U potrazi za opuštanjem i posebnim užicima, mnogi se rado upute u Baranju gdje mogu pronaći vrhunske doživljaje i uživati u tradicionalnim okusima.
Baranja, smještena između rijeka Drave i Dunava, prava je oaza za ljubitelje prirode, kulture i autentičnih gastronomskih doživljaja. Destinacija je to koja nudi ponešto za svakoga. Bez obzira uživate li u prirodnim ljepotama, istraživanju povijesne baštine ili okusima domaće kuhinje, ovdje ćete pronaći mnoštvo sadržaja koji će vas očarati, ali i savršen spoj svega toga. U nastavku predstavljamo zanimljivu priču iz etno sela Karanac – upoznajte klet i drevne podrume vinske tradicije Svijetli dvori.
Autentično baranjsko selo
Na južnim padinama Banskog brda, smješteno je etno selo Karanac, autentično baranjsko selo koje je zadržalo svoju izvornu arhitekturu i običaje koji uvijek iznova očaravaju. Poznato je po svojoj jedinstvenoj kombinaciji tradicionalne arhitekture i suvremenih turističkih sadržaja. U prošlosti je imalo status kraljevskog sela, a danas je omiljena turistička destinacija.
Klet i drevni podrumi vinske tradicije nude poseban doživljaj
Nakon što nahranite oči i odmorite dušu u čarobnoj prirodi obližnjeg Kopačkog rita, vrijeme je za okrepu svježe pripremljenim domaćim specijalitetima, delicijama i vrhunskim vinima. Idealno mjesto za to je klet Svijetli dvori. U rustikalnom autohtonom ambijentu lako ćete zaboraviti na svakodnevicu i prepustiti se uživanju u domaćim specijalitetima pripremljenim od lokalnih namirnica.
U kleti se poslužuju tradicionalni baranjski specijaliteti koji se savršeno slažu s kvalitetnim vinima vinarije Svijetli dvori. Ljubitelji ribe i divljači ovdje će doći na svoje, riblji paprikaš, lovačka pljeskavica, perkelt od divljači… mame na prvu. Možete uživati i u pilećem paprikašu, vinskoj kotlovini sa svinjetinom, vinskom gulašu ili čobancu. I sve zaliti fantastičnim baranjskim vinima.
Oliver Novački, vlasnik vinarije i kleti Svijetli dvori, ističe da je otvaranjem kleti želio posjetiteljima još više približiti bogatu ponudu tradicijskih jela. Spajanjem kušaonice i vinoteke s ponudom kleti u poseban enogastronomski užitak, supruga Julijana i on su ostvarili svoju dugogodišnju želju. Posjetitelji u kleti mogu kušati i kupiti domaće baranjske proizvode lokalnih proizvođača i uživati u prekrasnom ambijentu.
Svojom toplom i ugodnom atmosferom, klet pruža autentičan doživljaj. Rustikalan, pažljivo uređen ambijent čini ga savršenim mjestom za opuštanje i uživanje u vrhunskoj hrani.
Osim posebnog ambijenta, posebno je i to što vlasnici jamče posjetiteljima kleti da su sva jela koja se poslužuje svježe pripremljena od lokalnih namirnica. Hrana se priprema prema prethodnim najavama za grupe od 6 do 40 osoba. S vlasnicima dogovorite termin i jela koja želite kušati, i uživanje u okusima može početi.
Prije nego što su otvorili klet Svijetli dvori, supružnici su otvorili vinoteku i kušaonicu. Degustacija vina vam omogućuje da probate različite vrste vina i saznate zanimljivosti o procesu proizvodnje. Uz kvalitetna vina, u Svijetlim dvorima možete kupiti različite domaće delicije poput suhomesnatih proizvoda, kompota, pekmeza, zimnica i meda. Zajedničko svim proizvodima je ekološki uzgoj.
Vlasnici su najstarije loze na svijetu
Baranja je regija bogata vinogradima i vinskom tradicijom, a postala je dom jedne od najvrednijih vinogradarskih atrakcija na svijetu. Svijetli dvori zasadili su cijep najstarije loze na svijetu, čime su dodatno obogatili svoju vinsku ponudu.
“Naime, službeno se najstarija loza na svijetu nalazi u Sloveniji, u Mariboru. Loza je to stara najmanje 450 godina, poznata pod nazivom trs modre kavčine. Ovaj je trs ondje poznat pod nazivom Stara trta. Vjeruje se da je posađena krajem srednjeg vijeka, kada su Maribor opsjedali Turci. Srećom, loza je preživjela sve borbe jer se nalazi na kući koja je bila dijelom gradskih zidina. Sada je pretvorena u suvremenu vinoteku i muzej.
Zanimljiva je činjenica da svake godine samo 15 njezinih reznica Mariborčani daruju različitim fizičkim i pravnim osobama, ali je za takvo što potrebna posebna dozvola gradskih vlasti odnosno struke, pa se rijetko tko može pohvaliti da u vlasništvu ima reznicu najstarije loze na svijetu. Stoga smo posebno ponosni što smo i ovime obogatili svoju ponudu.” ističu iz Svijetlih Dvora.
I ne, do trsa nije nimalo jednostavno doći. Potrebno je ispuniti niz uvjeta, uključujući posjedovanje svjedodžbe o stjecanju znanja iz fitomedicine ili sklapanje ugovora o suradnji s osobom koja posjeduje takav certifikat, a sve kako bi najstarija loza na svijetu ostala zaštićena. Stara trta nije samo povijesni artefakt, već i simbol kulturne baštine i vinogradarske tradicije.
Cijep ove loze u Karancu predstavlja priznanje i povezivanje s dugom poviješću europskog vinarstva.
Ako se još pitate gdje se zaputiti ovog ili nekog od nadolazećih vikenda, vjerujemo da ćete razmisliti i o životopisnoj Baranji i bogatstvu okusa i mirisa Svijetlih dvora.