Žene koriste razne preparate kako bi njegovale svoju kožu i što duže očuvale mladost i ljepotu. Sve se to može i na prirodan način! Vrlo je jednostavno napraviti kremu ili uljni serum za njegu lica uz pomoć baznih i eteričnih ulja i maslaca.
Sve o uljima za izradu prirodne kozmetike
To su doslovno jestivi sastojci i samim time i najsigurniji. Korištenje prirodnih ulja u njezi kože je postalo sve popularnije, pa čak i u tretmanima kozmetičkih salona. Bazna i eterična ulja koriste se za njegu svih tipova kože, od suhe i normalne do masne i mješovite. Kad krećete u izradu svojih proizvoda, prvi faktor je kvaliteta sirovina i eteričnih ulja. Dobro je znati sve o uljima za izradu prirodne kozmetike.
Biljna ulja možemo dobiti iz sjemenki ili ljuske na dva načina. Prvi je hladno prešanje (do 60°C) koje je skupo i radi se puno rjeđe nego postupak vrućeg stiskanja (do 200°C). Drugim načinom iskoristivost je puno veća (dobije se više ulja), ali je takvo ulje zbog temperature, pritisaka i kompliciranih postupaka dobivanja slabije kvalitete.
Hladno prešana ulja za izradu prirodne kozmetike
Za upotrebu u aromaterapiji i kozmetici koriste se hladno prešana ulja. Ta ulja sadrže vitamine, minerale i ljekovite masne kiseline.
Bazno ulje birate prema tipu kože, a ovo su neka od najčešće korištenih baznih ulja za njegu kože
LJEŠNJAKOVO ULJE
primjereno je za masnu i kombiniranu kožu. Nježne je crvene boje, ugodnog mirisa i blagog okusa po marcipanu. Pospješuje cirkulaciju i blagi je adstringent (zatvara pore).
BADEMOVO ULJE
sadrži vitamine A, B1, B2 i B6. Sadrži i nešto vitamina E i vrlo je trajno. Štiti, hrani i umiruje kožu, idealan je izbor za dječju kožu. Možemo ga upotrebljavati bez dodataka drugih masnih ulja. Primjereno je za sve tipove kože, kao i za suhu i osjetljivu.
ULJE MAKADAMIJE
bogato je palmitoleinskom kiselinom koju ne nalazimo u nijednom drugom biljnom ulju, ali je prisutna u ljudskom potkožnom tkivu. Ta kiselina sa starošću nestaje, no tim je uljem pomažemo nadoknaditi. Vrlo hranjivo ulje koje se često upotrebljava i za njegu nakon sunčanja. Također je vrlo dobro masažno ulje za sve vrste kože jer je vrlo lagano i dobro se upija.
JOJOBINO ULJE
po svojoj kemijskoj građi je slično kitovom ulju koje su (do zabrane) na veliko koristili u kozmetičkoj industriji. Jako dobro prodire u kožu i regulira njezinu vlažnost jer je gotovo istog sastava kao masnoća u koži. Jojobino ulje je zapravo više tekući vosak nego ulje. Niti jedno bazno ulje ne hrani kožu kao jojobino. Kombinacija vitamina i minerala u tom ulju čini kožu mekanom i svilenom. Samo ulje je bez mirisa i zato je primjereno kao osnova za kreme i parfeme.
ULJE PLODA DIVLJE RUŽE
uspješno se primjenjuje na oštećenoj koži, hidratizira i revitalizira kožu, povećava elastičnost i potiče povećanje kolagena. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama i karotenoidima. Idealno za zrelu i suhu kožu zbog svog anti-age učinka.
ULJE AVOKADA
je ulje ljepote. Koristi u njezi suhe, dehidrirane i zrele kože . Povećava otpornost kože na štetne vanjske čimbenike, omekšava kožu i hidratizira je.
