Od sunčevih zraka bi se trebalo štiti cijelu godinu, ali u ljetnim mjesecima zaštita od sunca je na vrhu prioriteta. Kao mama dvije curke jako pazim na to što nanosim na njihovu kožu. Dobro je znati kako napraviti homemade kremu za sunčanje.
Koža je najveći organ našeg tijela. Sve što nanosimo na nju ulazi u naš krvotok i organizam. Zbog toga je važno znati sastojke proizvoda koje stavljamo na kožu kako bi izbjegli one tvari koje mogu štetno djelovati na naš organizam i cjelokupno zdravlje. U tekstu s vama dijelim savjete kako napraviti zdravu homemade kremu za sunčanje.
Na tržištu su dostupne komercijalne kreme za sunčanje različitih zaštitnih faktora. Očekujemo da štite kožu, ali puno tih proizvoda sadrži sastojke koji su puno štetniji od sunčevih zraka. Istraživanje pokazuje da 75 % od 2000 ispitanih krema i losiona sadrži štetne kemikalije, koje povećavaju rizik od raka i drugih bolesti.
Mnogi sastojci krema za sunčanje ulaze u krvotok, a neki od njih imaju toksično djelovanje. Jedni jer pod sunčevom svjetlosti oslobađaju slobodne radikale koji štete koži. Drugi djeluju kao estrogen te remete hormone. Neki od njih mogu izazvati alergijske reakcije i izazvati iritacije kože.
Znanstvenici smatraju da nanočestice metalnih oksida, koje sadrže kreme za sunčanje, mogu prodrijeti u stanice kože i oštetiti njihov DNK. Od 2013. godine zemlje Europske Unije imaju obvezu na deklaracijama svojih proizvoda navesti sadržaj nanočestica. Deklaracije vam mogu ukazati i na druge štetne sastojke sredstava za sunčanje. Svakako ih proučite.
Povezano: Low Tox način života
Ovo bismo trebali znati o kremama za sunčanje
Takozvane ‘SPF kreme’ dijele se na one s kemijskim i mineralnim filterima. Kemijski filteri upijaju se u dublje slojeve kože, apsorbirajući UV svjetlost te pretvarajući je u toplinu koja se potom oslobađa kroz kožu. Mineralni se upijaju samo u površinu kože. ‘Sjede’ na njoj te se ponašaju kao štit, odnosno odbijaju UV zrake.
Kad sam osvijestila važnost čitanja deklaracija i okrenula se low tox načinu života svoje povjerenje sam poklonila kompaniji koja strogo pazi na izbor i kvalitetu svojih sirovina. Moj izbor je prirodna mineralna krema na bazi biljnih i eteričnih ulja. Koristim je već dvije godine.
Mineralni filteri su odličan saveznik i protiv starenja. Učinkovito odbijaju sunčeve zrake s površine kože! Ne dopuštaju UVA i UVB zrakama da prodru u dublje slojeve kože i oštete stanice. Zbog svog svojstva da se ne upijaju i štite s površine kože, mineralni filteri ne utječu na tkivo ispod površine kože. Osim toga, smanjuju pojavu alergija na sunce.
Za prirodnu i zdravu zaštitu od sunca dobro je znati kako napraviti homemade kremu za sunčanje
Prirodna mineralna krema za sunčanje SPF 50 odlična je prirodna zaštita protiv sunca za odrasle i one najmanje. Štiti od UVA i UVB zraka i bez toksičnih je sastojaka. Krema koju ja koristim sadrži non nano-cinkov oksid i eterična ulja sjemenki mrkve, eterično ulje smilja i eterično ulje tamjana.
Eterično ulje sjemenki mrkve u aromaterapiji koristimo za vlaženje kože.
Eterično ulje smilja koristi se za anti age učinak i obnavljanje kože.
Eterično ulje tamjana njeguje kožu za vrijeme, a i nakon sunčanja. Ima anti age učinak i moje je najdraže ulje za njegu kože.
Povezano: Prirodna njega protiv celulita
Prirodna biljna ulja sa zaštitnim faktorom
Super vijest je da postoje i prirodna biljna ulja sa zaštitnim faktorom od kojih možete napraviti svoju homemade kremu za sunčanje! Za nju vam je potrebno svega nekoliko sastojaka. Rezultat će biti potpuno prirodna i zdrava zaštita od sunca!
Prirodna ulja koja imaju visok zaštitni faktor:
- ulje sjemenki maline,
- ulje sjemenki mrkve,
- ulje avokada,
- ulje lješnjaka,
- jojobino ulje,
- maslinovo ulje,
- kokosovo ulje,
- bademovo ulje,
- shea maslac.
Kreme za sunčanje domaće radinosti sadrže pčelinji vosak, koji im daje gustoću, ima i dobra vodootporna svojstva. Tu je i cinkov oksid – mineral dobiven od cinka koji pruža zaštitu i od UVA i od UVB zraka. Taj mineral također stvara određenu barijeru između tvoje kože i sunca. Obično se dodaje od 5 do 20 posto cinkovog oksida, pri čemu 20 posto pruža najveću zaštitu od sunca. Pazite da ne koristite cinkov oksid u nanočesticama poput onog koji se nalazi u kupovnim kremama za sunčanje, a koji dokazano prodire u stanice.
Recept za homemade kremu za sunčanje
Potrebni sastojci:
90 g kokosovog ulja
65 g ulja čileanske maline
30 g pčelinjeg voska
30 g karite maslaca
40 g cinkovog oksida
½ čajne žlice uljnog vitamina E
Priprema:
Na pari otopite sve sastojke, osim cinkovog oksida, lagano ih miješajući pjenjačom. Kad se smjesa rastopi, maknite s vatre i lagano miješajući dodajte cinkov oksid. Pazite da ga ne udahnete!
Miješajte dok smjesa ne postane glatka i jednolična. Ova krema je gušće teksture, ali lagano se razmazuje i pruža dobru zaštitu od sunca. Nanosite je nakon svakog kupanja u moru!
Recept za ulje za brže tamnjenje
Mamina poslastica za vrijeme sunčanja je ulje za brže tamnjenje na bazi kokosovog ulja, kakao maslaca, maslinovog ulja, ulja sjemenki maline i eteričnog ulja sjemenki mrkve!
Potrebni sastojci:
50 g kokosovog ulja
50 g kakao maslaca
25 g ulja čileanske maline
25 g djevičanskog maslinovog ulja
20 kapi eteričnog ulja sjemenki mrkve
Priprema:
Na pari rastopite kokosovo ulje i kakao maslac. Maknite s vatre i dodajte ulje čileanske maline. Kad se malo ohladi, dodajte 20 kapi eteričnog ulja sjemenki mrkve. Pretočite u bočicu i to je to!
Možete dodati i macerat oraha ili mrkve, kako volite. Ako se ulje stvrdne zbog kakao maslaca samo ga stavite na toplo i vrlo brzo će opet postati tekuće!
Što se tiče eteričnih ulja potreban je oprez jer su mnoga fotosenzitivna tako da se uvijek držite recepta!
Ovo ulje predivno miriši, njeguje kožu za vrijeme izlaganja suncu, a možete ga koristiti i nakon sunčanja.
Naravno, ne izlažemo se jakom suncu i uvijek koristimo zaštitni faktor.
Autorica: Nensi Rusan