Mnogi klijenti kojima sam pomagala potražili su pomoć jer su se izgubili u životu. Došli su do neke točke kada više ni sami nisu znali što i kako dalje.
Kao da su se blokirali i ne mogu pronaći pravi put. Kada ih pitam koji su njihovi prioriteti, i tu se pogube. Načelno znaju, a praktično su zaglavljeni i vrte se u krug. Kažu da bi željeli znati, ali ne znaju kako postaviti prioritete u životu. Zapetljaju se u procesu i odustanu. Zato i jesu blokirani i vrludaju. Rade sve i svašta, a zapravo jedno veliko ništa. Stavljaju fokus na sve ono što je hitno, umjesto na bitno. Upravo to bitno je ključno jer oblikuje naše buduće ishode.
Je li se i vama dogodilo da ste propustili neki rok (u školi, na fakultetu, na poslu), zaboravili nešto važno ili niste postigli nešto što biste željeli učiniti? Ako je tako, onda nastavite čitati ovaj članak koji vam može pomoći da razbistrite neke stvari odnosno uzroke toga kako se danas osjećate – ispunjeno i cjelovito ili prazno i bezvrijedno. Odgovor se nalazi u učenju kako postaviti važne prioritete u životu.
Što je vama važno u životu? Koji su vaši prioriteti?
Naučuti postaviti prioritete jedna je od najvažnijih vještina koje treba savladati kako biste postigli uspjeh u životu, bili sretni i živjeli život sa smislom. Ja uvijek kažem da učenje ove vještine ide u ‘’paketu’’ rada na sebi – upoznavanja sebe.
Možda vam je uistinu teško odrediti što je važno i na što usmjeriti svoje vrijeme i energiju. Možda vam je uistinu teško odrediti, i ako sjednete i kritički razmislite o tome, koje su to vaše obveze najvažnije – odnosno važnije od onih drugih jer će vam pomoći da ostvarite svoje ciljeve.
U ovom ću članku podijeliti s vama svoj praktični vodič s vrlo korisnim savjetima o tome kako postaviti prioritete u životu da biste postigli uspjeh.
Povezano: Vještine upravljanja emocijama i kako zagospodariti svojim emocijama
Važnost postavljanja prioriteta u životu
Postaviti prioritete ključno je ne samo za profesionalni, nego i za osobni uspjeh i ostvarenje sebe. Bez jasnih prioriteta, lako je postati preopterećen ogromnom količinom zadataka i odgovornosti s kojima se svakodnevno susrećemo. Stoga je postaviti prioritete ključno za učinkovito upravljanje vremenom, fokus, postizanje ciljeva, smanjenje stresa i donošenje odluka.
Prije nego počnete sa svojim osobnim prioritetima, odvojite minutu-dvije da zavirite u svoju budućnost – Gdje želite biti za pet godina od danas? Stvorite mentalnu sliku svoje idealne, najbolje budućnosti. Zatim razmislite o koracima, odnosno o strategiji na kojoj treba poraditi (sami ili uz pomoć) kako biste je ostvarili. Ne zaboravite da nije važno odakle dolazite, nego kamo idete. Rad na popisu osobnih prioriteta, uključujući i sve one na dnevnoj bazi i neke neugodne zadatke, pomoći će vam da postignete svoje životne ciljeve. Najučinkovitiji je i najbrži način da to postignete. Ne prepustite svoj život drugim ljudima da vam kroje prioritete i rade ono što oni misle da je dobro za vas. Preuzmite odgovornost za svoj život i sami se pozabavite ovom temom.
Sedam osnovnih koraka kako postaviti važne prioritete u životu
Određivanje prioriteta zadataka pomoći će vam da suzite detaljan, svakodnevni posao koji trebate obaviti kako biste shvatili širu sliku. Evo ključnih koraka koje trebate slijediti kako biste postavili svoje prioritete i započeli sa svim potrebnim zadacima.
