Oralno zdravlje doprinosi cjelokupnom zdravlju organizma i pomaže u izbjegavanju ozbiljnih zdravstvenih problema. Rezultati istraživanja otkrivaju brojne činjenice koje govore tome u prilog.
Oralno zdravlje je puno više od zdravlja usne šupljine
Prakticiranje dobrih navika oralne higijene od velike je važnosti. Tu nije riječ samo o estetici jer oralno zdravlje je puno više od izostanka karijesa i bolesti desni. Naime, brojna istraživanja pokazuju da postoji povezanost između oralnog zdravlja i ukupnog zdravlja. Usna šupljina je put kojim bakterije ulaze u tijelo, a kod osoba s nezdravim zubima i bolesnim desnima bakterije mogu ući i u krvotok te uzrokovati upale u drugim dijelovima tijela i izazvati druge ozbiljne probleme.
Stručnjaci smatraju da su oralni zdravstveni problemi globalni zdravstveni teret, a kad se uzme u obzir da Hrvati imaju ozbiljan problem s karijesom i parodontnim bolestima, ovo je tema o kojoj treba puno govoriti kako bi se ubuduće prakticirala dobra njega zubi već od djetinjstva.
Istraživanja pokazuju veze između oralnog zdravlja i cjelokupnog zdravlja
Kako je već spomenuto, oralno zdravlje doprinosi cjelokupnom zdravlju organizma i pomaže u izbjegavanju ozbiljnih zdravstvenih problema.
“Čini se da su bolesti srca, dijabetes i rak povezani i s oralnim zdravstvenim stanjima i smrću, kao što je literatura pokazala. Povezanost s rakom bila je očekivana, s obzirom na prethodne studije koje povezuju parodontne bolesti i rak. Sva oralna zdravstvena stanja koja su ovdje ispitana povezana su s upalnim i infektivnim mehanizmima, kao i s kardiovaskularnim bolestima. Moguće je da ako se teški zubni karijes ne liječi, može rezultirati bakterijama i infekcijama krvi, što može uzrokovati parodontitis, gubitak zuba i/ili smrt.” ¹
Istraživanja otkrivaju vezu između oralnog zdravlja i zdravlja mozga
Iako se na prvu ne čini da bi naši zubi i mozak mogli biti usko povezani, nova istraživanja povezuje loše oralno zdravlje s pogoršanjem zdravlja mozga. Posljednjih godina studije su utvrdile vezu između parodontitisa i Alzheimerove bolesti. Fusobacterium nucleatum, bakterija je povezana s oralnim stanjima poput bolesti desni, lošeg zadaha i apscesa zuba, ali i s nizom drugih bolesti uključujući rak i upalna stanja.
Nedavna studija objavljena u časopisu Frontiers in Aging Neuroscience otkriva povezanost ove bakterije s Alzheimerovom bolešću. “Parodontitis je infektivna/upalna bolest koja uništava potpornu strukturu parodonta što dovodi do gubitka zuba. Fusobacterium nucleatum čest je patogen koji se znatno prekomjerno razmnožava u parodontitisu, a također se povezuje s raznim sistemskim bolestima. Kao parodontni patogen Fusobacterium nucleatum ubrzava razvoj Alzheimerove bolesti.” ²
Istraživanje otkriva vezu između oralnog zdravlja i kvalitete sna
U istraživanju objavljenom na Scientific Research potvrđena je značajna pozitivna korelacija između rezultata kvalitete sna i percepcije pacijenata o utjecaju oralnih poremećaja na njihovu kvalitetu života, pri čemu je kvaliteta sna bila niža kod osoba koje imaju problema s oralnim zdravljem.
Ostali problemi povezani s lošim oralnim zdravljem
Veći rizik od kardiovaskularnih bolesti
Istraživanja su pokazala da loše oralno zdravlje povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Bakterije iz nezdrave usne šupljine ulaze u krvotok i mogu uzrokovati nakupljanje naslaga u krvnim žilama što može dovesti do moždanog ili srčanog udara.
