Seboroični dermatitis je česta kronična bolest kože i vlasišta koja se manifestira crvenilom, svrbežom i pojavom bijelih ili žućkastih ljuski. Iako seboroični dermatitis nije opasan, simptomi znaju biti neugodni.
Ako ste se susreli s ovim problemom, onda vjerojatno znate da može biti vrlo iritantan. Za oboljele, simptomi nisu samo estetski neugodni, već mogu dovesti i do emocionalne nelagode i smanjenog samopouzdanja. Seboroični dermatitis pogađa ljude svih dobnih skupina. Javlja se na područjima gdje su žlijezde lojnice najbrojnije i najgušće, kao što su vlasište, brazda između nosa i obraza, obrve i prostor između njih, na trupu i kožnim pregibima. Karakterizira ga pojava crvenila, ljuski i svrbeža, što može značajno utjecati na kvalitetu života oboljelih. Premda ne izgleda lijepo, nije odraz loše higijene, nije ozbiljna bolest niti je zarazan.
Pojačana aktivnost žlijezda lojnica rezultira pojačanim lučenjem sebuma (loja), što nazivamo seboreja. Ako se razvije upala seboroičnih područja kože, govorimo o seboroičnom dermatitisu. Seboroični dermatitis je kronično stanje koje se ublažava liječenjem. Radi se o kroničnoj bolesti sklonoj vraćanju i pogoršanju. Obično se poboljšava tijekom ljetnih mjeseci zahvaljujući suncu, vraća se tijekom jeseni, a hladnoća i suh zrak u zimskim mjesecima imaju negativan utjecaj pa može doći do pogoršanja.
Pravilnom njegom i odgovarajućim tretmanima, simptomi se mogu umiriti i uspješno kontrolirati.
Koji su uzroci seboroičnog dermatitisa?
Uzroci seboroičnog dermatitisa nisu sa sigurnošću poznati, ali su identificirana tri elementa: višak sebuma doprinosi razmnožavanju gljivice poznatije kao Malassezia, a prirodno je prisutna na površini kože. Ova gljivica je sklonija razmnožavanju na vrlo masnoj koži i uzrokuje mikroupale koje rezultiraju svrbežom kože i vlasišta. Javljaju se i crvene lezije, a popraćene su bijelim ili žućkastim ljuskama na površini kože.
Genetska predispozicija i nasljedna seboroična konstitucija značajni su uzročni čimbenici.
Jesu li seboroični dermatitis i prhut isto?
Iako u oba slučaja dolazi do stvaranja ljuskica, nisu isto, ali se prhut može smatrati blagim oblikom seboroičnog dermatitisa, ali se za razliku od seboroičnog dermatitisa javlja samo na tjemenu i ne dovodi do promjene boje kože. Oba stanja mogu se liječiti na isti način, ali kako je seboroični dermatitis složeniji, možete zahtijevati i neke dodatne korake u liječenju.
Tko dobiva seboroični dermatitis?
Najčešće se javlja kod dojenčadi mlađe od tri mjeseca i kod odraslih u dobi od 30 do 60 godina. Češći je kod muškaraca nego kod žena. Dojenčad sa seboroičnim dermatitisom najčešće ima oblik koji se naziva tjemenica jer se pojavljuje na tjemenu u obliku masne ljuskave mrlje. Ako je vaša koža prirodno masna, veća je vjerojatnost da ćete dobiti ovu vrstu dermatitisa.
Koji su simptomi seboroičnog dermatitisa?
Simptomi seboroičnog dermatitisa razvijaju se postupno, a razlikuju se ovisno o životnoj dobi i zahvaćenom području. Na vlasištu, čelu, vratu ili iza ušiju javljaju se žarišta ružičasto-crvene boje prekrivena ljuskicama. Na licu se javlja crvenilo, ljuštenje i svrbež kože. Na očnim kapcima se javlja crvenilo prekriveno ljuskicama. Simptomi se mogu razlikovati od osobe do osobe, ali najčešće su dominantni crvenilo, svrab ili osjećaj peckanja na koži.
Kako se liječi seboroični dermatitis?
Kod seboroičnog dermatitisa preporučuju se lokalni tretmani u obliku medicinskih tretmana ili dermokozmetičkih proizvoda. Liječenje simptoma seboroičnog dermatitisa vrlo je učinkovito.
Za liječenje vlasišta najčešće se koriste posebno razvijeni šamponi koji ne samo da uklanjaju ljuskice kože, već i sprječavaju njihovo stvaranje. Po svojoj učinkovitosti ističe se Kelual DS tretman šampon, a zahvaćena područja kože uspješno možete tretirati Kelual DS umirujućom kremom za smanjenje ljusaka.
Šampon i krema za učinkovito liječenje seboroičnog dermatitisa
Liječenje se sastoji u smanjenju seboreje i smanjenju naseljavanja gljivica tipa Malassezia, a time i upale, i to već od prvih znakova. Kelual DS tretman šampon sadrži patentiranu kombinaciju djelatnih sastojaka Ciklopiroksolamin + Pirokton olamin koji sinergijski djeluju za optimalnu učinkovitost protiv Malassezia gljivice zaustavljajući njezino širenje. Primjenjuje se i za teže oblike prhuti praćene svrbežom i crvenilom. Svrbež je umiren već od prve uporabe, smiruje crvenilo i dugotrajno uklanja prhut, a samim time poboljšava kvalitetu života. Ispitivanja su pokazala učinkovitost tijekom 8 tjedana.
Kelual DS umirujuća krema za smanjenje ljusaka posebno je formulirana za njegu nadražene kože s lokaliziranim crvenilom i ljuskama na masnim predjelima na licu, rubu nosa, obrvama i rubu vlasišta.
Djelatni sastojci umiruju crvenilo i nadražaj te uklanjaju ljuske i sprječavaju vraćanje pogoršanja. ß-gliciretična kiselina i bisabolol umiruju nadražaj i crvenilo, pitokton olaminin djeluje učinkovito protiv Malassezia gljivice ograničavajući njeno razmnožavanje, keluamid i glikolna kiselina uklanjaju nakupine ljusaka s površine kože, sabal djeluje seboregulirajuće.
Krema ne sadrži parfeme, a može se koristiti i na kapcima. Oba su proizvoda ispitana pod nadzorom dermatologa.
Koji su čimbenici rizika za razvoj seboroičnog dermatitisa?
Seboroični dermatitis može biti potaknut:
- klimatskim faktorima – hladno i suho vrijeme
- konzumacijom alkohola i duhana
- stresom i umorom (stres može biti okidač ili faktor koji pogoršava simptome)
- pretilošću
- poremećajima imunog sustava
- lošom njegom kože i vlasišta
- lošom prehranom
- korištenje agresivnih proizvoda za njegu kože i vlasišta
- nekim lijekovima
- hormonalnim promjenama.
Kako doprinijeti sprječavanju pogoršanja seboroičnog dermatitisa?
Postoji nekoliko osnovnih pravila koja vam mogu pomoći spriječiti ili odgoditi pojavu novog pogoršanja:
- osigurajte dobru higijenu kože i vlasišta s pomoću nježnih dermokozmetičkih proizvoda prilagođenih stanju
- izbjegavajte češanje lezija što je više moguće
- upravljajte stresom
- usvojite zdravu i uravnoteženu prehranu
- smanjite konzumaciju alkohola i duhana
- iskoristite sunce maksimalno i pritom se zaštitite.