Postoji razlika između potrage za (bilo kojim) poslom i potrage za poslom iz snova. Osim samog pristupa prijavi, načina prijave pa sve do vašeg entuzijazma. Osim ako vas ne intervjuira netko tko nije kvalificiran, teško ćete sakriti manjak entuzijazma prijavljujući se na poslovima koji vas zapravo ne zanimaju. Stoga je važno znati da svoj posao iz snova možete dobiti, no ponekad to možda neće biti lako. Ovi koraci pomoći će vam na tom putu, jer svatko zaslužuje raditi ono što voli.
Kako dobiti posao koji želite
Vremena su se promijenila, kao i tržište. Radnici i poslodavci budućnosti promijenili su se zajedno s njima, prateći trendove i dajući sve od sebe. I dok ni jednoj strani nije lako jer je danas puno toga drugačije, neke stvari ostale su iste. Pravi poslodavci, oni za koje želite raditi, uvijek će cijeniti entuzijazam, strast i iskrenost kada je vide. Stoga su to vrijednosti i osobine kojima biste trebali biti vjerni u privatnom, ali i poslovnom životu. Upravo je to jedan od trikova kako dobiti posao o kojem već dugo maštate.
Jedna veličina ne odgovara svima
Kao što nije istina da univerzalna veličina odgovara svima od S do XL tako ni samo jedan životopis ne odgovara svakom poslu. Na stranu modne dosjetke, zaista ne možete očekivati da ćete dobiti wow posao (ni priliku za intervju) s lošim životopisom. I to je točka od koje trebate krenuti. Idealno bi bilo svaki put prilagoditi tekst životopisa ovisno o poslu za koji se prijavljujete, no ako vas zanima više područja i nemate vremena ili volje to raditi, onda barem podijelite sadržaj CV-a po kategorijama.
Velike tvrtke ulažu poseban trud u opis objavljenog radnog mjesta, što je dobro za vas jer već iz oglasa možete saznati puno toga o samom poslu i poziciji. Prvi korak je da prođete popis osobina, vještina i iskustva kojeg poslodavac traži i vidite imate li većinu njih i možete li se zamisliti radeći taj posao. Suprotno uvriježenom mišljenju (kojem su većinom sklone žene), ne morate imati kvačicu kraj svakog uvjeta. Dovoljno je da se oglas većinski poklapa s onim što tražite i znate raditi.
Povezano: Kako odgovoriti na razgovoru za posao – primjeri najčešćih pitanja
Potom prije slanja prođite svoj CV i pod radnim iskustvom i edukacijama istaknite samo ono što je relevantno za tu poziciju. Ako se prijavljujete za posao u prodaji, onda će konkretne brojke profita ili prodanih proizvoda puno više značiti od toga da ste organizirali dobrotvornu zabavu.
Poslodavce zanimaju rezultati i koje jedinstvene vještine i iskustva imate koji će pomoći njima u njihovom poslu. Stoga u životopisu uvijek naglasite što ste sve postigli, s konkretnim brojkama i primjerima, a takve stvari neka vam budu u fokusu i prilikom intervjua.
Zašto želite taj posao
Upravo na to pitanje biste trebali odgovoriti u svom motivacijskom pismu, koristeći inspirativan, iskren i privlačan ton. Čak i ako prijavnica zahtjeva samo CV, istaknite se tako da pošaljete i motivacijsko pismo ili napišete par rečenica u tijelu maila, uz poslan CV. Prilika je to da istaknete u nešto detaljnijem tonu ono što ste naveli u životopisu. Možete dodati i koju rečenicu o sebi kao osobi, opet da je relevantno uz posao. Primjerice, težite li poslu u marketingu, možete navesti da ste prva osoba kojoj poznanici dolaze kada im treba pomoć oko prezentacije, atraktivnog teksta i sličnih aktivnosti. Pritom nećete navesti da u slobodno vrijeme šećete psa ili trčite, ali možete navesti da čitate knjige i dodatno se educirate.
Povezano: Besplatni online tečajevi nikada nisu bili dostupniji! Isprobajte ove 3 stranice
Svakako spomenite u rečenici – dvije svoju motivaciju koja nije vezana uz sam posao, već uz tvrtku. Recimo ako vam se sviđa kultura tvrtke ili dijelite njihove vrijednosti. Ako se radi o vašem poslu iz snova, pretpostavka je da tvrtku pratite već neko vrijeme. Tako ćete odmah znati što želite napisati. Ako to nije slučaj, svakako proučite web stranicu i profile na svim društvenim mrežama. Imat ćete više informacija unaprijed i spomenuti ono što ste zamijetili i sviđa vam se, recimo team building na koji firma ide svaki mjesec.
Budite asertivni
To može biti zastrašujuće, posebice ako ste po prirodi introvert, no asertivnost je vještina koju želite savladati ako sanjate o velikoj karijeri. To znači da ćete poduzeti akciju čak i ako se prilika ne prezentira sama. Možda trenutno ne nalazite oglase za posao koji želite, no sigurno znate u kojim tvrtkama želite raditi. Napravite popis tih tvrtki, pošaljite atraktivne otvorene molbe, dodajte njihove HR managere na LinkedIn. Ako vas prihvate ne bojte im se javiti. Možete spomenuti svoj entuzijazam, raspitati se o otvorenim mjestima pa čak i o informativnom kratkom sastanku kako biste se upoznali, bez obzira što trenutno nemaju otvorene pozicije.
A jednom kad pošaljete CV, svakako nakon 7 do 10 dana napravite follow up. Nažalost, još uvijek veliki broj tvrtki ne šalje feedback nakon objavljenog oglasa, pa ćete barem tako znati kako stojite. Ako vas i ne odaberu, izrazite želju da ostanete u njihovoj bazi. To je još jedan način kako dobiti posao koji želite i nije samo floskula – puno je ljudi dobilo posao upravo na taj način.
Povezano: Voljeti posao koji radiš
A jednom kada dobijete posao, ni tu ne smijete stati. Ostanite u trendovima svoje industrije, educirajte se, povežite s relevantnim ljudima i pohađajte relevantne evente, bilo online ili uživo. Networking je važan dio u većini branši i izvrsna prilika da dodatno poradite na svojoj asertivnosti i vještinama komunikacije.