Oslabljen imunološki sustav i pogoršana kronična stanja
Ako bakterije iz usne šupljine dospiju u krvotok dovode do slabljenja imunološkog sustava te mogu izazvati upalu i pogoršati mnoga kronična stanja. Neke kronične bolesti kao što su osteoporoza, kronični umor ili dijabetes mogu biti potaknute zubnim bakterijama. Ponekad zub čak ne pokazuje nikakve simptome pa ako se takve bolesti iznenada pojave dobro je obratiti se stomatologu i provjeriti zdravlje zubi. Poznato je da “svaki zub ima svoj organ”, pa se tako može dogoditi da bolesni kutnjak osjetite u kuku, sjekutići mogu izazvati infekciju mjehura i slično.
Respiratorne infekcije – kako utječe oralno zdravlje
Upaljene desni mogu dovesti do respiratornih infekcija i upala ako se bakterije prenesu u pluća.
“Nagomilani dokazi upućuju na to da oralni poremećaji, posebice parodontna bolest, mogu utjecati na tijek respiratornih infekcija poput bakterijske upale pluća i kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB). Oralne parodontopatske bakterije mogu se aspirirati u pluća uzrokujući aspiracijsku pneumoniju.” ³
Prijevremeni porodi i neplodnost
Zna se da u trudnoći usna šupljina trudnica postaje osjetljivija, sklonije su krvarenju desni pa i nastanku parodontitisa ako se ne vodi računa o oralnoj higijeni. Ova upala povećava i rizik od prijevremenog poroda. Stoga je vrlo važno da trudnice vode računa o zdravlju zubi.
“Rezultati istraživanja pokazuju da je parodontoza snažno povezana s prijevremenim porodom. Utvrđena je statistički značajna povezanost između parodontitisa i prijevremenog poroda. Žene koje su imale parodontitis imale su 6 puta veće izglede za rađanje prijevremeno rođene djece u usporedbi sa ženama koje nisu imale parodontitis.” ³*
Istraživanja pokazuju i povezanost lošeg oralnog zdravlja i neplodnosti kod žena. Bolesti desni mogu otežati ženi da zatrudni.
Rak i oralno zdravlje
Loše oralno zdravlje može izložiti pacijente povećanom riziku od razvoja različitih vrsta raka. Brojna istraživanja dokazuju i povezanost između bolesti desni i raka prostate. Stoga, ako imate probleme s prostatom, neliječene parodontne bolesti mogle bi imati veliki utjecaj u tome.
Reumatoidni artritis
Ljudi koji imaju bolesti desni imaju veću vjerojatnost da će imati reumatoidni artritis. Parodontna bolest i reumatoidni artritis sustavni su upalni poremećaj pa su i međusobno povezani. Bakterije u našim ustima mogu povećati upalu u tijelu, a to povećava rizik od razvoja reumatoidnog artritisa.
Dakle, neophodna je dobra oralna higijena kako bi zubi i desni bili zdravi. Svakodnevno pranje zuba, korištenje zubnog konca i redoviti stomatološki pregledi mogu pomoći u izbjegavanju karijesa, bolesti desni i drugih problema sa zubima i cjelokupnim zdravljem.
Uskoro donosimo članak kako poboljšati oralnu higijenu jednostavnom metodom koja se primjenjuje već tisućama godina.
Reference:
¹ Jung Ki Kim, Lindsey A. Baker, Shieva Davarian, Eileen Crimmins, Oral health problems and mortality, Journal of Dental Sciences, Volume 8, Issue 2, 2013, Pages 115-120, ISSN 1991-7902,
² Wu H, Qiu W, Zhu X, Li X, Xie Z, Carreras I, Dedeoglu A, Van Dyke T, Han YW, Karimbux N, Tu Q, Cheng L and Chen J (2022) The Periodontal Pathogen Fusobacterium nucleatum Exacerbates Alzheimer’s Pathogenesis via Specific Pathways. Front. Aging Neurosci. 14:912709. doi: 10.3389/fnagi.2022.912709
³ M. Bansal, M. Khatri and V. Taneja, Potential role of periodontal infection in respiratory diseases-a review, Journal of Medicine and Life, 2013 Sep 15; 6(3): 244–248.
³* Uwambaye, P., Munyanshongore, C., Rulisa, S. et al. Assessing the association between periodontitis and premature birth: a case-control study. BMC Pregnancy Childbirth 21, 204 (2021).