Svaka se ljubav mjeri u količini primljene i dane ljubavi. Vrijeme u kojemu živimo mjeri ljubav na kapaljku.
Ljubav se selektira i definira kao obiteljska, roditeljska, prijateljska, partnerska, erotska i seksualna. Imali li mjesta za ljubav između muškarca i žene, muško-žensko prijateljstvo koje ne počiva na seksualnoj ili erotskoj ljubavi?
Granice prijateljstva
Svi mi imamo prijatelje, o prijateljima pričamo naširoko i nadugačko. Jesu li svi ti prijatelji uistinu prijatelji ili su to dobri poznanici?
Prisjetimo se perioda odrastanja kad su nam prijateljstva značila više od majčinog objeda, prozivki i ukora zbog prekoračenja zadanog vremena za izlazak. U školi smo tražili prijatelje, povjeravali im najskrivenije dijelove naše duše i onda se dešavalo da smo ostajali bez njih onda kad su nam najviše trebali ili kad smo se tome najmanje nadali. U ustima bi ostajao osjet gorčine i tuge, osjećali smo se prevareno i iskorišteno. To su bila bolna, ali korisna iskustva koja su nas podučila da opreznije pristupamo prijateljstvu i samom značenju riječi prijatelj. U školskim spomenarima upućivali smo jedni drugima riječi: sve prolazi, sve nestaje, ali pravo prijateljstvo ostaje.
Sociolozi prijateljstvo definiraju kao trajni odnos između dvije osobe koje veže prisnost, odanost, razumijevanje, međusobno uvažavanje i razumijevanje. Odanost ne podrazumijeva svakodnevne kontakte niti zajedničko provođenje vremena, dijeljenje obaveza i odgovornosti. Odanost podrazumijeva prepoznavanje potreba u danoj situaciji kad su pomoć, razumijevanje i privrženost nužni i potrebni.
Ponekad imamo dojam da neke stare prijatelje koje nismo dugo vidjeli jednako razumijemo, čini nam se da vrijeme nije stalo, da se samo na trenutak zaustavilo. Razgovori su nastavljeni, razmišljanja su obnovljena i vrijeme u takvim prijateljstvima nije učinilo svoje.
Ti prijatelji, neovisno o prostornoj i vremenskoj udaljenosti, promjeni životnog stila, uloga i obaveza, razumiju naše potrebe. Oni nam žele pomoći, ne osuđuju, ne prozivaju. Za njih nam se čini da su uvijek bili pokraj nas i da su strpljivo čekali zajedničkih pet minuta i obnavljanje susreta i komunikacije.
Da bi prijateljstvo od malih nogu opstalo kroz cijeli životni vijek u njega treba uložiti puno truda. Treba uložiti cijeloga sebe, to zasigurno nije lako ni jednostavno.
Za prijateljstvo kažu da je to uzajaman odnos u kojemu dok dajemo istovremeno i dobivamo.
Sukobi u prijateljstvu nisu rijetkost, veliki broj prijateljstva završava sukobima. Sukobi su često odraz disbalansa između očekivanja u davanju i primanju. Zasigurno takva prijateljstva nisu prava jer u pravim i kvalitetnim odnosima obje strane imaju potrebu riješiti sukob i zajedničkim nastojanjem postići sklad.
Mladi ljudi često izbjegavaju kvalitetna prijateljstva. Prijateljstvu pristupaju s oprezom zbog straha da će biti izdani i izigrani što ih navodi na njegovanje površnog prijateljstva.
Mogu li muškarac i žena biti prijatelji?
Muško-žensko prijateljstvo je moguće, ali samo ako žena i muškarac nemaju skrivenih namjera. U prijateljskom odnosu može dominirati najviša razina ljubavi u kojoj dominira načelo „ja sam tu za tebe, ti si tu za mene, prihvaćam te sa svim dobrim i lošim osobinama“. Takav odnos temelji se na uvažavanju i zdravoj privrženosti u kojem nema mjesta za tjelesnu ljubav.
Povezano: Procvat misli i ljubavi