Miris svježe pečenog domaćeg kruha jedan je od omiljenih mirisa u mnogim kuhinjama pa tako i u mojoj.
Ako još niste pekli domaći kruh, onda ne znate što propuštate. I ne, ne govorim o kruhu iz nekog električnog pekača, to nije to. Govorim o kruhu za koji ćete tijesto umijesiti rukama i ispeći u pećnici. Djeca ga obožavaju, odrasli ga obožavaju. Priprema domaćeg kruha pruža različite mogućnosti odabira sastojaka i kreiranja kruha prema vlastitim željama. Izrada domaćeg kruha počinje odabirom kvalitetnih sastojaka. Brašno, kvasac, voda, sol, maslinovo ulje – ovi jednostavni sastojci kreiraju pravu poslasticu. Iako je pšenično glatko bijelo brašno ono koje najčešće koristimo, postoje i puno zdravije vrste koje možete odabrati za izradu svoga kruha, poput pirovog brašna ili pšeničnog integralnog brašna.
Za pripremu kruha možete koristiti svježi ili suhi kvasac, ovisno o vašim željama i dostupnosti. U kruh prema želji možete dodati različite sastojke poput sjemenki suncokreta ili chia sjemenki. Moj kruh je uvijek drugačiji jer koristim različite sastojke. Priprema kruha je zapravo vrlo kreativna jer možete osmišljavati i isprobavati različite kombinacije. Iako se možda čini da ga nije jednostavno napraviti, zapravo je riječ o nečemu vrlo jednostavnom.
Sastojci za domaći kruh:
- brašno
- sol
- malo šećera
- suhi ili svježi kvasac
- topla voda
- maslinovo ulje.
Brašno birate prema želji. To može biti glatko bijelo brašno, pšenično integralno, crno, heljdino, pirovo… ili bilo koje drugo. Možete i kombinirati, ja najčešće kombiniram dvije vrste brašna, primjerice glatko bijelo i pirovo. Količine ne navodim jer za kruh ništa ne važem. Riječ je o jednostavnim sastojcima i koristite onoliko brašna koliko kruha želite dobiti. Probajte s 1 kg pa ćete sljedeći put znati koliko vam zapravo treba. Vrećica suhog kvasca ili kockica svježeg dovoljna je za pola do 1 kg brašna. Netko koristi morsku sol, netko himalajsku ili neku drugu, različito su slane, pa procijenite koliko prstohvata soli ćete dodati premo količini brašna koju koristite. Šećera dodajte otprilike 1 napunjenu čajnu žlicu na 1 kg brašna kako bi kvasac bolje odradio svoj zadatak.
Od količine brašna koju ćete koristiti u zdjelu za početak dodajte otprilike 2/3, a ostatak ćete dodavati malo po malo kada ga budete mijesili. Brašno je dobro prosijati kako bi se mogla izraditi što finija smjesa.
1. Korak: za 10 minuta zamijesite tijesto
Ako koristite suhi kvasac: U veću zdjelu dodajte sve suhe sastojke – brašno, sol, šećer, suhi kvasac, sjemenke (ako ćete ih dodavati) i sve dobro promiješajte. Nakon toga, u sredini brašna napravite udubljenje i ulijte maslinovo ulje i toplu vodu.
Ako koristite svježi kvasac: Ulijte u čašu oko 100 ml tople vode i dodajte svježi kvasac i žlicu šećera, sačekajte da se otopi. U veću zdjelu dodajte sve suhe sastojke – brašno, sol, sjemenke (ako ćete ih dodavati) i sve dobro promiješajte. Nakon toga, u sredini brašna napravite udubljenje i ulijte otopljeni kvasac, maslinovo ulje i toplu vodu.
Žlicom miješajte dok ne dobijete lijepu, homogenu smjesu. Po potrebi dosipajte vodu kako biste smjesu mogli lijepo izjednačiti žlicom. Naravno, nikako ne treba biti prerijetka. Kad ste izmiješali žlicom, počnite dodavati brašno i miješajte žlicom dok ide, zatim nastavite mijesiti rukama. Brašno ćete dodavati sve dok tijesto ne prestane biti ljepljivo, ali pazite da ne napravite pretvrdu smjesu. Tijesto dobro izmijesite. Time ne samo samo da razvijate njegovu strukturu, već pridonosite i konačnoj teksturi kruha. Tijesto bi trebalo biti elastično i glatko, bez grudica. Ovo je ključan korak za umjetnost pečenja kruha.
2. Korak: pustite tijesto da se digne
Kad ste umijesili tijesto, dajte mu vremena da se digne i sazre. Ostavite ga na toplom mjestu bez propuha, obavezno ga pokrijte čistom kuhinjskom krpom. Trebat će mu barem sat vremena dok se ne udvostruči. Ovo je vrlo važno kako bi kruh imao lijepu teksturu.
3. Oblikujte tijesto i stavite ga u protvan
Kada se tijesto udvostruči, premijesite ga i oblikujte te stavite u protvan. Najjednostavnije je cijelu količinu oblikovati u primjerice okrugli kruh i staviti ga u okrugli protvan. Nakon oblikovanja, pustite ga ponovno da se malo digne i razvije svoju strukturu. Ako želite raditi neke oblike, onda pobrašnite površinu i oblikujte prema želji, stavite u protvan i pustite da se malo digne.
4. Ispecite ga
Pećnicu zagrijte na 200 stupnjeva i pecite kruh oko 20-ak minuta. Kada dobije lijepu zlatnosmeđu boju i na dodir je tvrd, prekrijte ga folijom kako se korica ne bi prepekla. Nakon toga nastavite ga peći još 20-ak minuta.
5. Prekrijte ga i pustite da odstoji
Kada je pečen, izvadite ga iz pećnice, neka ostane prekriven folijom. Preko folije dodajte čistu kuhinjsku krpu. Neka tako odstoji barem 15-ak minuta kako bi se korica omekanila. Bit će mekana, ali će ostati lijepo hrskava.
Iako se ne preporučuje rezati domaći kruh dok se ne ohladi, kako mu struktura ne bi bila ljepljiva, mi često ne možemo odoljeti jer je topli kruh s vrhnjem jedna od naših omiljenih poslastica.
Dobar tek!
Povezano: Domaće tortilje koje će obožavati svi članovi obitelji, a osobito oni mlađi