran u njezi mješovite i masne kože, reducira proširene pore, ima antiseptična, protuinfektivna i zacjeljujuća svojstva;
- hidrolat rimske kamilice je izrazito blagog i umirujućeg djelovanja za najosjetljiviju kožu, smiruje upale, crvenilo i akne;
- hidrolat stolisnika je dobrog baktericidnog, ali prije svega protuupalnog i adstrigentnog djelovanja, najsuperiorniji je hidrolat u zaustavljanju krvarenja i zacijeljivanju ranica na licu nastalih aknama.
Važno: svaki od nabrojanih hidrolata u sebi nikako ne smije sadržavati alkohol (etanol) koji isušuje kožu i potiče na pojačanjo lučenje sebuma. Mudro je odabrati i hidrolat bez bilo kakvih drugih konzervansa te po mogućnosti organski certificiran.
Povezano: Ulje pšeničnih klica kao blagotvorni sastojak prirodne dječje kozmetike
Receptura za tonik na bazi hidrolata
Na 200 ml čistog hidrolata, ili mješavine dva do tri različita hidrolata, dodajte jednu čajnu žličicu biljnog glicerola koji vlaži kožu i sprječava osjećaj suhoće i zatezanja.
Tonik na bazi hidrolata koristite ujutro i navečer (a može i tijekom dana ako se pojavi masni film na koži i neželjeni sjaj) tako da blazinicu natopite njime i očistite kožu. Izbjegavajte učestalo pranje lica sapunima kako bi izbjegli nepotrebnu iritaciju i poticanje povećanog lučenja sebuma. Lice radije očistite tonikom!
U sastav tonika mogu se dodati i još neki prirodni sastojci za poticanje prirodne vlažnosti kože i regeneracije tkiva, poput alantoina (na vrh noža na 200 ml hidrolata) i soka aloa vere 10:1 (do 20 ml na 180 ml hidrolata).
Autor: Saša Radulović, aromaterapeut