Koliko ste puta izjavili “danas sam tako tjeskobna”. Tjeskoba se u današnje vrijeme često poistovjećuje sa zbrinutošću.
Tjeskoba i metode samopomoći
Ponekad je zabrinutost opravdana, konstruktivno sagledati problem može pomoći u donošenju rješenja. Prema nekim saznanjima, uska je linija razgraničenja između stalne zabrinutosti i tjeskobe. Međutim, kad se zabrinutost pojačava i ustrajno nastavlja, malo-pomalo počinje prelaziti granice i prerasta u poremećaje izazvane tjeskobom – fobije, opsesije do paničnih napadaja. Blaga zabrinutost je korisna i poticajna, ali pretjerana može biti vrlo štetna.
Koraci koje možete poduzeti da obuzdate tjeskobu
- Pažljivo registrirajte svaku situaciju i misli koje izazivaju zabrinutost.
- Pratite znakove tjeskobe.
- Usredotočite se na negativne misli, osvrnite pozornost na osjećaje i ponašanje.
- Zapitajte se: koju situaciju možete kontrolirati? Kakve promjene možete učiniti? Onda učinite ono što je nužno. Vrlo je važno da neke stvari koje ne možete promijeniti – jednostavno prihvatite.
- Prijatelji i obitelj mogu biti velika podrška, ponekad mogu lakše prepoznati i razvrstati vaše probleme od vas samih.
Ne zaboravite, svaki problem koji identificiramo i osvijestimo čini se manji, postaje manja prijetnja, a prepoznajući ga, lakše pronalazimo rješenje.
No, nije dobro ni po svaku cijenu i što prije pokušavati pronaći rješenje. Naime, u trenutku kad se javi problem, zbog napetosti i nervoze, teže razmišljamo i kako ne pronalazimo izlaz iz određene situacije, postajemo još nervozniji. Potrebno je pustiti problem da “prenoći”, smireno razmisliti i pronaći rješenje. A početnu nervozu i strah uspješno će smiriti bilo koja tehnika opuštanja. Uključite u svakodnevnicu neki oblik aktivne rekreacije, šetnja, plivanje, neki hobi mogu biti vrlo učinkovita pomoć. Ne dopustite da vam posao, agresivni pojedinci ili svakodnevnica umanje kvalitetu života čineći od vas zabrinutu i tjeskobnu osobu.
Povezano: Emocionalna detoksikacija – uklonite emocije koje vam više ne služe