Uz sve veća poskupljenja nije rijetkost da se o svakoj kupnji višestruko razmišlja i “važe” odluka – kupiti ili ne. I dok na nekim stvarima odbijamo štedjeti, postoje mnoge za koje shvaćamo da nisu toliko potrebne kako smo možda mislili.
Obitelji otkrivaju: ovo su stvari koje smo prestali kupovati i time značajno uštedjeli!
Pitali smo članove raznih hrvatskih obitelji jesu li promijenili navike i na čemu su najviše odlučili uštedjeti s obzirom na nove tržišne okolnosti. Osim stvari koje su prestali kupovati, stvorili su i nove navike oko onoga što i dalje kupuju. Otkrili su nam kako njihova kupnja danas izgleda.
Kupnja hrane
Najveća stavka gotovo svačijeg kućnog budžeta je upravo hrana. Bilo da vas je u kućanstvu dvoje ili petero, nekako se na hranu uvijek najviše potroši novac. A Hrvati su poznati kao gurmani i ljudi koji vole slavlja i okupljanja pa se na hrani najčešće ne štedi. Izgleda da se i taj trend mijenja jer sve je više onih koji revidiraju svoje prehrambene navike, ali i općenito navike oko kupnje razne hrane.
Sve se manje troši na dostave i odlaske u restorane, ali i na stvaranje zaliha. Naravno, ako je neki potrošni proizvod na vrlo dobroj akciji, isplati se napraviti zalihu. No, kako sniženja više nisu što su nekada bila, izgleda je manje – više.
Obitelji se sve više okreću tjednoj kupovini umjesto velikih mjesečnih nabavki. Češće se gledaju i prate katalozi i akcije, a kroz mnoge mobilne aplikacije, u trenu možete usporediti cijene i pronaći akciju određenih proizvoda. Najveća ušteda je ona koja uključuje planiranje tjednog ili mjesečnog menija po kojem se onda prate akcije i kupuju namirnice.
Navedena kupnja zahtjeva malo više vremena oko organizacije i izrade popisa, no razlika u mjesečnom budžetu itekako se osjeti.
Kupnja dječjih igračaka i opreme
Roditelji koji podržavaju cirkularnu ekonomiju sve više izlaze iz okvira “na djeci se ne štedi”. I dok ćete i dalje ulagati u kvalitetnu prehranu vašeg djeteta ili upis na sportsku aktivnost koju želi, postoje stvari na kojima se kod djece itekako može uštedjeti. Kod mališana i beba to je zasigurno kupnja igračaka. Internet je prepun ideja kako izraditi vlastite od čepova, boca, vezica, gumbića. Najbolje od svega? Takve igračke potiču razvoj motoričkih vještina puno više od šarenih kockica i skupih zvečki. Posebice kada djeca još ne idu u školu, itekako se može uštedjeti na igračkama, opremi i odjeći. Bilo da ih kupujete rabljene pa kasnije i sami ponovo prodajete ili primate/poklanjate.
Razne pretplate
Trajni nalozi i pretplate su lagan i jednostavan korak da uživamo u željenim sadržajima i aktivnostima bez da o njima brinemo iz mjeseca u mjesec. No, kada ste zadnji put sagledali na što sve trošite redovite mjesečne iznose i u kojoj mjeri zaista koristite sve što plaćate? Stvari poput mobilne tarife, kabelske, teretane, pretplata na magazin ili na platforme za filmove, glazbu.
Obično se radi o manjim troškovima koji se kroz mjesec itekako mogu nakupiti. Napravite jednostavnu Excel tablicu ili uzmite rokovnik i zapišite sve fiksne troškove iz mjeseca u mjesec. Ako ne dobivate maksimalno za svoj novac ili ste negdje već dugo korisnik, ali bez dodatnih benefita vrijeme je za pregovore. Razmislite ima li konkurencija što povoljnije/bolje, jeste li se nečega zasitili ili možete ispregovarati bolje uvjete.
Povezano: Kako se nositi sa sve većim poskupljenjima i možemo li uopće uštedjeti
Stvaranje novih navika
Naše navike uvelike utječu na to kako trošimo svoj novac. Umjesto da slijepo slijedite stare navike, osvrnite se na svoj cjelokupan životni stil kao i životni stil svoje obitelji i ukućana. Možda postoje stvari koje možete promijeniti na bolje, a time i uštedjeti. Recimo da svakodnevno pijete i po nekoliko kava izvan kuće. U tom slučaju možda bi se isplatilo uložiti u aparat za kavu. Posežete li često za pekarskim proizvodima, nabavite pekač kruha ili pripremajte više takvih proizvoda sami kod kuće. Plaćate li za usluge pranja i peglanja, možda bi se dugoročno više isplatilo nabaviti parnu postaju ili sušilicu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Navike obitelji koje uspješno balansiraju kućnim budžetom uključuju i jednostavnost. To znači da im je važno kupiti funkcionalan proizvod po najboljoj cijeni, a ne nužno po najpoznatijem imenu brenda. Tako žene često otkrivaju da kupuju britvice i slične proizvode na muškom odjelu, jer je učinak isti, a cijena puno manja. Takvih je primjera mnogo i nova vremena od nas zahtijevaju prilagodljivost i snalažljivost, a ovo su samo neki od početnih koraka koji vam mogu služiti.