Medicina današnjice takva je da je lako pomisliti ako smo mladi i zdravo živimo, preveniramo sve bolesti. Jedna mlada mama poduzetnica uvjerila se u suprotno kada je saznala da je preživjela srčani udar, a da to nije ni znala.
“Ako ste u 20-ima ili 30-ima ne znači da ste sigurni“
Većina nas ima određeno mišljenje o srčanom udaru – znamo koji simptomi dolaze prije njega i kako izgleda sam proces te oporavak. I onda se iznenadimo kada čujemo da je netko “prohodao” kroz srčani. A takvih je ljudi sve više – i mahom su to mlade, zdrave osobe. Jedna od njih je i Shanelle Dawes, 35-godišnja poduzetnica i majka koja je za Women’s Health ispričala svoje iskustvo.
“Nisam znala što se događa, kao da sam imala cigle na prsima”, opisuje početak onoga za što će poslije saznati da je bio srčani udar. Dogodilo se to jedne obične večeri, kada je za svoju obitelj pripremala obrok. Toga jutro otrčala je svoju uobičajenu rutu pa ovome događaju nije davala posebnu pažnju. Mislila je da je pojela nešto krivo ili da je pod stresom. Nakon što je sljedećih par dana s teškoćom obavljala uobičajene aktivnosti, odlučila je ipak posjetiti liječnika. EKG je pokazao da je doživjela tzv. tihi srčani udar. On nastupa kada blokirana arterija zaustavi dotok kisika i krvi u srce. Zvuči strašno, no simptomi zapravo mogu biti vrlo blagi i laički se često pripisuju nervozi, stresu, probavi, ako se ne posjeti doktor.
Povezano: Srce kao motor života
Žene, oprez!
Izgleda da su ovakvi tipovi napada češći kod muškaraca, ali fatalniji kod žena. Simptomi koji nastupaju kod žena često se pripisuju stresu i anksioznosti jer su relativno uobičajeni (zatvor, vrtoglavica, bol čeljusti). Čak 45% svih srčanih udara su “tihi” poput Shanellinog. Općenito su srčani udari u porastu upravo među mladim ženama. Jedno istraživanje pokazalo je kako je između 2010. – 2014. čak 31% žena (35 – 54 godine) hospitalizirano, naspram 1995. – 1999. kada je taj postotak iznosio 21%.
Umjesto da nas ove činjenice uplaše, trebali bi se upitati: “činim li dovoljno za zdravlje svoga srca i koje još dobre navike mogu uvesti.”
To ne znači da biste trebali trčati doktoru svaki put kada osjetite neku nelagodu u tijelu. Ipak, povećani oprez može biti od velike važnosti. Držite se zdravih navika, tjelovježbe i pripazite na kolesterol. Oni povišenog tlaka također su u skupini povećanog rizika (odnosi se i na povećani tlak tijekom trudnoće – kontrolirajte ga 2 x godišnje nakon poroda). Shanelle je danas zdrava i sretna žena koju je ovo iskustvo potaknulo da educira i druge. Nakon što je operirala oštećenu arteriju, apelira na žene da ozbiljno shvate prevenciju srčanih bolesti: “da sam reagirala na vrijeme, možda bi posljedice bile manje.“