S obzirom da je utvrđeno da su promjene neizbježne, može se postaviti pitanje kako se pojedinci mogu uspješno suočavati s promjenama, bilo da se radi o poslovnoj karijeri, bilo da se radi o privatnim aspektima nečijeg života.
Izgovori kojima se opravdavamo kada se opiremo promjenama:
- Nije mi ovdje baš toliko loše, da bih nešto mijenjao.
- Nije još vrijeme za to.
- Pričekati ću neki bolji trenutak od ovoga.
- Nemam sada vremena za to.
- Promijenio bih nešto, kada bi znao što.
- Kada bih bilo što mijenjao, to bi bilo kao da sve opet počinjem ispočetka.
- To sam jednom već probao.
- Pitanje je da li ću uspjeti, pa bolje da onda i ne pokušavam.
- To je teško postići.
- To još nikome nije uspjelo.
- Stvarno bih to trebao pokušati, ali…
- Da je to tako jednostavno, svi to već napravili.
Evo nekoliko savjeta koji mogu pomoći da se promjene savladaju brže, lakše i kvalitetnije:
- Pomirite se s činjenicom da je promjena neizbježna. Heraklit je rekao da „ništa nije stalno, osim promjene“.
- Proaktivno razvijajte vlastita znanja, vještine i sposobnosti. Činite to kontinuirano.
- Napuštajte stare obrasce razmišljanja, one koji vas ograničavaju u vlastitom rastu i razvoju te vam onemogućavaju da se uspješno suočite s promjenama.
- Motivirajte sami sebe za promjenu. Najlakše ćete to učiniti ako imate viziju svojeg budućeg razvoja i ciljeve.
- Za vrijeme promjena uvijek promatrajte „veliku sliku“, širu perspektivu i sve što se događa oko vas. U tome tražite priliku za ostvarivanje vlastite vizije i ciljeva.
- U vremenima promjene zadržite realnost i svoja očekivanja uskladite sa stvarnom situacijom. Promjena nije uvijek jednostavna, najčešće je kaotična i zahtjevna, pa je bolje da budete spremni na ulaganje dodatnog truda i napora.
- Iako je promjena dobra, ona istovremeno izaziva pojačan stres. Zbog toga u razdoblju promjene upravljajte svojim stresom. U najmanju ruku, pokušajte dovoljno spavati, redovito i zdravo se hraniti, piti dovoljno vode i redovito vježbati.
- Ako ne možete sami, potražite pomoć od nadređenog, prijatelja, kolega, obitelji,…
- Pronađite točke stabilnosti, odnosno stvari ili situacije koje se mijenjaju. To mogu biti neke navike ili rituali, kao nedjeljno druženje s obitelji, redovito vježbanje u teretani, zajednički ručak s kolegama petkom ili slično.
- Suočite se svojim strahovima i ne dozvolite da vas blokiraju. Učinite svaki dan nešto čega se bojite, ali svakako počnite s malim stvarima.
- Ako je moguće, proces promijene raščlanite u manje cjeline i korake, pa poduzimajte jedan po jedan korak.
- Uvijek znajte da će promjena jednom završiti, a „novo“ stanje postati će „staro“ i poznato. Ako ste demotivirani, pokušajte se prisjetiti sličnih situacija u kojima ste već bili obeshrabreni promjenama, a koje ste u međuvremenu u potpunosti uspješno ugradili u svoju svakodnevicu.
Potpuno je nerealno očekivati da će nas promjene zaobići. Jednako tako je potpuno nerealno razmišljanje da mi možemo ostvariti uspjeh i kvalitetne rezultate ukoliko se ne mijenjamo. Odbijemo li prihvatiti promjenu kao dio života – i onog izvan nas, i onog u nama – promjena nas neće zaobići, nego će nas zateći nespremne i nesposobne da ih prihvatimo. U konačnici, danas svi govore o poslovnom i osobnom razvoju, a on nije ništa drugo nego kontinuirana promjena.
Ne prihvatimo li promjenu kao sastavni dio života, ona za nas postaje prijetnja koja može uništiti moj uspjeh, rezultat, status, itd. Prihvatim li promjenu, na nju ću gledati kao na prilike koje mi se otvaraju i koje mi omogućavaju nove nešto. Na vama je da odaberete koji od ova dva pristupa ćete primjeniti. Posljedice će zahvatiti vas.
mr. sc. Nataša Trojak
„Ne preživljavaju ni najjači pripadnici vrste, kao ni najinteligentniji; preživljavaju oni koji se najbolje prilagođavaju promjenama.“ Charles Darwin
“Strah je najmoćniji ubojica cjelokupnog ljudskog potencijala. Strah je ono što nas spriječava da dobijemo ono što želimo. Strah stoji između nas i svega onoga što želimo u životu.” Patrick Wanis