Za čaroban kraj godine, a ujedno i za uspješan početak nove, vrijedi si postaviti neka ključna pitanja kako bismo potvrdili što dobro činimo, a na čemu trebamo još raditi kako bismo se u tome poboljšali.
Proteklo vrijeme ima i svoju prošlost i svoju budućnost
Kada se radi o vlastitoj raspodjeli vremena kojeg imamo napretek, a ipak nam nedostaje u ključnim trenucima ili gotovo svakodnevno, najbolje je pitati se za ŠTO želimo uložiti više svog vremena, a za ŠTO manje svog vremena. Odgovorom na ovo pitanje shvaćamo da onome čemu smo odlučili dati više vremena, više značaja su naši trenuci u kojima uživamo i dozvoljavamo si biti produktivnima. Tako već radimo selekciju ili razliku u tome što nam je bitno kako ne bi upali u zamku da je sve odjednom jednako bitno. Kvalitetna organizacija vremena pomaže da izbjegnemo kaos i sagorijevanje u svom životu.
Ovakav način percepcije o raspodjeli vremena već me odavno osvojio, a pogotovo nakon otkrića vrsne stručnjakinje u tom području, Laure Vanderkam. Svojim zanimljivim i poznatim Ted govorom „How to gain control of your free time“ pokrenula je moje razmišljanje o svrhovitoj organizaciji vremena.
Njezina poruka svima nama omogućava da zaista shvatimo što je to organizacija vremena, jer ne možemo graditi svoje vrijeme tako da ga štedimo, ali ga možemo graditi tako da štedimo sebe u njemu.
Uzaludno trošenje svog vremena možemo izbjeći svjesnom uključenošću u organizaciju vremena. Ako ga koristimo stihijski i mentalno odsutno, vrijeme će svejedno proći, a mi ćemo se naći kako živimo u prošlosti kontinuirano razmišljajući o tome što smo zapravo mogli, a ne što zapravo još možemo. Kaže se, da ne treba živjeti u prošlosti, no ipak naša planiranja su vezana za našu prošlost, a budućnost nam dozvoljava da od svega toga odaberemo što nam je važno iz prošlosti. Ubacujući vrlo male mikro aktivnosti u naš već ustajali raspored na dobrom smo putu da se naš raspored jednog dana promijeni u našu korist.
Laurinih DEVET KORISNIH IDEJA
Laurinih DEVET KORISNIH IDEJA kako organizirati svoje vrijeme kroz devet tjedana omogućava nam da upravo uvođenjem malih mikro aktivnosti napravimo mikro promjenu koju možemo zamijetiti i pratiti.
Kada je pomnožimo s vremenom ponavljanja, rezultati su uvijek veći od očekivanih. Promjenom dosadašnjih ponašanja (aktivnosti) utječemo na kompletnu širu sliku osobnog zadovoljstva krajnje bitnog za ostvarenje naših uspjeha i ciljeva koje smo si odredili. No, napominjem da cilj nikako ne bi smio biti ono najbitnije čemu težimo, već promjene koje su se dogodile na putu koje treba evidentirati, pratiti i bilježiti na svakodnevnoj bazi.
Devet pravila kroz devet tjedana
1. Kada i kako idemo spavati?
Gdje naš san počinje? Na krevetu u dnevnoj sobi, uz televizor, uz neke grickalice, uz skrolanje našeg telefona ili nas jednostavno velika iscrpljenost baci u krevet? Koja je to ključna hrana koju konzumiramo prije spavanja? Koje su to misli kojima hranimo svoj mozak prije spavanja?
2. Planirajte petkom!
Nedjelju bismo planiranjem mogli upropastiti, zar to nije dan odmora? Možemo li tada biti produktivni? Ponedjeljak je već ionako nabijen sastancima, a i krenuo je svojim tračnicama. Bolje ne trčati za njim i činiti nekvalitetan raspored. Petak je taj dan. On ne frustrira jer je na kraju radne priče, tjedna. Djeluje opuštajuće, bez pressinga.
3. Pokrenite se nakon 15 h
Poznato je da nakon 15 h motivacija jednostavno počinje padati. Počinje nam se spavati i nemamo više energije. Sad je vrijeme za napraviti neke od ovih aktivnosti: krenuti u jednu kratku šetnju, otići na trening koji ćete možda sami osmisliti, planinariti, voziti bicikl, otići u teretanu ili provesti aktivnosti koje od nas traže fizičku pokretljivost.
4. Tri puta tjedno
Graditi novu naviku tri puta tjedno je motivirajuća aktivnost. Nitko je ne voli ponavljati svaki dan.
5. Kreirajte svoj oslonac
To znači da u tijeku jednog dana imate svoje vrijeme u kojem nikako nećete ugovarati sastanke ili bilo što slično. Vaš oslonac je vidljiv samo vama, a za druge u to vrijeme ne postojite. Tako neki nikad ne odgovaraju ponedjeljkom ili petkom na mailove i ne dogovaraju sastanke u te dane.
6. Imajte svoju malu avanturu
U tijeku dana to će možda biti sjedenje na klupi u tišini s pogledom u daljinu. Možda je to neki event, događaj kojem želite prisustvovati ili odlazak u kino, galeriju, izložbu ili kazalište.
Povezano: 5 jednostavnih koraka za postizanje općeg zadovoljstva
7. Nađite hobi i stavi ga u raspored
I to uvijek u isto vrijeme. Tako ćete oplemeniti svoje vrijeme, i sebe unutar njega, dajući mu smisao.
8. Napravite mali prozor
To je vrijeme za vama važne zadatke, ali inače nisu od urgentne važnosti. Ljudi uživaju u mnoštvo različitih aktivnosti na koje se ne mogu fokusirati i onda gube vrijeme. Nemojte i vi to raditi. Smanjite broj aktivnosti na glavne, a ostale neka ulete kroz vaš mali prozor. Tako nekim stvarima za koje inače nemate vremena dajete priliku da ugledaju svjetlo dana.
9. Slobodno vrijeme
Napravite ono što je dio vašeg slobodnog vremena, a onda tek posao. Pogledajte smiješan video od 4 minute koji vam je poslao prijatelj, pa se tek onda primite ozbiljnog posla, bit ćete opušteniji. Odnos prema vremenu je odnos prema samome sebi. Vjerujem da vam neko od ovih pravila odgovara i da ćete ga rado koristiti.
Ipak, svoje vrijeme organizirajte kako vama najbolje odgovara tako da u njemu uživate držeći se ove važne napomene:
Ne menadžerirajte vrijeme, već ga optimizirajte.
Kolumnu možete i poslušati u audio obliku.