Jeste li znali da razina stvaranja Q10 unutar našeg tijela s godinama opada? U mladosti tijelo samo proizvodi koenzim Q10, ali u srednjim godinama proizvodnja opada za 30 do 40%. Kod pretilih osoba, deficit može iznositi i do 50%.
Ako ste umorni, imate odbojnost prema fizičkim naporima, češće oblijevate tijekom zimskih mjeseci, imate migrene, lakše krvarenje desni, pad libida i potencije, vjerojatno imate nedostatak Koenzima Q10.
Znanstveno je dokazana i uzajamna veza između niske razine koenzima Q10 i nekih srčanih oboljenja kao što su angina pektoris, srčane aritmije, slabosti srčanog mišića, povišeni krvni tlak itd. Ovu povezanost dr. Rath, utemeljitelj stanične medicine, objašnjava puno većom potrebom stanica srčanog mišića za bioenergijom zbog zahtijevne funkcije pumpanja srca i provođenja električnih podražaja.
Podsjetimo se da srce, kao motor našega tijela, u prosjeku kuca 72 puta u minuti, 100.000 puta na dan, 3,6 milijuna puta godišnje i 2,5 milijarde puta tijekom života.
Pojačanu potrošnju koenzima Q10 u tijelu mogu uzrokovati:
- stresne situacije
- tjelesni napor i sport
- infekcije
- različite srčane smetnje i kardiovaskularne bolesti
- pojačan rad štitnjače (hipertireoza)
- dijabetes
- migrena
- pretilost
- alergije
- uzimanje određenih lijekova (statini, antidepresivi, betablokatori…)
- Alzheimerova i Parkinsonova bolest, rak, reuma, fibromijalgija itd.
Najvažniji izvori koenzima Q10 u hrani su meso, ribe (skuše,sardine), zatim jaja, brokula, grašak, špinat, češnjak, orašidi i hladno prešana biljna ulja (npr. od orahovo, bademovo). I cjelovite žitarice (npr. pšenične klice, integralno brašno) sadrže relativno visoke količine koenzima Q10.
Koenzim Q10 tvar je slična vitaminima, a najčešće ga povezujemo s kremama za njegu lica zbog njegove sposobnosti „peglanja bora“. On potiče sintezu kolagena i elastina te obnavlja kožu, ali njegova uloga za zdravlje općenito je puno važnija i svestranija.
Ova tvar topiva je u mastima i slična vitaminima E i K. Nalazi se u svakoj tjelesnoj stanici te ima ključnu ulogu u pretvorbi energije hrane u tjelesnu energiju. To je iskra koja u energetskim centralama stanica (mitohondrijima) pokreće proces stvaranja energije. U visokoj koncentraciji nalazi se u najaktivnijim organima našeg tijela, primjerice u srcu, jetrima, plućima i mišićima – dakle u organima koji imaju visoke potrebe za energijom.
Uzimanje koenzima Q10 kao dodatka prehrani poboljšava radnu sposobnost, djeluje na zaštitu stanice, pomlađuje i produžuje životni vijek, a optimalnom dnevnom dozom djelujemo i na:
- kardio-vaskularni sustav: poboljšava funkciju i snagu srčanog mišića, može djelovati na snižavanje visokog krvnog tlaka
- statini (lijekovi za smanjenje masnoće u krvi): Q10 obavezno dodatno uzimati – jer ovi lijekovi blokiraju njegovu proizvodnju za 25 – 75%
- sport: intenzivan trening povisuje potrebu za Q10, uzimanjem se poboljšava mišićna snaga (osobito u kombinaciji s drugim antioksidansima, npr. vitaminom E)
- živčani sustav: multipla skleroza, Alzheimer, Parkinson – pozitivne studije;
- ublažavanje migrena (npr. dokazan je nedostatak koenzima Q10 kod djece i mladih koja pate od migrene – dodatno uzimanje je efikasna prevencija)
- značajno povećava mušku potenciju i plodnost
- stres: burnout, povrede, operacije, kronične bolesti povisuju porebu – djeluje antioksidacijski i jača imunosni sustav
- mršavljenje:
- stomatologija: poboljšava stanje usne sluznice, smanjuje upale i jača zubno meso (prevencija parodontoze)
Koenzim Q10 prisutan je u svim procesima energetskog metabolizma našeg tijela. Može se unijeti hranom ili ga može proizvesti samo tijelo.
Autorica teksta: Vedrana Nucak, mag.cin.