Korak #1: Razjasnite sebi koje su to vaše vrijednosti i što zapravo želite
Prije nego što započnete dubinski rad i uopće se upustite u prioritete i zadatke, prvo što trebate je identificirati svoje temeljne vrijednosti i uvjerenja. Vrijednosti su sve one stvari koje su vam najvažnije u životu. Kada pitam klijente koje su njihove vrijednosti, pogube se i sve im je važno. Ja im pomažem da analizom i uz moju podršku sami osvijeste koje su to njihove top tri vrijednosti oko kojih nema kompromisa i pregovaranja.
Primjer: obitelj, zdravlje, izgled, posao, poštenje, vjera, moral, integritet, prijateljstvo, zabava, pravda itd. Zašto je bitno točno odrediti vaših top 3 ili 5 vrijednosti u životu? Zato što oni određuju način na koji živite svoj život i smjer u kojem idete – dobar ili pogrešan.
Povezano: Sedam životnih lekcija za žene u četrdesetim
Definirajte svoju dugoročnu viziju i svrhu života
Nakon vrijednosti, potrebno je definirati svoju dugoročnu viziju i svrhu života. Kada kažem viziju mislim na ono moje “zašto” – zašto ja sve to činim ili ne činim. Vizija vam pomaže da sagledate veću sliku, osvještavajući sve one vama najvažnije stvari koje biste željeli postići u životu. Isto se odnosi i na svrhu vašeg života jer vaša svrha daje smjer vašem životu. Često se svrha odnosi na neke vaše jedinstvene darove ili talente. Prema tome, trebali biste odrediti prioritet svojih ciljeva na temelju svojih vrijednosti i vizije.
Primjer: možda su neke od vaših temeljnih vrijednosti neovisnost i sloboda, više vremena za sebe, da radite posao koji vas ispunjava i imate viziju pokrenuti neki svoj biznis. U tom slučaju, vaši bi ciljevi mogli biti istražiti što je sve potrebno za to – možete li dobiti neke poticaje od države, proći kroz edukacije, izraditi poslovni plan itd. Ovo je samo jedan primjer na poslovnom planu jer svatko od nas ima različite vrijednosti i uvjerenja. Prije nego što započnete postavljati prioritete u svome životu, jako je važno da shvatite što vam je to važno i najvažnije u životu oko čega nema cjenkanja. Znate li?
Korak #2: Dobro procijenite sve ono što vam je bitno i hitno
Napravite listu svojih zadataka i odgovornosti. Uključite zadatke koji su povezani s vašim poslom ili profesionalnim životom, vaš osobni život i sve druge stvari koje biste željeli postići. Odavde ćete poredati svoj popis prema tome koji su zadaci najvažniji za postizanje vaših ciljeva, a koji su najmanje važni.
Kada rangirate svoje obveze i zadatke, počnite tako da prvo izbacite tj. izlistate one najvažnije. Nemojte započinjati s time da prvo riješite zadaće manjeg opsega, nego s onima s vrha liste. Zašto ne započinjati s malim stvarima? Zato što kada počnete rješavati neke svoje manje zadatke, oni će se samo multiplicirati. To ne doprinosi vašoj produktivnosti, izmorit će vas i zapravo shvatite da niste ništa napravili jer sve te male stvari su hitne, ali ne i bitne. Dugoročno ne oblikuju vaš život i to što želite ostvariti. Zbog toga moja topla preporuka da se prvo obuhvatite u koštac s onim ”velikim” (bitnim) i za vas najvažnijim poslom.
Korak #3: Odredite svoje glavne prioritete
Kategorizirajte zadatke na svom popisu u zadatke “visokog prioriteta”, “srednjeg prioriteta” i “niskog prioriteta”. Mali savjet: sve one stavke koje su usklađene s vašim vrijednostima i vizijom bit će najvažniji čimbenik, odnosno imat će najveći utjecaj na vaš uspjeh. Ako se mučite s kojim pojedinačnim zadatkom započeti, pokušajte s ovom korisnom metodom koju zovem ”metoda 1-2-3-4-5”.
