Metodom fraktalnog crteža do opuštanja, osnaživanja i vizije vedre budućnosti
Živimo u izazovnim vremenima. Da nam je netko prije nekoliko godina pričao s čime ćemo se sve suočiti vrlo vjerojatno mu ne bismo vjerovali. Pandemija izazvana virusom mnogima je promijenila živote. Nema druženja, putovanja, zagrljaja…
Kod nekih je posao stagnirao ili se smanjio. Neki su ostali bez posla. A i potres nas je potresao. Izbacio iz cipela kojima smo hrabro koračali po već uhodanim stazama. Iako smo možda i bili vedrog duha, teško da smo ostali imuni na sve što nam se događa. Osjećamo se nesigurno, stišće nas u grudima pri pomisli da bi i naredna godina mogla biti ista. Polako nam se crni pred očima.
Kada nas preklope negativne (tamne) misli potrebno je stvoriti viziju vedre budućnosti. U tome nam mogu pomoći fraktalni crteži.
Metoda fraktalnog crteža specifična je metoda crtanja i bojenja. Drugačija je jer se svi crteži rade zatvorenih očiju. Ova tehnika crtanja može se koristiti za opuštanje, osnaživanje i zabavu, ali i za pokretanje promjena u željenom smjeru. Crtanje i bojenje po uputama omogućuje nam da se barem na kratko zaustavimo i maknemo od vanjskog svijeta, uronimo u polje umjetnosti i likovnog izražavanja u kojem nam je pažnja na kreativnosti i stvaranju, a ne na brigama i problemima. Kada tome još pridružimo i preporučene kombinacije boja – rezultati se samo povećavaju.
Za crtanje fraktalnih crteža potrebno je pripremiti pribor:
- papir A4 ili A5 formata
- crnu kemijsku olovku ili tanki crni flomaster
- što više (masnih) drvenih bojica
- šiljilo.
Gumica Vam vjerojatno ni neće trebati. Kada ste pripremili pribor krenite crtati. Papir horizontalno položite ispred sebe. Uzmite kemijsku olovku i stavite je negdje na sredini papira. Zatvorite oči. Zatim počnite pokretati ruku, crtati linije po papiru. Ruku pokrećite u raznim smjerovima, crtajte raznovrsne forme. Preporučeno je da crtati više zakrivljene, blago valovite linije.
Zamislite da plešete po plesnom podiju
Zamislite da ste plesač koji sam pleše po plesnom podiju. Crtajte 30-ak sekundi ako je papir manji, a i do 1 minutu ako je papir veći. U jednom trenutku se zaustavite, otvorite oči i pogledajte što se nacrtali. Već sam pogled na crtež izaziva smijeh i reakciju!
Ako na crtežu prevladavaju oštre, špičaste linije ili ima puno ravnih i krutih linija, tada ponovite postupak crtanja na novom papiru. Malo se opustite i pokušajte nacrtati crtež s više zakrivljenih linija. Može Vam pomoći i to da zamišljate da crtate spirale, oblačiće, cvijeće… forme koje su oblikovane pretežno zakrivljenim linijama.
Kada ste gotovi s crtanjem spojite prvu i zadnju liniju. Takav crtež je spreman za bojenje.
Bacite pogled na svoje bojice. Vidjet ćete da boje možemo podijeliti na tamne i svijetle boje. A ima i onih koje su negdje između.
Kada biste htjeli prikazati svoja negativna stanja, vrlo vjerojatno biste uzeli tamne boje. Crnu, tamnosmeđu, sivu… pa čak i crvenu boju koja se često povezuje s nervozom, strahovima i napetošću. A ako biste htjeli prikazati vesele i radosne trenutke te svoju ljubav i zadovoljstvo, vjerojatno biste posegnuli za svjetlijim bojama – roza bojom, svijetloplavom, narančastom, svijetlo zelenom ili žutom.
Upravo ćemo takve kombinacija boja koristiti i za bojenje fraktalnih crteža. Koristit ćemo sve boje jer su sve te boje dio nas. U životu ne možemo u potpunosti izbaciti negativne trenutke, no možemo ih smanjiti. Tako ćemo u crtežu tamnim bojama bojiti samo mala polja. I te boje ćemo okruživati svjetlijim bojama. Svijetlim bojama možete bojiti sve vrste polja. One koje su srednje, njih stavite prema osjećaju.
Zbog ove specifične kombinacije boja obojen crtež zračit će vedrinom i veseljem. Ako vam se sviđa ovakav način crtanja tada nastavite. Neka svaki novi crtež bude nacrtan drugačijim crtama, bojen novim kombinacijama boja. Svakodnevno crtanje malo-pomalo otapat će negativna stanja, opustit će nas i barem na kratko smanjiti brige.
U crtanju fraktalnih crteža uživaju i djeca i odrasli. Za one hrabrije, mogu se u crtežima vidjeti i motivi. Tada razvoju mašte i kreativnosti nema kraja. Potrebno je samo nabaviti što više drvenih bojica i krenuti na fraktalno putovanje.
Autorica: Martina Kosec, prof. likovne kulture
Certificirana učiteljica 1. stupnja po MFC
Predstavnica MFC za Hrvatsku i regiju
Foto: Martina Kosec, osobna arhiva