Jedan od mnogih razloga zašto se veselimo ljetu je zasigurno i veliki izbor ukusnog voća. Iako nam je mnogo opcija dostupno tijekom cijele godine, kada krene sezona, u stanju smo ih sve kupiti. Evo kako čuvati voćke kako biste maksimalno uživali u njihovom okusu i svježini!
Evo kako čuvati voćke u toplim mjesecima
Lubenica
Na vrhu trona ljetnog voća zasigurno je lubenica koju gotovo svi naprosto obožavaju. Osim što je slatka, osvježavajuća i lagana, odlična je i zamjena za vodu za one koji se teško natjeraju na onih 8 čaša u danu. Prepuna je vitamina, a preporučuje se jesti čak i koštice, koje su bogate magnezijem. No, lubenica vrlo brzo može postati “brašnasta” i ne tako slasna, ako se ne čuva na ispravan način. Već prilikom kupnje birajte onu čija je kora potpuno tvrda i po mogućnosti bez udubina ili sličnih nepravilnosti. Stručnjaci preporučuju da je ostavite na sobnoj temperaturi kao bi zadržala okus i vitamine. No, većina nas odmah je sprema u frižider jer nema ništa boljeg od hladne lubenice, zar ne? U tom slučaju neka ostane u komadu, a režete li je, polovice ili kriške dobro obložite plastičnom folijom ili zatvorite u staklenu ili plastičnu posudu s čvrstim poklopcem.
Povezano: Što je superhrana, koje su najbolje namirnice i kako ih uvrstiti u svakodnevnu prehranu
Jagode i bobičasto voće
Još jedni “glasnici ljeta” koje obožavamo! Primjena jagoda gotovo je neograničena – od sladoleda, džemova, kolača, sokova pa do finger food slastica. Nabavite li ih po super cijeni, slobodno višak zamrznite i uživajte u njima tijekom cijele godine. One svježe pažljivo čuvajte kako bi vam duže trajale. Evo kako ih skladištiti cijele: neoprane jagode stavite u staklenku ili staklenu posudu s čvrstim poklopcem i operite tik pred konzumaciju. Možete na dno staviti i komad čistog kuhinjskog papira kako bi upio višak tekućine i spriječio da postanu gnjecave. Želite li ih oprati i spremiti kako biste ih brže konzumirali, operite ih u mješavini octa i vode te potom skladištite na isti način, ali poklopac nemojte do kraja zatvoriti. Istu metodu možete primijeniti i na očišćene i narezane jagode. Važno je upamtiti – jednom kad ih operete, rok trajanja smanjuje im se na maksimalno 3 – 4 dana. Sve navedeno vrijedi i za bobičasto voće poput borovnica, malina, kupina…
Banane
Ako se pitate kako čuvati voćke koje konzumirate tijekom cijele godine, možda biste mogli razmisliti o posebnoj posudi za njih. Tako mnogi tvrde kako im je viseći držač banana “promijenio život!” Radi se o voću kojeg gotovo uvijek imamo doma, a koje se odlično slaže uz brojno ljetno voće pa je stoga i konzumacija banana ljeti još veća. Preporučuje ih se držati na sobnoj temperaturi gdje mogu izdržati do 6 dana, ako ste ih kupili umjereno zrele. One koje su već pomalo smeđe i gnjecave, iskoristite za palačinke, smoothie ili poznati banana kruh. On se lako i jednostavno smrzava pa je bolja opcija zamrznuti muffine i druge slastice od banana, nego same banane. Želite li ih imati duže vrijeme, nabavite one koje su još malo zelene te ih odmah stavite u hladnjak.
Breskve
Ove ukusne, ali osjetljive voćke ponekad je pravi izazov održati svježima, barem nekoliko dana. Ako su već došle u fazu tamnjenja, mnogi ih stave u otvorenu posudu u frižider. No, zapravo ih se preporučuje zatvoriti u plastičnu vrećicu radije nego zdjelicu. Primijetite li da je koža naborana, trebali biste ih odmah pojesti ili zamrznuti. Kao i banane, brže trule, stoga pazite da ih ne držite uz drugo voće i da ne kupite previše ako ne planirate zamrzavati ili raditi razne delicije od breskvi.