Opsesivno kompulzivni poremećaj karakteriziraju ponavljajuće misli i opsesije. Kako bi smanjila anksioznost pobuđenu opsesivnim mislima osoba izvodi prisilne i ponavljajuće radnje – kompulzije.
Opsesivno kompulzivni poremećaj, tj. opsesivne misli ili aktivnosti kod osoba obično nisu poveznice s trenutačnom životnom situacijom. Misli mogu biti uznemirujuće i kao takve djelovati uznemirujuće na pojedinca. Katkada mogu ograničiti osobu u dnevnim aktivnostima, doslovno vezati uz krevet bez potrebe da se pomakne s mjesta. Neugodne misli rezultiraju strahom koji može prijeći u drugu krajnost; straha od drugih osoba, zatvorenog prostora i niza drugih poremećaja.
Ponekad se dešava da opsesivne misli mogu dominirati ili ne imati nikakvu poveznicu s kompulzijama. Važno je znati da kompulzije imaju za cilj smanjiti stres kojeg uzrokuje opsesija. I zato se često vide ponavljajuće radnje kao što je pranje ruku ili potreba da svaki predmet bude na točno određenom mjestu. Misli kao takve izazivaju nervozu i stanje napetosti.
Osoba da bi to umanjila izvodi kompulzivne radnje. To su ponavljajuće radnje kojima pojedinac pokušava poništiti nametnute misli koje izazivaju strah i nervozu u osobe. Osoba je svjesna da izvođenje prisilnih radnji u pojedinim situacijama nema smisla, ali neovisno o tome ona ih mora izvesti kako bi se rasteretila nervoze.
Ponekad se kaže da je moć podsvijesti jača od želja pojedinca. Postavlja se pitanje koji je razlog i zašto je poremećaj nastao? U podlozi poremećaja, prema nekim teoretičarima, uzrok se nalazi u sjenama prošlosti.
Zapitajte se tko je od vaših roditelja ili skrbnika imao narcisoidni poremećaj i koja je to narcisoidna osoba uvelike utjecala na emocionalni poremećaj kojeg ste razvili.
Kada otkrijete osobu, možda ćete lakše krenuti u rješavanje problema.
Povezano: 7 pravila za očuvanje mentalnog zdravlja