Bliži nam se Božić. Ovoga puta imam jednu molbu, nekome možda običnu, nekome neobičnu. Ove godine napravite nešto što ranijih godina možda niste napravili. Prošlih godina ste sve svoje ukućane vjerojatno darivali poklonima, ove godine probajte im pokloniti svoju nepodijeljenu pažnju.
Provedite vrijeme s najbližima
Uzmite si u zadatak imati vremena nasamo sa svakim članom obitelji. Krenite od žene/muža, zatim djece, i ako ostane vremena, možete obnoviti i neke odnose koji su s vremenom zahladili, a bili su vam bitni. To prepuštam vama na izbor. No muž/žena i djeca su pod obvezno. Ovaj užurbani život koji je sve ubrzaniji, pogotovo nama u velikim gradovima, oduzima dragocjeno vrijeme koje imamo na raspolaganju. Zato vi ovog Adventa nemojte ići u obilaske trgovina, klizališta i sajmova, napravite obilazak „po kući“. Provedite kvalitetno vrijeme s najbližima.
Tehnološki napredak i naša djeca
Svjedoci smo da našoj djeci nije lako u današnje vrijeme, vrijeme tehnološkog iskoraka u nepoznato gdje smo svi zapravo u jednom longitudinalnom istraživanju (mi psiholozi ih obožavamo) koje nema rok trajanja, nego protokom vremena procjenjujemo pozitivne i negativne učinke tehnološkog napretka. O pozitivnim učincima svjedočimo na svakom koraku, od razvijanja poslova preko „mreža“, do umrežavanja i povezivanja, učenja novih iskustava i znanja za koje bi nam prije trebalo 200 godina, a sada nam je to sve vrlo dostupno odmah. S druge strane, o negativnim učincima se ne govori proporcionalno problematici koju tehnološki napredak uzrokuje. O ovisnosti o mrežama i igricama, dostupnosti neprimjerenim sadržajima, hiperseksualizaciji djece, o poremećajima pažnje i koncentracije, nemogućnosti fokusiranja na bitno te nemogućnosti u odgađanju onoga što želimo odmah i sad.
Ovo današnje vrijeme nas zavarava
Djeca kad krenu u školu dobiju mobitel u ruke i pitanje je koliko roditelja razgovara s djecom o pravilnom korištenju mobitela. Koliko njih gleda što djeca gledaju i čitaju, koliko vremena provedu pred ekranom, a ne daj Bože da im se ograniči upotrebu mobitela. Svi se pravimo da je to sve ok. Svi ga imaju, mora i tvoje dijete, jer zašto biti drugačiji, poseban po nečemu, kada je puno jednostavnije biti kopija. Kopija današnjih influencera koji su često upitnih vrednota jer su motivirani brojem pregleda koji im donose zaradu.
Pravo pitanje je kako mladi danas preživljavaju teror društvenih mreža koji je sve pogubniji. Teror moderne tehnologije, agresivnu okolinu, droge, loše društvo i vršnjački teror (djeca su u školi postala izuzetno agresivna, neposlušna, neodgojena) koji je posebno suptilan preko društvenih mreža gdje nečiji negativan komentar kojeg se ta osoba za minutu neće ni sjećati, ostavlja negativan osjećaj osobi kojoj je upućen i koju to može odvesti u depresiju, zatvaranje, emocionalnu hladnoću i općenito isključenost iz društvenog života.
Ovo današnje vrijeme nas zavarava da sve možemo imati odmah i sad. To donekle štima kada je sve ok, sve je dobro dok sve dobro ide. No kada nam nešto krene nizbrdo, kada više nismo u mogućnosti u potpunosti utjecati na svoj život, tada shvatimo koliko smo prepušteni sami sebi u ovom svijetu.
Čestitajte Božić svojim najdražima zagrljajima i poljupcima
Viktor E. Frankl, bečki neurolog, psihijatar, utemeljitelj logoterapije i egzistencijalne analize u svojoj knjizi „Čovjekova potraga za smislom“ je rekao da živimo svoj život tako kao da sada živimo po drugi put i kao da smo prvi put pravili greške koje bi mogli i sada ponoviti. Ovakvim načinom žive ljudi koji su imali iskustvo blizu smrti i vratili su se u svijet živih, ali promijenjeni jer su shvatili koliko je život krhak i kako malo treba da nam prođe kroz prste.
Budite zahvalni na onom što imate, nemojte jurcati okolo za prolaznom srećom koja nam bježi kao tramvaj studentu. Okrenite se natrag svojoj obitelji, razgovarajte uz kamin i kuhano vino, bez mobitela. Čestitajte Božić svojim najdražima zagrljajima i poljupcima, ne emotikonima.
Povezano: Čarolija božićnog vremena donosi djeci dar mašte