Zacrtali ste si određeni cilj i zapelo je. Znate onaj osjećaj kad ste nešto planirali i naletite na prepreke koje ne možete zaobići. Osjećate nemoć, jad i mirite se sa sudbinom da ono što ste željeli jednostavno ne ide. Kako porazi utječu na vas?
Bacaju li vas porazi u očaj ili vas motiviraju?
Porazi su sastavni dio života svih nas. Porazi nas uče cijeniti užitak pobjede. Pišem knjige na engleskom kao nezavisna autorica i nije ih lako prodati. Iako su namijenjene velikom tržištu, velika je i konkurencija pa morate poduzeti mnoge promotivne korake da bi iskočili iz mase autora na Amazonu.
Okus poraza mi je jako dobro poznat. Još dok sam bila studentica, padovi na ispitima su me izluđivali. Tri dana nakon pada na ispitu gledala bih u prazno, brisala suze i mislila o sebi kao najvećem gubitniku.
No, za vrijeme tog prosvjetljenja budili su se neki novi vidici i ideje praćene prkosom. Čekaj, pa oni su meni bacili rukavicu! Smiju mi se, misle da sam nesposobna, a ja im trebam odgovoriti. Ista situacija se događala na poslu kad su pred mene stavljeni zadaci koje je trebalo riješiti, praćeni sumnjičavim pogledima i podsmijehom u smislu „ma, ne može ona to.“
Povezano: Fenomen ljudske zavisti – jesu li drugi ljubomorni na vaš uspjeh?
Tada se rodio inat
I tada se rodio inat. Nakon što sam prestala promatrati zid i obrisala suze, pojačala sam muziku do daske, uzela hladne vode da se još jednom umijem i počela od početka. Ispit je položen, radni zadatak je obavljen, knjige su prodane.
Taj uspjeh nije bio samo trenutačan. Svaki put kad me netko podcjenjivački pogleda sjetim se svojih mogućnosti. Pobjede iz prošlosti su primjeri za budućnost, jer ako sam mogla ovo, mogu i ono.
Ako očekujete pljesak i potporu ljudi kad vam je najteže, moram vas razočarati. Uspjet ćete tek onda kad se dogovorite sami sa sobom. Onda slijedi potpora, kad vam ne bude trebala. No, nemojte je odbijati. Prijatelje je dobro imati da vam budu inspiracija i nose vam pozitivnu energiju te da imate s kim dijeliti svoje uspjehe.
Sad izgleda lako govoriti, ali u momentu kad vam se pred očima zacrni bezizlazna situacija, prate je bijes, gnjev i očaj.
Ovako to izgleda:
Bijes: „Ne mogu ja to. Svi su protiv mene.“
Gnjev: „Najradije bi nekog udarila.“
Očaj: „Ja nikad neću ništa postići.“
No, onda se budi i zdrav razum i tada treba sagledati opcije. Što možeš dobiti, što možeš izgubiti?
Kad um počne matematički raditi, kad imate logične smjernice, onda imate plan. Ako imate plan, imate i rok, a imate i backup situaciju, plan B koji će se realizirati ako plan A ne upali.
Pozitivna stvar kod osobe koja se naučila nositi s porazima jest da ona postaje vrlo čvrsta konkurencija. Bila sam tamo, navikla sam na to sr*nje, nećete me se tako lako riješiti, ne bojim se izazova.
Za mene izazov je mogućnost pobjede. Zato je bitno sudjelovati u utrci.
Povezano: Strah od javnog nastupa – izađite iz sjene