Sigurno ste bili u situaciji da niste znali kako odgovoriti na razgovoru za posao na postavljeno pitanje ili više njih. Što god da ste promislili kao odgovor, nije vam se činilo dovoljno dobro. Ne čudi da je odlazak na razgovor za posao jedan od najstresnijih aktivnosti, stoga ćemo vam olakšati dobrim idejama za odgovore!
Od sada ćete znati kako odgovoriti na razgovoru za posao
Recite nam malo više o sebi
Frustrirajuće pitanje koje se gotovo uvijek postavlja. No bitno je znati da ono često služi kao uvod, “razbijač leda”, a ne eliminirajuće pitanje kod kojeg morate jako paziti. Važno je odgovor prilagoditi potrebama posla. Primjerice, ako se prijavljujete na mjesto trgovca, nemojte pričati o tome kako u slobodno vrijeme volite šetnje prirodom. Ako već spominjete hobije neka budu relevantni poput toga da čitate knjige o prodaji, usavršavate se kroz razne edukacije ili da vam svi oduvijek govore da bi mogli “i slijepcu prodati naočale” koliko vam prodaja dobro ide. Ako procijenite da je okruženje takvo, slobodno ubacite malo humora.
Povezano: Humor na radnom mjestu – kome šteti, a kome doprinosi u postizanju uspjeha?
Zašto želite ovaj posao
Kroz glavu vam možda prolazi “zato što sam bez posla”, no poželjet ćete se potruditi malo više oko odgovora. Ovo je prilika da istaknete što vam se kod poslodavca i posla posebno sviđa čime ćete pokazati i da ste pomno istražili poziciju i tvrtku. Primjerice, možda je potencijalni poslodavac lider u prodaji dekorativne kozmetike, koju i sami dugo koristite i uvijek rado preporučite drugima. U tom slučaju istaknite da se vaše vrijednosti poklapaju s njihovima i pokažite koliko strastveno želite biti dio te priče.
Zašto bismo baš vas trebali zaposliti
Ovo je možda najteže pitanje na koje odgovor trebate pažljivo oblikovati. Zapravo će vaš odgovor biti sales pitch kojim ćete u doslovce dvije – tri rečenice reći relevantne stvari o iskustvu kojim zadovoljavate kriterija za navedenu poziciju. Primjer dobrog odgovora: “Trebali biste me zaposliti zbog mog iskustva koje je gotovo savršeno usklađeno s potrebama ovog posla. Imam preko 7 godina iskustva u ovoj branši.” Uz to spomenite situaciju relevantnu za traženu poziciju, koja je uključivala izazov koji ste brzo riješili na zadovoljstvo svih uključenih strana.
Koja je vaša najveća slabost
Dok ćete na pitanje najveće snage lakše odgovoriti, kada se radi o isticanju slabosti, teško je “pogoditi” pravi odgovor. Stoga je na ovo pitanje najbolje odgovoriti iskreno. Tako pokazujete da ste svjesni svoje slabosti te odmah možete reći što raditi da je dovedete pod kontrolu. Recimo da vam je slabost odgađanje izvršenja zadataka do krajnjeg roka. Možete reći kako su vas dosadašnji poslovi naučili da tomu doskočite na kraj tako da si postavite mini mentalne rokove kako biste zadatak ipak izvršili prije zadnjeg časa, zbog drugih uključenih u proces koje je takvo postupanje možda nerviralo.
Koji su vam planovi za budućnost
Još jedno zanimljivo pitanje koje često možemo čuti. Ako se radi o poslu na kojem se ne planirati dugo zadržati teško je “glumiti zainteresiranost”, no ona je nužna ako vam je posao zaista potreban. Probajte se držati neutralnih odgovora jer će se lažni entuzijazam brzo vidjeti i donijet vam kontraefekt.
Ako se radi o tvrtki gdje se zaista dugoročno vidite, ne skrivajte to! Iskreno recite kako vam je plan pronaći tvrtku i poziciju gdje dugoročno možete graditi svoj status i karijeru te napredovati i postati (još veći) ekspert u tome što radite. Naglasite da su vam važni odnosi i stabilnost i da taj posao vidite kao onaj koji bi vam to pružao. Ako znate koja bi bila daljnja pozicija unutar iste firme, slobodno istaknite kako vam je cilj doći do nje nakon određenog perioda truda i zalaganja.