SHEA MASLAC
ili karite maslac je zbog svojeg sastava nezamjenjiv u svakodnevnoj njezi kože. Sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, vitamine A i E te visok sadržaj proteina i minerala. Prodire duboko u kožu i regenerira je. Idealan je izbor i za njegu kože nakon sunčanja. Shea maslac pomaže kapilarnoj cirkulaciji što povećava dovod kisika u tkivo i poboljšava eliminaciju metaboličkih otpadnih tvari tj. toksina. Siguran je i za osjetljivu kožu, pa se može koristiti i kao krema za područje oko očiju. Koža ga dobro podnosi i ne potiče nikakve alergijske reakcije pa je odličan izbor i za njegu osjetljive dječje kože.lja za izradu prirodne kozmetike
KOKOSOVO ULJE
jedan je od izvora zasićenih masnih kiselina, što ga čini tako nevjerojatnim za kožu. Kemijske tvari u kokosovom ulju, uključujući fitonutrijente i polifenole, djeluju kao antioksidansi i imaju druga svojstva koja potiču razgradnju tkiva. Istraživanja pokazuju da ova korisna svojstva čine kokosovo ulje nevjerojatnim ovlaživačem. Kokosovo ulje poboljšava umrežavanje kolagena i povećava aktivnost antioksidativnih enzima kada se primjenjuje redovito što rezultira mladolikim izgledom kože. Idealan je izbor za suhu kožu.
ARGANOVO ULJE
Ovo je ulje najbolji saveznik zdravlja kože, kose i noktiju, a ujedno i jedno od najmoćnijih anti-age ulja na svijetu, zahvaljujući svom bogatom sastavu hranjivih nutrijenata. Pogodno je za sve tipove kože.
Povezano: Biljna ulja za njegu kožeu prirodne kozmetike
Eterična ulja prema tipu kože
Kad govorimo o eteričnim uljima, kvaliteta je ovdje broj jedan. Kod topikalnog korištenja važno je držati se smjernica za razrjeđivanje, pogotovo ako eterična ulja koristite za njegu kože lica. Eterična ulja su vrlo koncentrirana i ne stavljaju se direktno na kožu, već se miješaju s baznim (biljnim) uljima kako bi se razrijedila i bila lakša za primjenu. Ulja za izradu prirodne kozmetike
Eterična ulja sadrže vrlo vrijedne male molekule koje lako prolaze sve slojeve kože, što nam omogućuje različito iskorištavanje njihove ljekovitosti, od njege kože do utjecaja na rad cijelog organizma. Kao i bazna, eterična ulja biramo po tipu kože.
Eterična ulja za njegu suhe kože
Eterična ulja koje najčešće biramo za njegu suhe kože su tamjanovac, rimska ili njemačka kamilica, smilje, ruža, ylang ylang, bušin, ulje sjemenki mrkve, cedar, pačuli i mira.
Eterična ulja za njegu masne i mješovite kože
Za njegu masne i mješovite kože vaš prvi izbor bio bi elemi, prava lavanda, ružmarin, limun i čajevac. S citrusima uvijek oprezno jer su fotosenzitivni.
Eterična ulja za njegu masne
Za njegu normalne kože možete koristiti tamjan, lavandu, ylang ylang, ulje sjemenki mrkve, smilje, ružu.. Ova ulja imaju i anti age djelovanje!
Kada znate osnove o uljima za izradu prirodne kozmetike vrlo je lako napraviti kremu ili serum prema svojim potrebama, ovisno o dobi i tipu kože!
Povezano: Štetni sastojci u kozmetici koje treba izbjegavati izrad
Moj omiljeni recept za izradu maslaca za tijelo
Podijelila bi s vama i svoj omiljeni recept za izradu maslaca za tijelo koji moja obitelj koristi već dvije godine!
Potrebni sastojci su:
- 100 g karite maslaca
- 100 g kakao maslaca
- 100 g kokos maslaca
- 40 kapi eteričnih ulja po želji
Maslace rastopite na pari i stavite na hlađenje barem dva sata. Možete dodati i žlicu bademovog, arganovog, avokado ili ulja ploda divlje ruže, ovisno o tipu kože. Kad se smjesa ohladi, miksajte barem 10 minuta. Zatim dodajte eterična ulja, oko 40 kapi i miksajte još 5 min.
Osobno najčešće koristim lavandu, njemačku kamilicu, ulje sjemenki mrkve, elemi, ylang ylang… Možete staviti i tamjan, kopaibu, ovisno o tipu kože. Miksanjem krema postaje kao šlag i količina se doslovno podupla. S obzirom da ne sadrži konzervanse, držite je u hladnjaku.
Autorica: Nensi Rusan