Možete li zamisliti život u svijetu u kojem je međuljudski dodir zabranjen? Koliko bi vremena prošlo prije nego bi smo osjetili da nešto nedostaje? Dodir je prirodan i urođen oblik komunikacije i prijenosa energije među živim bićima.
Skup masažnih pokreta i tehnika koje zapad danas poznaje samo je nadograđena izvedenica drevnog, intuitivnog i urođenog načina iscjeljivanja polaganjem ruku. Postoje dokazi da je masaža postojala tisućama godina prije naše ere. U njenim su blagodatima uživali još stari Rimljani i Grci. Koristili je za krijepljenje tijela i duha, za brži oporavak nakon bitke, utrljavanje ljekovitih trava, ali i u svakodnevnim ritualima opuštanja. I dok je Europa sve do 18. stoljeća bila uskraćena za uživanje u blagodatima ove i mnogih drugih isjeliteljskih tehnika, Daleki istok je napredovao u svom razumijevanju funkcioniranja tijela i duha i razvoju medicine.
Popularizaciju masaže na zapadu možemo zahvaliti upravo njima i istraživaču Peteru Henriku Lingu koji se sa svojeg putovanja po Kini vratio sa znanjem ove moćne tehnike. Daljnjim proučavanjem ljudske anatomije i razvojem znanja o ljudskom tijelu razvilo se ono što danas poznajemo pod pojmom švedska masaža.
Pozitivan utjecaj masaže
Pozitivan utjecaj masaže i samomasaže na zdravlje i blagostanje ljudskog tijela i duha znanstveno je dokazan, a odnosi se na uklanjanje bolova različite prirode, otpuštanje napetosti iz tijela, održavanje mišićnog tonusa, poticanje cirkulacije, detoksikaciju organizma, uravnoteženje hormona, snaženje imuniteta, bolju pokretljivost zglobova, brži oporavak nakon bolesti, poboljšanje sna, zdravlje srca i regulaciju krvnog tlaka, uravnoteženje probave.
Ono o čemu se nešto manje priča, a nije ništa manje važno od ovih mjerljivih blagodati, je i uspostava boljeg energetskog protoka u tijelu, uklanjanje energetskih blokada, bolji kontakt sa sobom i jedna posebna vrsta unutarnjeg buđenja.
Masirati možemo drugu osobu, ali i samu sebe. Danas vam donosim par ideja kako se što bolje pripremiti za taj svoj mali ritual.
Pripremite kožu za masažu
Prije nego počnete sa samom masažom, posvetite nekoliko trenutaka njezi kože kako bi ste ju pripremili za prihvat i upijanje dragocjenih sastojaka biljnih i ljekovitih eteričnih ulja. Nekoliko je metoda kojima to možemo postići.
Nabavite kvalitetnu četku s prirodnim vlaknima i kratkim pokretima iščetkajte cijelo tijelo, počevši od stopala. Izbjegavajte genitalije i prsa.
Suho četkanje je efikasno za pokretanje limfe i dobrodošla je podrška detoks tretmanima. Limfni sustav odgovoran je za odnos otpadnih tvari iz našeg tijela putem sustava limfnih čvorova, no za razliku od krvotoka nema svoju vlastitu pumpu, nego mu je potreban mehanički podražaj kako bi bio u pokretu. Limfa se nalazi vrlo blizu površine kože i dovoljan je sasvim lagani dodir da se pokrene. Osim što koristi limfnom sustavu, suho četkanje služi i kao mehanički piling i pomaže ukloniti mrtve stanice s površine kože. Koža bolje diše i lakše se regenerira. Dodatno, suhim četkanjem ubrzava se mikrocirkulacija, što ga čini odličnim saveznikom u borbi protiv celulita. Već nakon nekoliko četkanja, koža će izgledati življe i zdravije.
Kupke i pilinzi
Tople kupke, osim što djeluju opuštajuće na cijelo tijelo i živčani sustav, omekšavaju kožu i tkivo. Kad je tijelo oslobođeno grča, masaža će biti još ugodnija, a ljekovita svojstva eteričnih ulja lakše će prodirati u krvotok.
Pilingom uklanjamo mrtve stanice s površine kože i otvaramo pore čime koža lakše diše, također postaje otvorenija za prihvat ljekovitih supstanci iz biljnih i eteričnih ulja, te potičemo mikrocirkulaciju. Kod odabira ili samostalne pripreme pilinga pazite da eksfolijacijske čestice ne budu suviše grube kako ne bi ste oštetili kožu i vodite računa da se nakon pilinga otuširate kako bi ste uklonili sav abrazivni materijal s površine kože.
Kreiranje atmosfere
Kako vaša posvećenost masaži ne bi bila tek fizički doživljaj, pobrinite se o detaljima i ambijentu u kojem se masaža odvija. Iako je posvećenost sebi kroz ritual samomasaže već jedan oblik izražavanja ljubavi prema samom sebi, obratite pažnju i na slijedeće: prigušite rasvjetu, neka prostorija bude dobro zagrijana, upalite svijeće, odvojite se od buke i uključite glazbu koju volite. Na taj način njegujete i dušu, a ne samo tijelo.
Da. Aromaterapija je takva. Višedimenzionalna i predivna disciplina koja njeguje naše biće na svim razinama postojanja.
Autorica: Kristijana Vučetić