Dolazak novorođenčeta često je radosno iskustvo za parove. Iako mnogi parovi posvećuju vrijeme pripremama za dolazak svog smotuljka radosti, manje njih se priprema za izazove koji se mogu pojaviti u njihovim seksualnim i romantičnim odnosima tijekom ovog razdoblja.
U Laboratoriju za seksualnost i dobrobit Sveučilišta British Columbia (SWell) provodimo istraživanja kako bismo razumjeli čimbenike koji omogućuju nekim parovima da napreduju tijekom trudnoće i postporođajnog razdoblja, dok se drugi suočavaju s poteškoćama. Zatim koristimo ta istraživanja za razvijanje resursa koji pomažu parovima da zajedno upravljaju tim promjenama.
Što možete očekivati
Seksualni izazovi tijekom trudnoće i nakon poroda su uobičajeni. Do 88 % žena koje su rodile i 45 % njihovih partnera tijekom tog razdoblja ima problema sa svojim seksualnim životom.
S promjenama u ulogama i odgovornostima, perinatalno razdoblje (trudnoća i do godinu dana nakon poroda) može biti vrlo užurbano. Razumljivo je da seks neko vrijeme može biti u drugom planu.
Istraživanja koje je proveo naš tim i naši suradnici sa Sveučilišta Dalhousie pokazala su da mnogi budući i novopečeni roditelji rjeđe žele seks i/ili u različito vrijeme od svog partnera.
Mnogi parovi navode da imaju uznemirujuće brige u vezi sa svojim seksualnim životom, poput percepcije vlastitog tijela ili straha da bi seks tijekom trudnoće mogao naštetiti bebi — za informaciju, neće. Otprilike jedna od pet osoba koje su rodile prijavljuje umjerenu bol tijekom seksa, koja počinje ili tijekom trudnoće ili nakon rođenja djeteta.
Seksualni problemi obično se pogoršavaju tijekom trudnoće do tri mjeseca nakon poroda, kada općenito počinju poboljšanja.
Ako se ovo čini zastrašujućim, bit će vam utješno čuti da, unatoč čestim seksualnim izazovima, 64 % parova izjavljuje da su i dalje seksualno zadovoljni tijekom ovog razdoblja.
Ovo su odlične vijesti jer je snažna seksualna povezanost s partnerom važna za vaše mentalno i fizičko zdravlje te doprinosi dugovječnosti vaše veze.
Informacijski jaz
Parovi koji očekuju dijete i novopečeni roditelji često ne znaju što mogu očekivati kada je riječ o njihovom seksualnom životu. U nedavnoj studiji koja je obuhvatila 204 para iz Kanade i Sjedinjenih Američkih Država, otkrili smo da je do 78 % budućih i novopečenih roditelja dobilo malo ili nimalo informacija o promjenama u njihovoj seksualnosti. Tako je unatoč tome što većina pojedinaca želi primati informacije vezane povezane sa seksom!
S obzirom na to da su seksualni problemi česti i nisu beznačajni za zdravlje romantične veze, nedostatak informacija o tome što mogu očekivati tijekom perinatalnog perioda, parovima predstavlja problem.
Uz ovaj informacijski jaz, sadržaj informacija koje parovi dobivaju često ne odgovara onome što žele primiti.
U našoj smo studiji otkrili da su budući i novopečeni roditelji najčešće dobivali informacije o stvarima poput sigurnosti seksualne aktivnosti u trudnoći, kontracepciji, kada nastaviti sa spolnim odnosom u postporođajnom razdoblju te informacije relevantne samo za partnericu koja je rodila.
Ono što nedostaje je uvjeravanje da su promjene u seksualnosti uobičajene i savjeti o tome kako se nositi s tim promjenama. Također nedostaju informacije o seksualnosti partnera koji nije rodio, iako su oba člana para pogođena promjenama. Budući i novopečeni roditelji žele razne informacije koje će im pomoći da se bolje pripreme.
Istraživanja su također pokazala da su psihološki čimbenici poput postporođajne depresije, društveni čimbenici poput raspodjele poslova i čimbenici u vezi poput zajedničkog suočavanja s izazovima važni za seksualne odnose parova tijekom trudnoće i nakon poroda.
Možda iznenađujuće, biološki čimbenici – poput toga je li porod bio vaginalni ili carskim rezom, te stupanj pucanja tkiva – nisu jaki pokazatelji seksualnih problema tijekom ovog razdoblja.
Prevođenje znanja u praksu
Zdravstveni djelatnici smatraju da nemaju dovoljno znanja i edukacije za razgovor o seksualnom zdravlju s budućim i novopečenim roditeljima te se brinu da bi takvi razgovori mogli izazvati nelagodu kod njih i/ili njihovih pacijenata. Međutim, naše istraživanje je pokazalo da bi većina parova rado prihvatila ove razgovore.
Zdravstveni djelatnici trebaju edukaciju kako započeti razgovore o perinatalnom seksualnom zdravlju s budućim i novopečenim roditeljima, ali također trebaju biti upoznati s najnovijim istraživanjima u ovom području.
Istraživači sa Sveučilišta Dalhousie nedavno su proizveli seriju kratkih informativnih videa koji sažimaju nedavna istraživanja o seksu nakon rođenja djeteta. Cilj #PostBabyHankyPanky je normalizirati promjene u postporođajnoj seksualnosti, potaknuti razgovore o seksu među partnerima i pomoći zdravstvenim djelatnicima da se osjećaju spremnijima za takve razgovore sa svojim pacijentima.
Ako ste novi ili budući roditelj i primjećujete promjene u svom odnosu, evo dobre vijesti: Naša istraživanja pokazuju da kada parovi prime više informacija o tome što mogu očekivati u vezi s promjenama u svom seksualnom životu tijekom trudnoće ili nakon poroda (kao što ste pročitali ovdje), izvještavaju o većoj želji za seksom, češće se upuštaju u seksualne odnose, osjećaju se seksualno zadovoljnijima i manje su zabrinuti za svoj seksualni život.
Autorice: Erin T. Fitzpatrick i Samantha Jane Dawson, University of British Columbia
Uz odobrenje autora, ovaj je članak je preveden s The Conversation.