Freelancing je brz i atraktivan način da počnete zarađivati od kuće. To je zapravo oblik samozapošljavanja, jedan oblik poduzetništva. Freelancer je poduzetnik jer sam pronalazi posao, sam ga organizira i realizira.
Ako posjedujete određene vještine, vrlo jednostavno možete započeti s ponudom svojih usluga.
Koji su prvi koraci?
- Definirajte s kojim ćete vještinama započeti freelancing. Koje probleme imaju potencijalni klijenti i kako im vi možete pomoći u rješavanju problema?
- Definirajte svoje ciljeve.
- Definirajte ciljane klijente.
- Kreirajte ponudu – Da biste bili uspješan freelancer, trebate razumjeti situaciju klijenta i upotrijebiti svoju uslugu za rješavanje njegovog problema. U skladu s time, upakirajte svoje vještine u usluge koje ćete ponuditi.
- Prije početka rada morate se odlučiti za pravni okvir unutar kojeg ćete raditi kao freelancer.
- Kreirajte svoj portfolio, gradite svoju reputaciju – Kako biste bili uspješan freelancer neophodno je stvaranje uvjerljivog portfolia. Klijentima nije važno imate li fakultetsku diplomu ili dugogodišnje iskustvo, važno im je da ste vješti u onome što radite.
Jeste li spremni za freelancing?
Ako imate stalno zaposlenje, nemojte odmah napustiti posao. Umjesto toga, kombinirajte honorarni rad s punim radnim vremenom dok ne budete imali dovoljno klijenata i veza da se održite kao freelancer. Razvijati freelancing uz sigurnost radnog mjesta i sigurnu mjesečnu zaradu pametan je potez. Ujedno, to je prilika da osjetite što znači freelancing i da vidite odgovara li vam.
Neki ljudi vjeruju da svatko tko ima prijenosno računalo i internetsku vezu može zaraditi novac putem interneta. Ali, to nije istina. Freelancing nije lak. Trebate puno raditi i biti odlučni u postizanju svog cilja kako biste došli do financijske slobode. Radit ćete puno više nego kod poslodavca.
Bez obzira je li vam cilj zaraditi nešto novca sa strane ili graditi karijeru s punim radnim vremenom, morat ćete se naoružati znanjem, odlučnošću, strpljenjem.
Ono što je sigurno je da se danas puno poslova može raditi na daljinu. Online tržište je tržište bez granica, a širom svijeta male i velike tvrtke značajno povećavaju korištenje usluga freelancera.
Biti sam svoj šef je sjajna stvar ako ste disciplinirani, pouzdani, odgovorni, uporni, dosljedni. Upravljanje klijentima i projektima zahtijeva izvrsnu organizaciju. Freelancing može biti bolji od redovnog posla, ali to će uglavnom ovisiti o vašoj osobnosti.
Ako razmišljate o freelancingu, a niste sigurni je li za vas, dobro je proanalizirati prednosti i nedostatke.
Prednosti i nedostaci freelancinga
Kao i svaki drugi posao i freelancing ima prednosti i nedostatke. Kao freelancer imate slobodu raditi bilo gdje i bilo kada, pa u skladu s time, slobodni ste i putovati kad želite. To je definitivno pogodnost u odnosu na uobičajeni uredski posao.
Sami ste svoj šef, vodite svoj posao, birate projekte na kojima želite raditi, uzimate onoliko poslova koliko želite, radite tempom kojim želite raditi. S druge strane, klijente tražite samostalno što može biti i prilično zamorno, pogotovo ako ste navikli raditi stvari koje su vam zadane.
Freelancing vam omogućava bolje upravljanje vremenom i uspostavljanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života. Nema putovanja na posao i s posla što odmah u startu predstavlja značajnu dnevnu uštedu vremena.
Nedostatak je što ste zapravo uvijek na poslu, ako ne postavite jasne granice kada radite, a kada živite, to može postati problem.
Jedan od najvećih nedostataka je nesigurnost. Posao, a time i prihod, mogu biti neredoviti. Činjenica da sve radite sami već govori dovoljno. Ako se razbolite, ne zarađujete, nema prihoda, a obveze i dalje morate nastaviti plaćati. Slobodan dan možete uzeti kad god želite, ali za to vrijeme nećete biti plaćeni.
Freelancer – što možete raditi kao freelancer?
Bilo koja vrsta usluge koja se pruža drugima može se ponuditi na freelance osnovi. Klijenti traže uspješne freelancere koji će riješiti njihove probleme u brojnim djelatnostima. Neki od najpopularnijih poslova za freelancere su: programer, grafički dizajner, web dizajner, pisac, virtualni asistent, knjigovođa, marketing / PR usluge, menadžer društvenih mreža…
Možete raditi bilo koju vrstu posla, možete se usko specijalizirati za određene poslove. Važno je da imate određene vještine koje možete pretvoriti u uslugu i ponuditi tržištu po određenoj cijeni. To je freelancing!
Najlakše će biti započeti freelancing s vještinama s prethodnih poslova. Ako vam je poslodavac bio spreman platiti za vaš rad, velika je vjerojatnost da ste prilično dobri u tome! To je vještina koju vjerojatno možete iskoristiti za pokretanje freelancinga.
Kako pronaći klijente?
Kao freelancer morat ćete aktivno sudjelovati u pronalaženju potencijalnih klijenata. Potencijalni klijenti žive diljem svijeta. Neki od načina su:
- preko popularnijih freelance platformi za objavljivanje poslova (Upwork, Fiverr, Freelancer.com, Freelance.hr…)
- korištenjem postojećih veza i umrežavanjem
- oglašavanjem.
Koliko ćete zaraditi kao freelancer?
Na određivanje cijena vaših usluga utječe složenost i trajanje projekta, iskustvo, hitnost, iznos koji je klijent uopće spremni platiti. Vaše cijene nisu trajne. Možete ih mijenjati. Počnite s cijenom s kojom se osjećate ugodno. Kad se posao razvije, bilo bi normalno da možete zaraditi i puno više nego na nekom uobičajenom radnom mjestu kod poslodavca.
Pravni okvir
Freelancer može poslovati putem ugovora o djelu, autorskog ugovora, putem obrta ili paušalnog obrta, putem društva s ograničenom odgovornošću te putem jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću.
Dakle, freelanceati možete na više načina, najpopularniji je trenutno paušalni obrt koji možete otvoriti i uz radni odnos kod drugog poslodavca. U svakom slučaju, pravni okvir mora postojati.
Kako biti i ostati uspješan freelancer?
Za freelancere je važno da kontinuirano usavršavaju svoje vještine, da se prilagođavaju promjenama i da proširuju svoje znanje. Neophodno je pratiti trendove kako bi svojim klijentima pružili najvišu razinu usluge. Na svu sreću, na raspolaganju su brojni resursi za mrežno učenje (Udemy, LinkedIn Learning, Coursera, YouTube…) koji će pomažu u održavanju vještina ažurnim.
Svaki freelancer se nađe pred brojnim problemima koje treba riješiti u radu s klijentima, ali znanje je nadohvat ruke, u nekoliko klikova možete pronaći rješenje za svaki problem koji se nađe pred vama. Svaki novi projekti će biti novi izazov, neki će vas čak i plašiti, ali uz takve projekte ćete najviše rasti.