Sve počinje s kritikama koje smo većinom čuli još djetinjstvu. Upravo one vode nas do onoga što se pitamo kao odrasli – kako pobijediti lijenost i kako smo do nje uopće došli.
Bili su to komentari poput “Nije dobro.”,”Zašto si tako smotana?”, “Pogledaj kako to drugi rade.”, “Svi mogu, samo ti ne možeš.”… Upravo ti komentari dovedu do onoga što zovemo nezainteresiranost i odustajanje. I pitamo se – kako pobijediti lijenost, koju samo laički tako nazivamo.
Novogodišnja odluka: pobijediti lijenost
Da pojednostavimo situaciju stiže lijek – najbolji način kako vratiti volju za razne aktivnosti je da počnemo hvaliti sami sebe. Onaj glas u glavi koji nam šapće trebao bi biti naš novi afirmativan i pozitivan roditelj koji nas hvali. Naime, ne možemo promijeniti prošlost. Većina nas i dan danas ima jednako kritički raspoložene roditelje. Nije ih za kriviti jer kritika je donedavno bila jedna od glavnih metoda odgoja. Moderna istraživanja i psihologija pokazuju nam upravo suprotno. U današnje vrijeme znamo da pozitivne afirmacije, pohvale i kada sve nije najbolje, te opuštenost i fleksibilnost dovode do daleko boljih rezultata od strogih pravila i okvira nametanih prethodnog stoljeća.
Ono na što možemo utjecati smo mi sami i naš stav prema svemu što činimo. Neka vam navika bude da sami sebe bodrite i hvalite. Tako ćete steći daleko veću razinu energije za dnevne aktivnosti.
Sretni i zadovoljni
Jedno od glavnih pravila moderne psihologije jest da u svim odnosima, a prije svega u onom koji imamo sa sobom, trebamo imati omjer triju pohvala na jednu pokudu. Zapamtite – ako ste si jednom prigovorili, trebali biste se nakon toga minimalno tri puta pohvaliti. Zašto je to tako? Zato što nas svaka pokuda spušta za dvije energetske stepenice. S druge strane, svaka nas pohvala podiže za jednu energetsku stepenicu. Kako bismo rasli i napredovali minimalan je omjer 3:1. Pa tako kada padnemo dvije stepenice zbog negativnog komentara ipak ćemo porasti za tri stepenice zbog tri pohvale. Ovo pravilo proizlazi i iz istraživanja kako smo općenito kao bića osjetljiviji na kritike. Isto vrijedi za sve nas, pa i djecu, partnere, prijatelje i sve ostale. Ovo znanje možete koristiti i pri odnosu s drugim ljudima.
Obratite pozornost da što češće pohvalite svog partnera, roditelje, djecu ili prijatelje. Dat ćete im vjetar u leđa te volju i ohrabrenje za nove aktivnosti, hobije, kao i važne korake koji ih čekaju u životu. Osim toga, ako se naviknete da na ramenu uvijek imate anđela koji vas hvali i ohrabruje, oduševljen je vašim idejama i pothvatima, te vas voli takve kakvi jeste, imati ćete daleko bolje rezultate u životu. I ne samo to, u očima drugih biti ćete sve samo ne lijeni. A opet, mišljenje drugih nije toliko važno pored onog unutarnjeg ispunjenja kada imate volje posvetiti se novim aktivnostima, isprobavate hobije i odvažni ste u životu. Imati osjećaj da vas ništa ne može maknuti s puta u koji osobno vjerujete i koji ste za sebe predodredili zasigurno je moćno, zar ne? Osjećaji sreće i unutarnjeg zadovoljstva koje možete sami sebi kreirati neprocjenjivi su.
Pobijediti lijenost, korak po korak
Ne bih rekla da je itko od nas uistinu lijen. Nitko se nije rodio lijen. Prije bih ta stanja inertnosti nazvala posljedicama krive interpretacije tuđih riječi (većinom roditelja i odgajatelja). Bude tu i situacija u kojima smo se našli i pogrešno ih doživjeli ili razočaravajućih prvih koraka prema ostvarenju cilja. Većina bi željela da se ciljevi ostvare preko noći. Realnost je ipak takva da se oni uglavnom dostižu korak po korak. I ti koraci budu manji nego smo primarno planirali. Kada smo toga svjesni ne damo se tako lako pokolebati, jer upravo očekujemo uspone i padove na putu. Zato je važno svakodnevno biti zahvalan zbog svih malih koraka i ostvarenja. Ne morate činit ništa veliko da biste sebe pohvalili.
Dovoljno je oprati suđe koje ste mislili ostaviti za sutra ujutro. Takve male tople riječi vašeg unutarnjeg glasa daju vam radost i ocrtavaju osmijeh na lice.
Sve u čemu se osjećate uspješnima odrađivati ćete s lakoćom i proaktivnošću. Nije tada problem ustati ranije, niti posvetiti dodatno vrijeme poslu. Međutim, rijetko tko od nas ima takav odnos prema svojim obavezama i profesionalnom životu. Većinom i zato jer se mnogi nisu prekvalificirali te i dalje rade posao koji ne vole, nisu pronašli poslodavca koji ih istinski cijeni ili uporno sjede na istom mjestu godinama (kauču) i plaču za propuštenim prilikama.
Motivirajte se
Ukoliko ne volite kuhati, ali ipak ponekad treba pristaviti juhu ili vodu za tjesteninu također razmislite kako si te aktivnosti možete olakšati. Ako volite mirins svijeće, upalite ih prije nego prionete tavi i loncima. Ukrasite prostor kuhinje orhidejama koje u vlazi i toplini odlično uspjevaju. Dodajte lijepe lampice, šarene stoljnjake ili ukrase kako bi kulinarska iskustva prošla što bezbolnije. Dobra je strategija i ustati prije posla kako biste se posvetili hobiju koji silno volite kao što je na primjer jutarnje trčanje, yoga ili meditacija. Netko će u to vrijeme u tišini jutra radije slikati ili pak pisati knjigu i čitati. U danu što više vremena provodite u aktivnostima koje su vam ugodne. One vam pune baterije i emocije, pa ćete imati više snage i za one ne tako drage obaveze.
U priči proaktivnosti sami ste svoj najbolji prijatelj. Isto kao i u drugim područjima života, i ovdje promjena leži u vama te tomu kakav ćete odnos graditi sami sa sobom. Neka vam anđeo koji vas bodri bude uvijek na ramenu, a onog malog vražićka koji se povremeno pojavi zanemarite i vratite pažnju na poruke anđela. Tako će se s vremenom zajedljivi crni vražičak pojavljivati sve rjeđe, a vi ćete imati sve više energije i proaktivnosti. I zapamtite, nitko nikada nije bio istinski lijen, samo je imao premalo podrške.