Metoda 1-2-3-4-5
Evo kako to funkcionira:
- Stavke “1” – Svi oni zadatci koji su najvažnije i moraju se obaviti bez odlaganja.
- Stavke “2” – Zadatci čije će neizvršavanje imati samo manje posljedice ako se ne izvrše.
- Stavke ”3” – Zadaci čije neizvršavanje nemaju nikakve posljedice.
- Stavke ”4” – Zadatci koje trebate i možete delegirati nekom drugom kako bi svoje resurse (vrijeme i energiju) mogli fokusirati na stavku ”1”.
- Stavke “5” – Shvaćate da zadatci (stavke) nisu doista potrebne i da ih možete ukloniti.
Sada kada ste napisali svoj popis, prvo započnite s implementacijom stavki pod ”1”. OK je ako ova stavka obuhvaća više zadataka. Možete ih napisati kao 1-a, 2-a, 3-a itd.
Korak #4: Procijenite sve svoje potencijalne prepreke
Kada je u pitanju postavljanje ciljeva, kao i većina stvari u životu, najbolje je biti proaktivan. Takvo razmišljanje uključuje i da promislite o svim potencijalnim preprekama na koje biste se mogli spotaknuti pokušavajući implementirati i dovršiti najvažniju stvar sa svoga popisa.
Kada to učinite, smislite kako ćete pristupiti tim preprekama (problemima) ako se pojave kako se ne biste pogubili (a možda i odustali), izbjegli smetnje i održali svoju produktivnost. Nažalost, znate i sami da život ne ide uvijek onako kako bismo mi to željeli. Stoga je ovaj korak ključan kako ne bi rasipali svoje resurse i muku mučili. Također, razmislite i o mogućim posljedicama dovršetka ili nedovršavanja svakog zadatka. Ako zadatak ima ozbiljne posljedice, postavite ga kao visoki prioritet.
Primjer zadatka s posljedicama može biti možda neko izvješće ili prezentacija koju vaš šef treba za važan sastanak. Ako ne obavite ovaj važan zadatak, znate i sami – loše će se odraziti na tvrtku, a poglavito na vas. Tako da svi oni zadatci s posljedicama trebaju imati prioritet, dok lakši i zadatci manjega obima mogu malo pričekati.
Korak #5: Ne brinite, jer sasvim je OK ako kažete ”ne”!
Kod postavljanje prioriteta također je jako bitno da naučite znati reći ”ne” svim onim obvezama ili zadacima koji nisu važni, odnosno ne podudaraju se dugoročno s vašim ciljevima. Reći ”ne” će vam svakako pomoći da ostanete fokusirani na one svoje najvažnije zadatke i spriječiti vas da skrenete s puta. Možda ćete poput mnogih ljudi koje znam imati problema reći ne jer se možda bojite nekog sukoba, da se ne svidite drugome, zapostavljate sebe i svoje potrebe pomažući drugima. I sve je to ok, međutim znate i sami da ne možete učiniti sve i svugdje biti prisutni. I tu onda dolazimo do onog pitanja vaših prioriteta i zapravo svrhe vašeg života.
Ako se osjećate kao da imate previše prioriteta, to može biti indikator da trebate postaviti zdrave granice i naučiti reći ne. Nikako se nemojte osjećati krivima zbog toga. Ako zapostavljate sebe zbog drugoga ili drugih sasvim nebitnih stvari na koje trošite svoje nepovratne resurse, dovodite u pitanje svoje psiho-tjelesno zdravlje. Bolesni, nervozni, živčani i tužni nismo nikome od koristi i samo dugoročno štetimo sebi.
