Je li on onaj pravi? Znaš… onaj kojeg bi mogla predstaviti roditeljima, onaj s kojim bi se mogla useliti, onaj s kojim bi osnovala obitelj, onaj za kojeg bi se udala? U nekom trenutku svake veze, postavljate si neku verziju ovih pitanja.
Naravno da vam je stalo do predviđanja sudbine vlastite veze. Zainteresirani su i istraživači psihologije. Postoje li prepoznatljivi znakovi koji mogu predvidjeti kamo ide vaša veza? Tipično, istraživači su pokušavali odgovoriti na ovo pitanje mjerenjem nekog aspekta veze u jednom trenutku i zatim promatranjem kako to mjerenje korespondira s ishodima veze mjesecima ili godinama kasnije. Na primjer, jedna grupa je otkrila da veća dosada sada predviđa manje zadovoljstvo vezom devet godina kasnije.
Ove vrste jednokratnih mjerenja su korisna, ali ono što osjećate u vezi bilo kojeg aspekta vašeg odnosa varira tijekom vremena. Neki istraživači, uključujući Ximenu Arriagu sa Sveučilišta Purdue, sugerirali su da tipična metoda mjerenja u jednom trenutku možda ne zahvaća u potpunosti iskustvo veze; možda bi bilo jasnije promatrati obrasce promjena kako veza napreduje.
Da biste saznali sudbinu vaše veze, usponi i padovi mogu biti važniji od njezine kvalitete u jednom određenom trenutku. Nedavno objavljena studija istraživala je ovo pitanje praćenjem kako su odnosi napredovali kroz vrijeme i kako su se mijenjali osjećaji ljudi o tome kamo stvari idu.
Zacrtavanje tijeka ljubavi
Nekim danima vaša veza izgleda kao da će zauvijek biti sretna, dok se drugih dana više čini da to nikada neće biti slučaj. Istraživači vaš osjećaj o tome hoće li vaša veza na kraju rezultirati brakom nazivaju vašom predanošću vjenčanju.
Kad biste mogli nacrtati priču o vašoj vezi, kako bi ona izgledala? Možda ravna, uzlazna linija koja pokazuje stalan napredak? Ili možda krivudava linija koja pokazuje da ste usput naišli na neke neravnine? Upravo ta putanja može utjecati na to kako će vaša priča završiti.
U nedavnoj studiji, istraživač Brian Ogolsky i njegovi kolege pretpostavili su da će način na koji je individualna predanost vjenčanju fluktuirala tijekom vremena predvidjeti buduće ishode veze. Kako bi testirali ideju, anketari su zamolili 376 parova u srednjim 20-ima da nacrtaju grafikone koji prikazuju kako se njihov osjećaj o vjerojatnosti braka (vertikalna os se kretala od 0% do 100%) mijenjao tijekom vremena (vrijeme u mjesecima prikazano je na horizontalnoj osi).
Ključni datumi
Anketari su označili ključne datume bilježeći gdje se vjerojatnost braka mijenjala, na bolje ili na gore. Na primjer, provođenje previše vremena s prijateljima, svađanje ili jednostavno previše različitosti mogli su smanjiti predanost prema braku. S druge strane, upoznavanje partnerove obitelji, provođenje puno vremena zajedno, brojni zajednički interesi i primanje pozitivnih povratnih informacija od prijatelja ili obitelji mogli su povećati predanost prema braku.
Sudionici su ažurirali svoje grafikone putem kratkih intervjua tijekom svakog od sljedećih sedam mjeseci, zaključno sa završnim intervjuom devet mjeseci nakon početka istraživanja. Sudionici su također dali informacije o promjenama u statusu veze – kao što je prijelaz s veze na prekid veze, s neobveznih na ozbiljne spojeve, s ozbiljnih spojeva na zaruke itd.
Istraživači su analizirali grafikone kako bi pronašli broj prekretnica ili promjena u predanosti vjenčanju/braku, posebno bilježeći bilo kakve padove ili trenutke kada su se šanse za brak smanjile. Također su proučavali nagib ili stupanj promjene tijekom prekretnica kako bi vidjeli jesu li se stvari ubrzano razvijale, polako slabile ili slijedile bilo koji drugi put kojim veza može krenuti.
