Možda ste odlučili temeljitije očistiti prostor u kojem živite… I za to vam neće biti potrebni štetni komercijalni proizvodi niti puno sastojaka, a dom će biti čist i mirisan.
Mogućnosti primjene u čišćenju doma
Primjena eteričnih ulja u čišćenju doma je gotovo neograničena. Da, eterična ulja i tu imaju svoju ulogu i veliki značaj. Osim što će lijepo mirisati, mnoga eterična ulja imaju i antibakterijska djelovanja, pa ćete na taj način “pokriti” sve što jedno čišćenje zahtijeva.
Obično su nam prvi na popisu za odraditi prozori koje sunce obasja i pokaže sve nedostatke. Prozore možete vrlo jednostavno i efikasno oprati mješavinom pola jabučnog (ili bilo kojeg drugog octa) i pola vode u koju dodate 10-tak kapi eteričnog ulja.
Tepihe možete osvježiti tako da u vrećicu stavite jednu veliku šalicu sode bikarbone, ukapate 30-40 kapi eteričnog ulja, dobro u vrećici protresete i pustite da odstoji preko noći. Pospite po tepihu, ostavite da stoji oko pola sata i zatim usisajte. Osim što će tepih mirisati, miris će ostati u vrećici usisivača dok je ne promijenite i prilikom svake sljedeće upotrebe, miris će se obnavljati.
Kupaonske pločice, kuhinjske elemente, štednjak, sudoper i ostale površine pošpricajte također mješavinom octa i vode s dodatkom eteričnih ulja. Pustite da odstoji (naročito ako se negdje nakupio kamenac) i istrljajte spužvicom za suđe. U ovu mješavinu još možete iscijediti i sok od jednog limuna i vidjet ćete kako će sve površine zabljesnuti novim sjajem.
Krema za namještaj
Drveni namještaj možete ispolirati tako da napravite “kremu” za namještaj.
Izvažete 10 g pčelinjeg voska i 60 g lanenog ulja. Zagrijete u vodenoj kupelji i u prohlađeno dodate 10-15 kapi eteričnih ulja. Zatim ulijete u posudicu za kreme i pustite da se dobro ohladi i stisne. Ovu “kremu” upotrebljavate kao i svako drugo sredstvo za njegu namještaja. Jednom krpicom namažete, a drugom dobro ispolirate.
Prirodni omekšivač rublja
Da bi rublje bilo mekano i mirisno u zadnju vodu za ispiranje stavite mješavinu pola octa, pola vode i 20-50 kapi eteričnog ulja. Znam da zvuči malo čudno, ali vjerujte, rublje neće imati miris po octu, a bit će mekano. Jednom kada to probate, komercijalni i štetni omekšivači postat će stvar prošlosti (meni su već odavno).
Koja eterična ulja koristiti?
I ovdje možete mašti dati na volju i poigrati se mirisima već prema tome kako želite da vam dom miriši. Od eteričnih ulja možete koristiti lavandu, čajevac, paprenu metvicu (rublje od nje divno miriši), eukaliptus globulus, cedar, geranij, limunsku travu, kadulju…
S napomenom da citrusna ulja ne stavljate u omekšivač jer bi mogli ostaviti fleke na rublju, a eukaliptus globulus bi mogao uništiti gumu na mašini.
Mnogima ne baš draga aktivnost čišćenja uz miris eteričnih ulja postaje puno ugodnija i lakša, a ovako očišćen dom dobit će jednu novu mirisnu svježinu, i energiju.