Bol je sastavni dio života. Svi ćemo je iskusiti kad-tad. I to je sasvim u redu. Bol je na neki način i dokaz rasta. No, patnja nije obavezna. Patnja se može izbjeći. Jesi li ti prenositelj patnje?
Mnogi svoju patnju ponosno nose okolo, pokazuju, te što je najgore prenose svoju patnju dalje. Neću u ovom tekstu govoriti o detaljima patnje nego o ovome mehanizmu te ću te pozvati da se prepoznaš i prestaneš biti prenositelj patnje na svoju okolinu. Ti možeš puno bolje od toga.
Svaki put kad si ljuta, razočarana, izdana… patiš. Kako se nosiš s tim? Velika većina će na žalost prenijeti tu patnju na druge… Želim ti otkriti na koga najčešće prenosimo patnju, no prije toga pročitaj pojašnjenje kako taj mehanizam radi. Dakle, ako si ljuta, možeš učiniti dvije stvari. Nekoga naljutiti (direktno prenijeti istu frekvenciju patnje) ili nekoga rastužiti ili učiniti da osjeti neki drugi osjećaj, krivnja, strah, ljubomora…
Poanta prenošenja patnje je da svoju patnju preneseš na drugo biće, ne čak nužno ni ljudsko. Ovo ne mora biti tako. Ako te zanima što možeš učiniti, nastavi čitati do kraja. Slijedi dio koji će te rastužiti, iznenaditi ili čak posramiti…
Na koga prenosimo patnju i zašto?
Obično patnju koju osjećamo prenosimo na dvije skupine ljudi. Prva je skupina onih ljudi koji su nam najbliži i za koje kažemo da ih volimo. Lakše ćemo se izderati i naduriti na nekoga sebi bliskoga nego na nepoznatu osobu ili osobu od autoriteta. Druga vrsta osoba na koju prenosimo patnju su oni koji su slabiji od nas na bilo koji način. Ovdje vlada pravilo najslabije kokoši koje kaže da najslabiju koku u kokošinjcu sve druge koke kljucaju. Onu predzadnju po snazi kljucaju sve osim najslabije… i tako do vrha piramide.
Mi imamo osobe i situacije koje smatramo autoritetima, no i mi smo nekome autoriteti. Naša bol i s njom povezana patnja uvijek dolazi od naših autoriteta te ju uvijek, bez iznimke prenosimo na one kojima smo mi autoritet.
Povezano: Treba li prihvatiti psihičku bol
Želiš li učiniti nešto da prestaneš biti prenositelj patnje?
Evo što možeš učiniti. Osvijesti.
Osvijesti svoje ponašanje
Kome, kako, zašto, kada, koliko nanosiš patnju. Prestani ako možeš kad god se uhvatiš da to činiš.
Osvijesti tko su tvoji autoriteti
Rezultat ovoga nas može iznenaditi. Autoritet je onaj tko nas uspije uplašiti, naljutiti, izbaciti iz takta, razočarati, povrijediti, uvrijediti ili nas ubaciti u pozitivne osjećaje…
Kladim se da ovo dozvoljavaš i osobama koje nikako ne doživljavaš autoritetima. Prepoznaj ovo i prihvati da su ti autoriteti sve dok prestanu imati utjecaj na tebe.
Već ovaj nivo svjesnosti će ti pomoći da smanjiš svoj nivo patnje te da smanjiš prijenos patnje na slabije jedinke u svom okruženju.
Osvijesti kome si ti autoritet
Koga, kada, zašto te na koji način ti spuštaš, povrjeđuješ, ljutiš, razočaravaš ili u kome izazivaš pozitivne emocije…?
Kada ovo spoznaš, što kaniš učiniti s tim? Nastaviti ih ranjavati ili odlučuješ manje patiti te manje prenositi patnju?
Mislim da će ti ovo biti sasvim dovoljno za introspekciju i povlačenje poteza koji mijenjaju stvari, ne želim za sada ići predaleko iako ima još jedna bitna stvar u cijeloj priči.
U nastavku ovog teksta Jesi li prenositelj patnje i kako vam najbolje namjere mogu pomoći idemo korak dalje.