Sve više roditelja suočava se s pitanjem kako s djecom razgovarati o razvodu – temi koja nosi brojne izazove i emocije. Djeca na razvod reagiraju različito, ovisno o dobi, temperamentu i načinu na koji roditelji pristupaju situaciji.
Sve je više istraživanja koja potvrđuju porast broja razvoda, zbog čega se roditelji pitaju kako razgovarati s djetetom o razvodu braka. Proces razvoda otvara mnoga pitanja i strahove, osobito kada su djeca u pitanju, a stručni savjeti mogu olakšati taj izazovan period.
Često prevladava ideja da treba ostati u braku iako je odnos među supružnicima ili partnerima neprihvatljiv. Neki smatraju da zbog djece treba ostati zajedno, iako već godinama ne funkcioniraju kao par. Disfunkcionalni odnosi i odluka o sudbini zajednice koja je izgubila zajedništvo osobno su pitanje svakog para, koji bi trebali zajednički donijeti odluku. U nekim slučajevima, razvod je oblikovan okolnostima i životnim pozicijama.
Ako postoje otvoreni sukobi, dijete može steći osjećaj odgovornosti za njih. Djeca u lošim brakovima mogu patiti na različite načine, a stalni sukobi među roditeljima, često obilježeni triangulacijskim procesom u kojem je dijete direktno uključeno, mogu poslati pogrešnu poruku djetetu.
Razvod sam po sebi često može biti destruktivan za dijete. Postoji izreka: „Samo se dobri brakovi dobro razvode.“ Rekla bih da to vrijedi za partnere koji odgovorno pristupaju razvodu, stavljajući dobrobit djeteta na prvo mjesto. Suradnja, briga i dogovor šalju djetetu jasnu poruku da je podjednako važno i mami i tati. Ipak, mnogo toga ovisi o kapacitetima roditelja i okolnostima u kojima se razvod odvija.
Kako djeca doživljavaju razvod i što on za njih znači?
Reakcija djeteta ovisi o njegovoj dobi. Mala djeca su egocentrična i često vjeruju da su odgovorna za razvod roditelja. Pokušavaju razumjeti razloge zbog kojih je do njega došlo, što može izazvati različite emocionalne reakcije.
Kako će se dijete nositi s razvodom ovisi o suradnji roditelja. Strah od toga kako će život izgledati nakon razvoda, kao i osjećaji krivnje ili srama, mogu biti dodatni izvori stresa.
U situaciji kada jedan od supružnika ne želi razvod i shrvan je bolom zbog gubitka partnerske veze, teško može pružiti djetetu potrebnu podršku u suočavanju s vlastitim osjećajem gubitka.
Razvod može kod jednog roditelja biti triger za iskustvo vlastitog odrastanja i osjećaja odbačenosti. Ipak, supružnici ne smiju zaboraviti da je njihovom djetetu potrebna sigurnost i struktura. Organizacija života u dva doma zahtijeva suradnju, jer i nakon razvoda roditeljska uloga ostaje. U praksi se često pojavljuje tzv. „konflikt lojalnosti“, kada dijete osjeća pritisak da stane na stranu jednog roditelja zbog natjecanja među bivšim partnerima.
Ponekad razvod može predstavljati olakšanje za dijete, posebno ako je obiteljska svakodnevica bila obilježena roditeljskim nasiljem ili stalnim sukobima.
Povezano: Kako savladati nepovjerenje u partnerskim odnosima
Kako s djecom razgovarati o razvodu?
Idealno je s djetetom razgovarati u mirnim razdobljima kada nema konfliktnih situacija. S djetetom treba biti iskren i jasno mu dati do znanja da razvod ne mijenja roditeljsku ljubav prema njemu.
Treba ograničiti višak informacija i pustiti dijete da samo postavlja pitanja, poput: „Hoćete li se pomiriti?“ ili „Gdje ću živjeti?“
Nažalost, dijete često postaje otvoreni poligon u procesu razvoda, a njegovo ponašanje često pokazuje kako se osjeća u vezi s tim.
Ako je jedan roditelj ljut na drugog, ili su oboje ljuti, teško mogu razdvojiti vlastitu dobrobit od dobrobiti djeteta.
Dijete koje se protivi razvodu
Roditelj koji predaje moć ili odgovornost djetetu oko odlučivanja u vezi razvoda, šalje poruku koja kod djeteta može izazvati visoku razinu anksioznosti u kasnijoj dobi.
Važno je sačuvati roditeljsku ulogu, razumjeti dinamiku između sebe i djeteta te znati postaviti zdrave granice. Odluke su roditeljske i one kao takve trebaju postojati. Neovisno o kronološkoj dobi, razvod roditelja za dijete nije ugodno iskustvo. Za neku djecu, međutim, može biti reparativno, pomažući im da u odrasloj dobi izgrade drugačije odnose u svojoj obitelji.
Gubitak fantazije je validan dio procesa razvoda, a vrijeme potrebno za njegovu obradu ovisi o osobi i razlozima razvoda.
Idealiziranje braka može donijeti puno poteškoća u svakodnevnom životu. Činjenica je da se brak mijenja kroz vrijeme. Veliki broj brakova prebrodi životne krize i supružnici ili partneri ostaju zajedno. Ideja o konceptu super odnosa u braku postala je svojevrsni oblik terora koje zagovara moderno društvo u kojem brak treba biti nukleus sreće. Brak prije svega treba biti zajednička odluka dvoje odraslih ljudi koji preuzimaju odgovornost za zajednički suživot u kojem će stolovati poštovanje, razumijevanje, sigurnost i odanost. Supružnici, partneri mogu se razdvojiti, ali ono što ne mogu i ne smiju prestati izvršavati ulogu roditelja svom djetetu.
Povezano: Djeca i roditelji u vrtlogu razvoda