Peckanje pri mokrenju i osjećaj da stalno morate ići na toalet iako vam je mjehur prazan; zvuči li poznato? Mnoge od vas su se sigurno susrele s urinarnim infekcijama i neugodnostima pojačanog nagona za mokrenjem.
Žene često pate od iscrpljujućih infekcija mokraćnog mjehura koje mogu biti potaknute različitim čimbenicima. Prepoznavanje važnosti učinkovitog i pravodobnog liječenja ključno je za očuvanje zdravlja urinarnog sustava. U većini slučajeva, infekcija se može izliječiti u roku od nekoliko dana. Dvije od tri žene imaju cistitis barem jednom u životu, a mnoge muči i ponavljajuća infekcija mokraćnog sustava.
Kada se infekcija mokraćnog mjehura smatra kroničnom?
Cistitis je infekcija donjeg urinarnog trakta (uretre ili mokraćnog mjehura), a uzrokuju je bakterije. Infekcija je kronična ako se javlja tri ili više puta godišnje ili dva ili više puta svakih šest mjeseci. Točan medicinski izraz za ovu pojavu je ponavljajuća infekcija mokraćnog sustava. Simptomi kroničnog cistitisa najčešće se ne razlikuju od akutnog cistitisa, a uključuju bol i peckanje pri mokrenju, stalni nagon za mokrenjem, neugodan miris urina, mutan urin, bolove u trbuhu…
Koji su okidači za razvoj upale mokraćnog mjehura?
Razvoj upale dodatno mogu potaknuti različiti čimbenici, primjerice premalen unos tekućine, niske temperature, pretjerana intimna higijena koja slabi prirodnu obranu urinarnog trakta, česti seksualni odnosi, oslabljen imunološki sustav… Žene tijekom i nakon menopauze također su sklone infekcijama mokraćnog mjehura zbog hormonalnih promjena.
Najčešći uzročnik infekcije mokraćnog mjehura je bakterija Escherichia coli koja je normalni stanovnik ljudskog probavnog sustava. Najveći postotak svih infekcija urinarnog trakta može se povezati upravo s ovom bakterijom. Žene su zahvaćene mnogo češće jer imaju kraću mokraćnu cijev od muškaraca pa bakterije lakše dospijevaju do donjeg urinarnog trakta.
Povezano: Upala mokraćnog mjehura – spriječiti ili liječiti, odluka je na vama
Može li se ponavljajuća infekcija mokraćnog sustava liječiti prirodnim metoda?
Najvažniji i najjednostavniji kućni lijek protiv infekcija mokraćnog sustava je dovoljan unos tekućine. Bakterije se putem tekućine izbacuju iz tijela. Učinak je još jači ako popijete i par šalica ljekovitog čaja za mjehur i bubrege.
Kada osjetite prve simptome upale, posebnim biljnim lijekovima možete spriječiti nastanak ozbiljnije infekcije. Tradicionalni biljni lijekovi mogu pomoći u ublažavanju simptoma upale i pospješiti proces ozdravljenja tijela. Korištenje tradicionalnih biljnih lijekova za razne bolesti ima bogatu povijest koja obuhvaća različite kulture i civilizacije.
Učinkovit biljni lijek u liječenju i prevenciji tegoba mokraćnog sustava
Određene biljke, poput medvjetke, pokazale su snažnu sposobnost inhibiranja rasta bakterija odgovornih za urinarne infekcije. Medvjetka sadrži arbutin poznat po svojim antibakterijskim učincima. Danas je ova biljka i službeno odobrena kao prirodna pomoć u liječenju i prevenciji tegoba mokraćnog sustava.
Cystinol je tradicionalni biljni lijek namijenjen liječenju simptoma blage ponavljajuće infekcije donjeg mokraćnog sustava u žena koja se manifestira osjećajem žarenja tijekom mokrenja i/ili učestalim mokrenjem. Djelatna tvar u Cystinolu je upravo suhi ekstrakt medvjetkinog lista.
Formulacija Cystinola temelji se na znanju i iskustvu dugotrajne uporabe u tradicionalnoj medicini.
Tradicionalni biljni lijek za primjenu kod naznačenih indikacija temeljenih na iskustvu dugotrajne uporabe. Cystinol obložene tablete su za primjenu kroz usta.
Prije uporabe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika. Konzultacije sa stručnim osobama od najveće su važnosti kako bi se osigurala sigurna uporaba, posebno s obzirom na individualna zdravstvena stanja, alergije i moguće interakcije s drugim lijekovima. Priroda je izvor moćnih i učinkovitih biljaka, ali ih je važno koristiti na pravilan način.
Kombiniranje stoljetnih mudrosti uporabe biljaka u liječenju i modernog pristupa liječenju ima brojne koristi.
Još malo o Medvjetki!
Medvjetka ili medvjeđe grožđe je zimzelena biljka koja se zahvaljujući antibakterijskim i protuupalnim svojstvima koristi u liječenju i prevenciji infekcija mokraćnog sustava. Za toplog i sunčanog vremena biljka daje bijele i ružičaste cvjetove i crvene bobice. Za liječenje se koriste samo osušeni listovi, a ne bobice. Ona obično djeluje kao jak diuretik, odnosno potiče mokrenje, ali također ima antibakterijsko djelovanje. Važno je izbjegavati visoke doze medvjetke jer mogu biti otrovne.
Kada biste obavezno trebali posjetiti liječnika?
Infekcija mokraćnog mjehura trebala bi nestati nakon nekoliko dana. Ako ne nestane, posjetite liječnika. Budući da urinarna infekcija može lako napredovati do pijelonefritisa, najčešće se liječi antibioticima koje propisuje liječnik.
Cystinol se ne smije uzimati dulje od tjedan dana. Ako se simptomi ne povuku ni nakon 4 dana primjene lijeka ili se pogoršaju tijekom uzimanja lijeka, obavezno se javite svom liječniku.
U slučaju ponavljajućih infekcija mokraćnog sustava, liječnik bi trebao razjasniti uzroke koji će vam pomoći u učinkovitom sprječavanju njihova nastanka.
Kako možete spriječiti infekcije mokraćnog sustava?
Mokraćni mjehur treba redovito i do kraja prazniti. Dovoljnim unosom tekućine smanjujete rizik od naseljavanja bakterija i nastanka infekcija. Izbjegavajte sjedenje na hladnim površinama, nosite pamučno donje rublje, jačajte imunološki sustav, intimno područje perite samo toplom vodom kako biste održali prirodnu ravnotežu. Ne suzdržavajte se od odlaska na toalet, suzdržavanjem potičete razmnožavanje patogena i nastanak upala.
Povezano: Rješenje za ublažavanje simptoma urinarnih infekcija
PLAĆENI OGLAS O LIJEKU
Cystinol tablete namijenjene su za primjenu kroz usta kod žena starijih od 18 godina. Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
S&B-CYS-HR-03/24 – Suvremena žena