Noćni portret je zanimljiva povijesna fikcija koja nas vodi u vrijeme slavnog Leonarda da Vincija i petstotinjak godina kasnije, u vrijeme Drugog svjetskog rata.
Sinopsis izdavača: Između 1939. i 1943. godine nacisti su u svom krvavom pohodu ukrali i umjetnine neprocjenjive vrijednosti. Noćni portret je priča o njihovoj najozloglašenijoj krađi – slavne Da Vincijeve Dame s hermelinom.
Milano, 1492. godine: prelijepa Cecilia Gallerani bori se za svoje mjesto na milanskom dvoru – i za srce vojvode Ludovica Sforze. Besmrtnom će je učiniti njezin suvremenik, firentinski slikar Leonardo da Vinci u svojem najambicioznijem djelu do tada.
München, 1939. godine: samozatajna konzervatorica Edith Becker prisiljena je za naciste pronalaziti neprocjenjiva umjetnička djela u vlasništvu Židova. Suočena s užasima koje u susjednoj Poljskoj čine njezini sunarodnjaci, Edith će riskirati svoj život i pokrenuti vlastiti, mali pokret otpora.
Njemačka, 1945. godine: Mladi američki vojnik Dominic Bonelli po iskrcavanju u Normandiji postaje dio elitnog Odreda za baštinu, osnovanog sa samo jednim ciljem – spasiti vrijedne umjetnine iz nacističkih ruku. Iako ova tri protagonista dijeli gotovo pet stotina godina, povezani su plimom povijesti, jer ista slika leži u srcu njihovih potraga za vlastitim sudbinama.
Noćni portret – moje misli
Ljubitelji povijesne fikcije, ali i ljubitelji umjetnosti, uživat će u Noćnom portretu. Priča je to o nastanku slike Leonarda da Vincija te o njezinoj krađi tijekom Drugog svjetskog rata. Autorica Laura Morelli vješto nas vodi iz jednog razdoblja u drugo kroz četiri lika kreirajući fascinantnu priču. Ono što povezuje likove i razdoblja je slavna slika Leonarda da Vincija “Dama s hermelinom”. Svi poznajemo Leonarda kao vrhunskog slikara, a na stranicama knjige upoznajemo ga i kao izumitelja, inženjera, ali i brižnog prijatelja.
U vrijeme renesansne Italije 1940-ih glavni likovi su Leonarda da Vinci i Cecilija Gallerani, ljubavnica milanskog vojvode koju je Leonardo trebao naslikati. Kako bi sliku učinio posebnom, Leonardo odlučuje naslikati Ceciliju kako drži hermelina. Tako nastaje danas poznato remek-djelo “Dama s hermelinom”.
Stoljećima kasnije pratimo sustavnu nacističku pljačku slavnih umjetničkih djela iz muzeja, crkava i privatnih zbirki. Kroz ova poglavlja nas vode konzervatorica umjetnosti Edith Becker koja je primorana za Hitlera tražiti najbolja umjetnička djela i Dominic Bonelli koji traga za skrivenim lokacijama na kojima su nacisti pohranili ukradene umjetnine. Edith nastoji pronaći način da se bori protiv nepravde pomaganja u krađi slika što će je dovesti do Dominica.
Kroz priču dobivamo nove uvide u povijesne detalje renesansne Italije i Europe iz Drugog svjetskog rata. Ovo je drugačiji pogled na Drugi svjetski rat, priča o nastojanjima nacista da prisvoje sve najbolje europske umjetnine, ali i o hrabrim ženama i muškarcima koji su radili na njihovoj zaštiti i vraćanju pravim vlasnicima.
Vjerujem da će ljubitelji povijesne fikcije i poznavatelji umjetnosti uživati u knjizi te bi je svakako trebali dodati na svoj popis za čitanje.
Recenzija i foto: Marijana Glavaš, urednica