Način na koji usvajate nova znanja izravno utječe na uspjeh koji ćete postići. Bilo da se radi o fakultetu, poslovnoj ili privatnoj edukaciji ili učenju stranih jezika. Kada znate koji način učenja najbolje rezonira s vama, znanje ćete usvajati brže i kvalitetnije.
Stilovi učenja – koji ste od ova 4 tipa
Stilovi učenja razlikuju se od osobe do osobe, a idealno bi bilo znati koji ste tip već od malih nogu. Ako kod kuće imate školarce, studente ili one koji će to tek biti, pomozite i njima odrediti koji su tip. Sigurno već podsvjesno znate koji način učenja vam najbolje odgovara, a ovim ćete primjerima znati sigurno. I sljedeći put kada upišete neku edukaciju ili krenete čitati stručnu knjigu, svakako primijenite pristup svome stilu.
Vizualni tip
Kao što sam naziv kaže, ovo su učenici koji vole vidjeti ono što uče kako bi razvili bolje razumijevanje materije. Stoga je za ovaj tip najbolje da im se gradivo prezentira kroz video materijale ili demonstraciju uživo, popraćenu grafikama. “Vizualci” vole holistički pristup – umjesto da usvajaju informaciju po informaciju, bolje prihvaćaju kada im se sadržaj prezentira u cijelosti. Mentalne mape odličan su način dodatnog usvajanja gradiva, a napravljenu mapu možete objesiti na vidljivo mjesto kako bi vam gradivo bilo stalno dostupno i lakše usvojivo.
Znakovi koji ukazuju da je osoba vizualan tip:
- koriste rečenice poput “Ne mogu ovo zamisliti” ili “Trebam ovo pretvoriti u crtež/mapu”
- traže druge da im pokažu kako nešto funkcionira umjesto da samo objašnjavaju
- odmah im je nešto jasnije kada vide sliku ili video
- značajan napredak pokazuju nakon što su sumirali sadržaj u tablicu ili dijagram.
Auditivni tip
Ono što je za vizualne tipove vid, za auditivne je kada znanje čuju i slušaju. Bilo da se radi o predavanju uživo, online ili audio zapisu, oni će gradivo najbolje osvojiti pomoću svojih ušiju. Prepoznati ih možete po nekim od indikatora:
- kažu “možete li to ponoviti”
- ponovo preslušavaju snimku
- obično nemaju problema s javnim govorom
- problem, izazov, zadatak rješavaju razmišljajući naglas.
Tekstualni tip
Iako će svatko od nas u nekom trenutku učenja ponešto i zapisati, ovo je tip učenika kojima je pisanje i čitanje napisanog glavni način usvajanja znanja. Dijele neke sličnosti s vizualnim tipom, no važnije su im same riječi od grafikona ili tablica.
Indikatori ovog tipa učenika:
- kažu “čekaj, zapisat ću da ne zaboravim”
- često vode bilješke sastanka, predavanja..
- nije im problem sročiti razne tekstove
- obično vrlo razgovijetno čitaju
- vole bilježnice, bilješke, upute, priručnike..
- sadržaj razvrstavaju u kategorije i razne liste.
Povezano: Knjige o prodaji koje bi svaka poslovna žena trebala pročitati
Kinestetički tip
Ovaj tip učenika vrlo je uključen, aktivan i zainteresiran za ono o čemu se uči. Karakterizira ih to da sve žele sami isprobati umjesto da samo sjede i slušaju predavača. Znakovi koji upućuju da se radi o kinestetičkom tipu učenika:
- često kažu “pusti me da sam/a probam”
- vole raditi po principu pokušaja i pogrešaka
- najbolje uče kada sami sudjeluju u procesu
- obično su prirodno odlično motorički koordinirani
- pri objašnjavaju koriste predmete koji im se nađu “pod rukom”.
Moguće da se pronalazite u više od jednog tipa i to je odlično! Sada još bolje znate što za vas funkcionira i kako sljedeći put pristupiti nečemu novom. Recimo, ako ste vizualni i tekstualni tip, odmah pri startu neke edukacije ili sastanka, stvarajte bilješke koje ćete kasnije predočiti u tablicu, grafikon ili mapu. Ako ste kinestetički, zamolite predavača da odmah isprobate o čemu je riječ, ako je moguće. Auditivni tip možda će željeti sjesti u prvi red kako bi dobro čuli ili ugasili sve distrakcije ako se radi o online tečaju. Stilovi učenja nisu isti za svakoga, stoga pomozite sebi i drugima u primjeni onoga koji je najbolji, ovisno o osobi.
Povezano: Želite li napredovati u karijeri obavezno savladajte ovih 5 vještina