Razvrstavanje tipova predanosti u četiri grupe
Koristeći mjesečne povratne informacije sudionika, istraživači su identificirali četiri različita obrasca predanosti.
Dramatična grupa (34% uzorka) – Ova grupa imala je “uzlazno-silazni” tip veze, s više padova i strmijim promjenama u predanosti nego druge grupe. Ovi pojedinci provodili su više vremena odvojeno i imali su lošije mišljenje o vezi, a njihove obitelji i prijatelji manje su podržavali njihovu vezu.
Usredotočen na partnera (30% uzorka) – Ova grupa imala je pristup predanosti “moj partner je centar mog svijeta” i rijetko je doživljavala padove. Njihove promjene u predanosti ovisile su o tome koliko su vremena mogli provoditi zajedno.
Društveno uključeni (19% uzorka) – Ova grupa doživljavala je vrlo malo varijabilnosti i manje padove od onih u dramatičnoj i konfliktnoj grupi. Kada su se dogodile promjene, uglavnom su bile određene količinom interakcije s njihovom društvenom mrežom i mišljenjem tih prijatelja i obitelji o vezi.
Konfliktna grupa (12% uzorka) – Ova grupa uključuje “borce”. Slično kao i dramatična grupa, ova grupa je imala velik broj padova. Veličine promjena nisu bile tako strmoglavo padajuće, ali su nerazmjerno bile rezultat konflikta u vezi. U ovoj grupi su prijavili manje pozitivnih stvari za reći o vezi od onih u grupi usmjerenoj na partnera, dobivali su manje podrške obitelji i prijatelja od grupe koja je društveno uključena.
Baš kao da svedete svoju cjelokupnu osobnost na jednu boju ili niz slova, pokušaj da se veza svrsta u jednu od četiri uredne kategorije ima privlačnost na intuitivnoj razini. Ipak, klasifikacija je pojednostavljivanje. Naše veze i psihološka iskustva su kompleksni na način koji prkosi osnovnim kategorijama ili grupama; ne može se svaka veza lako uklopiti u ove četiri kategorije. Međutim, one pružaju jedan okvir za razumijevanje napretka veza.
Je li moja veza osuđena na propast?
Važno je istaknuti da je poznavanje promjena u predanosti braku tijekom vremena bilo bolji prediktor ishoda veze od osnovne mjere kvalitete veze pri prvom intervjuu.
Pojedinci u dramatičnoj grupi imali su dvostruko veću vjerojatnost da će prekinuti vezu u usporedbi s bilo kojom od ostale tri grupe. Oni u grupi usredotočenoj na partnera imali su veću vjerojatnost da će njihov odnos napredovati (na primjer, napredovanje od povremenih do ozbiljnih spojeva) u usporedbi s osobama iz dramatične grupe, dok je konfliktna grupa imala veću vjerojatnost da će održati svoj status veze stabilnim u usporedbi s dramatičnom grupom.
Sveukupno, ovi rezultati sugeriraju da je dobro biti usredotočen na partnera, ali ne dramatično. Drugim riječima, osobe koje često doživljavaju značajne fluktuacije u svojoj predanosti trebaju biti zabrinute za dugoročnu održivost veze. Dramatična grupa može biti posebno podložna prekidu jer održavaju toliko kontakta sa svojom društvenom mrežom. Neki od tih prijatelja mogu služiti kao “rezervne” veze u kojima osoba održava kontakt radi mogućnosti započinjanja kasnije veze.
Odnosi se kreću različitim tempom i različitim obrascima. Bez obzira na to napreduje li vaša veza brzo ili sporo, glatko ili s nekim poteškoćama, ovo istraživanje pokazuje kako prošla putanja vaše veze može ponuditi uvid u njenu budućnost. Pokazuje kamo ide veza.
Povezano: Želite zadovoljavajuću vezu? Ne predstavljajte se kao seksualni objekt
Autor: Gary W. Lewandowski Jr., predstojnik/profesor psihologije, Sveučilište Monmouth
Uz odobrenje autora, ovaj je članak je preveden s The Conversation pod licencom Creative Commons.
Prevela: Marijana Glavaš