Uzrok masne kože mogu biti genetska nasljeđa, razina hormona u organizmu, neadekvatna prehrana i stres. Kad birate njegu, odaberite prirodna rješenja protiv masne kože.
Zašto je važno birati prirodna rješenja protiv masne kože
Kod osoba s masnim tipom kože dolazi do pojačane aktivnosti žlijezda lojnica koje proizvode masnoću (sebum) što dovodi do ispunjavanja i proširivanja pora. Kao posljedica toga se javlja masni sjaj kože. Osim toga, masnoj koži vrlo često nedostaje vlage. Pretpostavlja se da se i pojačano lučenje sebuma događa kao obrambeni mehanizam kože kako bi nadomjestila taj nedostatak.
Vrlo često osobe koje imaju takav tip kože griješe u pristupu njezi. Koriste sredstva koja su preagresivna i koja još dodatno isušuju kožu i time se zapravo vrte u krug. Njega masne kože treba uključivati nježne tonike koji se izrađuju od hidrolata (nus produkt dobivanja eteričnih ulja), biljnog glicerola i dodatka gela aloe vere. Takav tonik će lijepo skinuti masni sloj s kože i dati joj potrebnu vlažnost. Mnogima je potpuno nezamisliv i neprihvatljiv savjet da masnu kožu njeguju biljnim uljem. Zar na masnu kožu ide masno ulje?
Da, upravo tako.
Lagana, brzoupijajuća ulja
Naravno, ne nanose se sva biljna ulja na masnu kožu, već ona lagana, brzoupijajuća ulja. To su biljna ulja lješnjaka, makadamije, koštica marelice, suncokreta, jojobe… Kao ulje broj jedan za njegu masne kože izdvojila bih biljno ulje lješnjaka.
Biljno ulje lješnjaka (Corylus avellana) pospješuje cirkulaciju, potiče regeneraciju stanica i daje koži vlažnost. Također, djeluje adstrigentno (sužava pore), daje koži elastičnost i čvrstoću. Bogato je proteinima i nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima B1 i B6 te vitaminom E, što je posebno dobro i za njegu osjetljive i crvenilu sklone kože. S obzirom da će nanošenjem biljnog ulja lješnjaka koža dobiti vlažnost koja joj nedostaje, vrlo brzo će doći do smanjenja pojačanog izlučivanja masnoće i koža više neće biti masna i sjajna. U biljno ulje lješnjaka možete dodati i malu količinu jojobe. Jojoba otapa višak sebuma na koži, daje koži vlažnost i čini ju mekanom i glatkom.
Ako u ulje lješnjaka dodate i eterična ulja koja će također djelovati na regulaciju izlučivanja sebuma (palmarosa, mirta kt cineol, ružmarin kt verbenon, pačuli, vetiver…), rezultati sigurno neće izostati.
Za dodatnu efikasnu njegu masne kože preporučuje se jednom tjedno nanositi maske za lice izrađene od zelene gline.
Napomena: Biljna ulja moraju biti hladno prešana, a eterična ulja kemijski i botanički definirana.