Kada uđemo u svijet aromaterapije, otvara nam se jedno poglavlje gdje pitanjima kao da nema kraja. Jedno od uobičajenih pitanja je kako dozirati eterična ulja.
Kako dozirati eterična ulja i kemijski spojevi
Kada mi netko dođe prvi put na neku radionicu, onda obavezno ispričam uvodni dio o načinima primjene i kvaliteti eteričnih ulja. O tome na što treba obratiti pažnju kod kupnje eteričnih ulja i karakteristikama pojedinih eteričnih ulja. Obično se nakon prvog upoznavanja sa sastojcima i izradom prvih pripravaka počnu nametati pitanja kako izraditi pripravak za neku određenu tegobu, kako koristiti dotični pripravak, kako dozirati eterična ulja. Nerijetko se dogodi da gledam začuđena lica i čujem konstataciju da to nije šala. Definitivno to nije šala.
Eterična ulja su prekrasna. Djeluju, mirišu, pomažu, ali ih ipak moramo koristiti sa oprezom i nekim barem osnovnim znanjem. Ona su kemijski vrlo složeni spojevi i ne bih sada ulazila u dublje analize istih. Ipak, moram nabrojiti najčešće kemijske spojeve i osnovna djelovanja po kojima se klasificiraju:
Terpeni
Hormonsko, protuupalno, analgetsko, imunomodulirajuće i antibakterijsko djelovanje. Najzastupljeniji su u eteričnim uljima čempresa, borovica bobica, bor, grejp, limun, mandarina, ylang ylang, pačuli, cedar, đumbir…
Oksidi
Potiču iskašljavanje, antivirusni, imunomodulirajući. Najzastupljeniji su eteričnim uljima ružmarina, ravensare, eukaliptusa…
Alkoholi
Antibakterijsko, antivirusno, stimulirajuće na nervni sustav. Najzastupljeniji su u eteričnim uljima geranij, ružino drvo, palmarosa, ruža, neroli, sndal…
Aldehidi
Antidepresivno, protuupalno, antivirusno, antibakterijsko i stimulirajuće na probavu. Najzastupljeniji su u eteričnim uljima melisa, limunski eukaliptus, limunska trava…
Esteri
Umirijuća, analgetska svojstva, smanjuju krvni tlak i imaju protuupalna djelovanja. Najzastupljeniji su u eteričnim uljima rimska kamilica, muškatna kadulja, lavanda, jasmin, bergamot…
Fenoli
Jako antibakterijsko, antiseptično, fungicidno djelovanje, imunostimulansi, povisuju krvni tlak i toniziraju mišiće. Najzastupljeniji su u eteričnim uljima anis, komorač, cimet (list), klinčićevac, timijan…
Ketoni
Potiču rad jetre, regenerativno, antivirusno i analgetičko djelovanje. Najzastupljeniji su u eteričnim uljima kim, kadulja ljekovita, ružmarin…
Kumarini i furokumarini
Umirujuće i sedativno, snižavaju krvni tlak, fototoksični su. Uglavnom se nalaze u citrusnim uljima.
Osim toga, neka eterična ulja imaju i razičite kemotipove.
Kemotip
Kemotip podrazumijeva da kod iste biljke (porodica i rod) imamo različit kemijski sastav, do čega dolazi zbog staništa i mikroklime u kojem biljka raste. Rezultat toga je da dva različita kemotipa eteričnog ulja iste biljke imaju potpuno različita djelovanja.
Postoji općenito pravilo za primjenu eteričnih ulja na sljedeći način:
Za nanošenje na cijelo tijelo maksimalni postotak je od 2 – 5 %, za lokalnu primjenu 10-15 %.
Povezano: Što je difuzer i kako ga koristiti