Korak #6: Izradite plan
Nakon što odredite svoje prioritete, napravite plan za rješavanje svakog zadatka. Postavite realne rokove i podijelite veće zadatke na manje korake kako bi lakše upravljali njima. To će vam pomoći da ne skrenete sa zacrtanog puta i svakim danom sve više napredujete prema ostvarenju svojih ciljeva. Zapamtite, prvih dvadeset posto bilo kojeg zadatka obično čini osamdeset posto tog istog zadatka. Nakon što počnete raditi na tom zadatku, prvih dvadeset posto vremena koje potrošite na planiranje i organiziranje resursa potrebnih za postizanje zadatka obično čini tih famoznih osamdeset posto vašeg uspjeha. Prema tome, u postavljanju prioriteta uvijek se usredotočite na prvih dvadeset posto, a ostatak će teći glatko nakon što odradite taj prvi dio.
Korak #7: Redovna reevaluacija postignutog
Naravno da se prioriteti mogu promijeniti s vremenom jer tko nam uopće garantira da ćemo biti živi, da se nećemo razboljeti mi ili netko iz obitelji, i neke druge okolnosti na koje ne možemo uvijek svjesno utjecati. To je sasvim normalno i ok. To znači da redovno treba procjenjivati sve ono što smo ostvarili iz akcijskog plana jer će nam pomoći da ostanemo usredotočeni na svoje ciljeve i pravilno raspoređujemo svoje resurse, prije svega vrijeme i energiju, u zadatke koji su trenutno najvažniji.
Stoga, redovito planirajte vrijeme u svom kalendaru kako biste se još jednom osvrnuli na svoje ciljeve, postavili prioritete i planirali unaprijed. Moja je preporuka da to činite jednom u kvartalu. Razmislite o svojim trenutačnim ciljevima i razmislite podudaraju li se i dalje s vašom vizijom i svrhom. Ako da, super! Samo nastavite dalje punom brzinom. Ako se ne podudaraju, opet ok. Možda ćete morati malo adaptirati svoje ciljeve ili se u najgorem slučaju ponovo vratiti na početak kako biste smislili neke nove, a i to je ok. Bitno je da nikada ne odustajete.
Što je još važno?
Evo još par dodatnih naputaka koje će vam pomoći postaviti prioritete.
Biti realni u postavljanju ciljeva odnosno realni u pogledu svojih sposobnosti, vještina i resursa (vremena i energije).
Fokusirati se na ono što je važno. Ne morate sve stavke na popisu obaveza obaviti odmah. Bitno je da razumijete što je najvažnije i počnete od toga. Možda je neki zadatak koji je vjerojatno najvažniji u bilo kojem trenutku upravo onaj koji se uklapa u vaše dugoročne ciljeva. Ako je zadatak važan i hitan, treba ga obaviti odmah. Ako su stavke na vašem popisu važne ili hitne, uvijek počnite od onih važnih, a ”hitne” budete odradili kasnije.
Biti fleksibilan. Doista bih voljela svakoga utješiti i reći mu da ne brine jer će se planovi sigurno ostvariti samo ako vjeruju i to u kratkom vremenu. To su sve gluposti i prodaja magle. Život piše priče i nema instant uspjeha. Životni izazovi dio su svačije priče jer sve se može promijeniti u trenu – i na bolje i na gore, zar ne? Zato je potrebna fleksibilnost i adaptabilnost da se znate snaći u trenutku, umjesto da potonete kada vas zapljusnu različiti problemi poput cunamija.
Delegirati zadatke. Gdje piše da baš vi sve morate odraditi (doma, na poslu, s djecom, s roditeljima i prijateljima), poglavito neke stvari za koje možda i nemate odgovarajuće vještine? Delegirajte zadatke – djeci u obitelji, partneru, kolegi na poslu itd.
Uzeti kvalitetno vrijeme za sebe i proslaviti svaki postignuti uspjeh. Pronađite vremena za sebe i radite ono što vam grije dušu. Odvojite barem jedan dan tjedno i odmarajte se. Provedite kvalitetno vrijeme s obitelji ili prijateljima, bavite se hobijem u kojem uživate. Ne zaboravite s vremena na vrijeme stati, osvrnuti se oko sebe na sve što ste postigli i čestitati sebi.
Sretno!
Povezano: Zašto su životni izazovi dobri i koja je njihova svrha