Porodiljni dopust predivno je, ali i izazovno vrijeme, bilo da ste majka po prvi puta ili već znate što vas čeka. Uz proces prilagodbe na novu prinovu, organizaciju kućanskih obaveza i promjenu dnevne rutine, malo je vremena za razmišljanje o budućim planovima. Vrijeme je to za uživanje u majčinstvu u jednoj drugačijoj dimenziji i bez poslovnih obaveza. I taman kada se potpuno opustite i uhodate, porodiljni je gotov i čeka vas povratak na posao.
“Bezbrižan” povratak na posao nakon porodiljnog
Svaka žena trebala bi imati pravo sama birati kako želi provesti trudnoću, porod, porodiljni te povratak na posao. Neke će spremno dočekati ponovno uskočiti u ulogu poslovne žene, a neke ne. I jedne i druge su jednako odlične majke kojima je potrebna podrška, a ne osuda. Povratak na posao nakon porodiljnog ne mora biti toliko težak. Prvi korak što lakše tranzicije svakako je priprema ukućana i same sebe.
Vaša beba više nije beba, što znači da će biti svjesnija da više niste cijelo vrijeme s njom, ali i samostalnija pa će lakše prihvatiti i druge ljude. Svakako je dobro da bebu od malena ostavljate na kratkotrajnim i povremenim čuvanjima kod osoba od povjerenja, a i da je upoznate sa što većim brojem ljudi. Koliko god bilo slatko osjećati se potrebnom, ne želite da beba plače sa svima osim kad je s vama. Olakšajte si život, a time i povratak na posao nakon porodiljnog.
Kada provodite vrijeme s bebom pričajte joj što vas čeka u narednim mjesecima i koje promjene dolaze s vašim odlaskom na posao. Bebe već s mjesec, dva, razumiju što mislite i osjećate, a s godinu dana i još više. I bebu čekaju promjene. Ili će u vrtić ili kod nekoga na čuvanje što će i njima biti neobično, no vjerojatno će lakše podnijeti promjenu nego vi.
Njima je u toj dobi i dalje najbitnije da su siti, čisti i da se imaju čime igrati!
Svakako popričajte i sa suprugom te ostalom djecom i ukućanima kako bi promjena bila što lakše prihvaćena od strane svih uključenih. Možete i koji mjesec prije povratka, posjetiti ekipu na poslu kako biste se polako uhodali s novim informacijama i lakše podnijeli početni šok kojeg će sigurno biti.
Praktični savjeti za lakšu organizaciju obitelji
Probajte organizirati jedan dan ili vikend i posvetiti se sebi, resetirati se od godine u kojoj ste bili posvećeni isključivo bebi i zasigurno zanemarili neke svoje hobije, strasti i želje. Uzmite si dan ili dva, otiđite na masažu, wellness, nokte, kod frizera, radite bilo što, što vas veseli. Možda ćete poželjeti i u mali shopping kako biste novi radni dan dočekali još spremnije i sigurniji u sebe.
Kod kuće probajte što više obroka unaprijed pripremiti i zamrznuti kako biste u početnim tjednima što manje vremena provodili u kuhinji. Ako dojite, možda ćete poželjeti polako ukinuti noćne podoje (puno majki se odluči na to kako bi se lakše budili ujutro i išli raditi). Ako se izdajate, probajte pripremiti i zamrznuti veću količinu i po potrebi je koristiti.
Povezano: Što sve možete napraviti s viškom izdojenog mlijeka
Nova stara uloga
Ako do sada niste bili osoba od “to do” lista i kalendara, sada ćete morati postati. Isprintajte mjesečne kalendare, stavite ih na mjesto gdje ih svi vidite i upisujte sve obaveze. Bez obzira kako male ili velike bile. Bit će vam drago imate sve zapisano, a ne osjećati stres zbog toga što ste možda nešto zaboravili.
Osim obiteljskog života, povratak na posao nakon porodiljnog zahtjeva i organizaciju poslovnog života. Sada ste ponovo poslovna žena na koju nadređeni i kolege moraju moći računati. Ako radite na poslu gdje i dalje gradite karijeru i vidite se i na višim nivoima, željet ćete pokazati da ste “all in”. Stoga krenite polako, ne preuzimajte odmah nove klijente ili velike sastanke dok se ne uhodate.
Uzmite si vremena da vidite što se promijenilo i što se od vas očekuje. Sada imate novu priliku postaviti se kako želite. Razgovarajte sa svojim timom i nadređenima, postavite granice i ne preskačite pauze za ručak. Ako se nađete u situaciji da povratak na posao znači rad od kuće, primijenite gotovo ista pravila. Inače ćete završiti u krugu preklapanja obitelji i posla u kojem ni jedna strana neće dobiti ono što treba.
I zapamtite…
Nitko vas ne može pripremiti na to kako ćete se osjećati kada prvo jutro zazvoni alarm za posao. Možda ćete imati podijeljene osjećaje, možda osjećati veliku tugu i žaljenje, a možda biti uzbuđeni zbog povratka. Kako god se osjećali, sve je normalno i u redu. Nemojte očekivati previše od sebe u prvim tjednima. Kao i sa svime u životu, što više vremena prolazi, više ćete se naviknuti na novu situaciju i zaboraviti kako je prije bilo.
Nema smisla žaliti za prošlošću već se okrenuti i veseliti sadašnjost i budućnosti.
Mnoge mame se boje da će propustiti neke važne bebine trenutke, no čak i da se to dogodi, više je onih životnih trenutaka u kojima ćete biti sa svojim djetetom. Dan ima puno sati i dovoljno vremena da sa svojom obitelji uživate nakon posla. Ako negdje putem shvatite da vas posao ipak ne ispunjava kao prije dolaska bebe, to je isto odlična vijest jer znate što vam je dalje činiti. Ne zaboravite na moto: Sretna mama – sretna beba, a time i sretna cijela obitelj!