Svaki roditelj želi najbolje za svoje dijete, no ponekad u toj namjeri djeluju suprotno od onoga što je dobro za dijete. Uspješan odnos djece i roditelja uključuje balans između jasnih granica i pravila te slobode da budu što jesu. Putem ih naravno treba naučiti kako da funkcioniraju u današnjem društvu i usaditi im vrijednosti koje su vašoj obitelji važne. Kako kod kuće pristupate određenim stvarima, takav će stav vaša djeca imati ostatak života. To se odnosi na sve od higijene, prehrane, škole, intime pa do obavljanja kućanskih poslova.
Plaćati djeci za obavljanje kućanskih poslova ili ne?
Kao i u mnogim stvarima vezanima za odgoj djece i oko ovoga su roditelji vrlo podijeljeni. Neki smatraju da nema ništa lošega u tome da ih se nagradi za trud. Drugi pak smatraju da su nagrade super stvar, ali ne za obavljene kućanske poslove. Možda ste i sami kao dijete zarađivali “džeparac” upravo na taj način. Prije nego odlučite hoćete li plaćati djeci za obavljanje kućanskih poslova, pogledajte što kažu stručnjaci za odgoj.
Većini djece urođena je empatija, želja za pomoći i “kopiranje” roditelja odnosno onih koje smatraju autoritetom. To se odnosi i na kućanske poslove. Već od navršene 2 godine života s djecom se može početi raditi na tome i učiti ih urednosti.
Na početku će se to odnositi na dodavanje gotovog suđa iz perilice, pospremanje igračaka u kutiju i slični poslovi. Kako djeca rastu, svake godine im se mogu dodavati novi zadaci i učiti ih o održavanju urednog doma. I dok su kao mali obično spremni na suradnju i pomoć, kako rastu, ta motivacija prirodno se smanjuje. Roditelji obično tada posežu za kaznama, nagradama ili sličnim motivima kako bi natjerali djecu da barem za sobom pospreme. Od veće “pomoći” u kući roditelji obično odustaju pa sve rade sami ili počinju nuditi novac i slične nagrade za kućanske poslove. Postavlja se pitanje treba li plaćati djeci za obavljanje kućanskih poslova ili inzistirati na tome da za njih nema nagrada. I ako da, kako to uopće postići.
Izvanjska motivacija
Možda vaše dijete dobrovoljno sudjeluje u raspodjeli kućanskih poslova, ali ih ne obavi dovoljno temeljito ili ih obavlja presporo. Tada je lako doći u napast i ponuditi nagradu za bolju efikasnost. Time roditelji nesvjesno obeshrabruju motivaciju koje dijete ima, a čiji je samo problem izvedba koja nije na razini koju bi oni željeli.
Nagrađivanjem obavljanja više zadataka ili na bolji/brži način u djetetu se stvara izvanjska motivacija. Ono što iznenađuje je da ona ne utječe na bolje obavljanje poslova već na smanjenje entuzijazma prilikom njihovog obavljanja. Time roditelji opet nisu dobili što su željeli, a kod djece je došlo do konfuzije i promjene pristupa prema sudjelovanju u kućanstvu.
Možda nećete odmah primijetit da taj način nije dobar, u početku se može činiti kao da ima učinka, no dugoročno će doći do pada volje ili konflikata prilikom dogovora oko kućanskih obaveza.
Zapamtite: cilj je da dijete sudjeluje u poslovima zbog osjećaja odanosti prema obitelji i samostalne volje koja nije ničim uvjetovana.
Druga zamka koju roditelji ponekad čine je neravnomjerna raspodjela poslova unutar svih ukućana. Bilo da se odnosi na roditelje ili braću i sestre. Kada se dijete požali, ponudi se novčana nagrada kao kompenzacija za veći teret oko kućanskih poslova. No, dijete na to neće gledati kao na dobru pogodbu već će se osjećati kao da im se želje ne uvažavaju. Otvorena i iskrena komunikacija uvijek je pravi put, pa i u ovoj situaciji. Priznajte ako ste pogriješili i obiteljski se dogovorite oko raspodjele obaveza koja odgovara svima. Ne mora to biti vječno zacrtan plan, radite tjedne ili mjesečne rotacije. Kao i vi, i djeca imaju poslove koje više ili manje vole raditi.
Temeljne vrijednosti
Bez obzira želi li vaše dijete samo od sebe pomoći u kućanstvu ili ga nikako ne možete utjerati na to, poanta je da ono mora sudjelovati u obavezama. To je pitanje odgoja, slažu se stručnjaci. Možda ste vi u djetinjstvu bili plaćeni za kućanske poslove i to je za vas funkcioniralo, no vremena se mijenjaju i danas imamo puno smjernica kako odgajati djecu na najbolji način.
Naravno, ako vi smatrate da i dalje za vašu obitelj funkcionira plaćanje poslova poput pranja suđa, bacanja smeća, pospremanja igračaka, vješanja veša i slično, u redu je nastaviti. No, ako čak ni na taj način ne možete s djecom na “zelenu granu” dobro je probati drugačiji pristup.
Roditelji koji smatraju da ne treba plaćati djeci za obavljanje kućanskih poslova obično to vežu uz osjećaj zajednice, pomaganja i marljivosti za koju ne žele da je nužno vezana uz novac. Stručnjaci savjetuju da kućanskim poslovima od malih nogu pristupite kao još jednoj od rutina u kućanstvu u kojoj svi sudjeluju. Svatko u sklopu svojih mogućnosti, no nitko nije isključen. Djeci je od malih nogu dobro objašnjavati da se dom čisti da bude oaza mira i urednosti u koju se svatko voli vratiti nakon dnevnih obaveza i uživati. Svi moraju doprinijeti održavanju te oaze jer je svi i narušavaju.
Umjesto novčanih i drugih nagrada, djecu možete motivirati i dogovorom kojemu se vesele. Recimo da sporo obavljaju svoje obaveze ili ne žele, objasnite da ako se svi udružite i svatko obavi svoje, možete prije ići na sladoled ili duže biti u parku, na plaži, u gostima.. Pronađite način koji odgovara vašoj obitelji, a koji će djeci usaditi stav da su kućanski poslovi dio svakodnevice, a ne nešto što se ne radi ako nema dovoljno dobrog razloga.