Po glasu nas prepoznaju, glas nas obilježava, trajno ostaje u nečijoj memoriji, neki vole slušati naš glas
Nedavno sam održala predavanje na eventu posvećenom Svjetskom danu glasa pa bih rado s vama podijelila u ovoj kolumni neka svoja iskustva u održavanju i higijeni glasa.
Glas je naš signal drugima
Sigurna sam da smo informaciju da tu i tamo kada ostanemo bez glasa ili promuknemo, zbog neke viroze ili glasnog deranja na koncertima, uzeli zdravo za gotovo ili na to ne obraćamo baš preveliku pozornost, a trebali bi.
Naime, glas je puno više nego što inače mislimo. Kao što nas oči odaju i govore jesmo li sretni pa nam znaju reći da imamo nasmijane oči, znamo čuti: „Oči ti je smiju, cakle se ili kako su bistre.“ Također nas može odavati strah koji se vidi u očima, a možda se u njima ogleda opuštenost ili umor. Kako su oči ogledalo našeg duševnog, unutarnjeg stanja tako je i glas jednak znak koji drugi vide, te nas po tome mogu svrstati u zabrinute, ustrašene, odgonetnuti imamo li tremu ili smo možda izuzetno tužni, sretni ili nešto treće.
Glas je produkt naših unutarnjih stanja
Bez obzira što nas glas i njegov tonalitet opisuju, odnosno kazuje u kakvom smo stanju, mi njime odlično možemo upravljati i mijenjati svoja stanja, iz neželjenih u željena. Naša unutarnja stanja su spletovi i produkti naših emocija. Upravljamo li emocijama, upravljat ćemo i našim glasom, odnosno općenitim znakovima po kojima će nas drugi prepoznati.
Jednom prilikom sam snimala radijsku emisiju. Zamislila sam si osobu kojoj pričam nešto što bi je trebalo smiriti, motivirati i dati podršku. Radijski voditelj mi je rekao da imam tipičan radijski glas i da bih trebala raditi na radiju. Zanimljivo kako sam to uspjela izvesti.
Utjecaj emocija na glas
Glas kao organ uzimala sam zdravo za gotovo i nisam se baš previše bavila njime, bez obzira što sam pjevala u zboru i što pjevam cijeli život, sve do trenutka kada sam se rastala. Glas je jednostavno nestao bez obzira što to nije bilo uzrokovano vikanjem. Zabrinula sam se kad je cijela priča potrajala do 4 mjeseca, tada sam krenula na odjel fonijatrije.
Prvo što su me pitali bilo je upravo ono o čemu pišem, a to je moje emotivno stanje. Naime, ono je uzrokovalo da sam podsvjesno stisnula mišiće oko glasnica. Glas nije mogao izlaziti normalnim putem van pa sam morala naprezati trbušne mišiće kako bih mogla pričati, bar koliko toliko. Saznala sam kroz kategoriju u koju su me svrstali, a to je „govorni professional“, da spadam u kategoriju glumaca, pjevača, voditelja kojima je glas zanimanje. Ako ga nema, nema ni zanimanja. E, tu sam počela obraćati veću pozornost na glas kao organ o kojem treba voditi brigu.
Kako upravljamo glasom
O glasu i njegovim upravljanjem sam mnogo više saznala na edukacijama upravljanja glasom koje je organizirao zbor u kojem sam tada pjevala. Naučila sam da način držanja glave, vrata, gornjeg dijela tijela i cijele posture tijela uvelike utječu na upravljanje glasom.
Glas je tako fin i podatan organ da njime možete činiti što god vas volja i više nema izgovora da nešto njime ne možete izvesti. Pitanje je želite li to, sramite li se ili ne, te znate li to izvesti. Uvijek možemo naučiti od stručnjaka koji se bave studijom glasa i glasnica.
Na predavanjima Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, od tamošnjih stručnjaka sam saznala kako šapat ima veću štetu za glas nego visoki tonovi koje se mučimo izvesti. Ono što djeca vole činiti, a i mi smo dok smo bili mali, a zove se vrisak, ostavlja ožiljke na glasnicama koji se više nikada ne izbrišu.
Osim toga što odlično možemo upravljati glasom, moramo zapamtiti da ga trajno možemo oštetiti.
Zanimljivosti koje možemo iskoristiti
Upravljati glasom možemo na različite načine. Neke tonove izvodimo bez problema, no druge ne možemo. Zašto je tomu tako? Položaj tijela i način izvođenja u prvom slučaju je savršen, dok u drugom je pogrešan i zato ne dobivamo ono što želimo. Najveću grešku koju tada činimo je stisnuti mišiće trbuha ili mišiće vrata i na silu ga poslati van.
Zapitajte se zašto najljepše tonove izvodite ispod tuša. Topla voda i ambijent vas opuštaju, a tako opuštenih mišića i uspravnog stava izvodite one tonove koje inače ne možete dok niste pod tušem.
Vladari smo svojeg glasa
Dok sam pjevala u zboru posjetili su nas vrhunski pjevači iz Carnegie Hall-a koji svojom posebnom tehnikom vođenja pjevanja u zboru, kroz vrlo opuštajući i spontan način, dovode pjevače u prirodno stanje da izvedu i ono što su mislili da ne mogu. Znam i dan danas reći da sam imala osjećaj da sam izvukla ton iz pete u kojoj je čučao i čekao da izađe van. Drugim riječima, nisam ni sama znala koji potencijal postoji u meni.
Znanja koja možemo praktično koristiti
Kao što sam napomenula naše emocije 100%-tno utječu na naš glas, a mi upravljamo njima. Stoga, kad trebate održati primjerice neko predavanje i uhvati vas trema, kao vrsta straha koja bi mogla stisnuti mišiće vrata oko glasnica te biste time proizveli piskutav glas ili neki grubo neugodan koji izlazi iz grla, pomislite da ste ispod tuša i da vam je dobro i toplo, opustite se i upravljajte svojim glasom.
Visokim tonovima upravljamo tako da si zamislimo da pjevamo niske. Za izvedbu glasnih tonova pomoći će nam da zamislimo dvoranu od 100 ljudi i da naš glas želimo odašiljati do onog zadnjeg gledatelja ili slušatelja u publici.
Zaista je sve sakriveno u našem umu i tamo je najveći potencijal. Iskoristimo to znanje. Oni koji najbolje znaju kako upravljati glasom su glumci u dječjim ili drugim predstavama. Da bi proizveli neki ton glasa moraju ući u ulogu tog lika. Kakav je karakterno lik, takav je i glas. Glas je pokazatelj karaktera tog lika ili nas samih. I mi kroz život igramo mnoge uloge, zar ne?
Life hacks (životni trikovi)
- Možete staviti ruku na prsa i kada osjetite vibracije u tom dijelu, znajte da ste na dobrom putu. Glas koji dolazi iz prsa je vibracijski ugodan, ne samo vama, već i auditoriju koji vas sluša. Svi ostali trbušni, nazalni, odnosno nosni i grleni su ometajući i auditorij vas neće pratiti niti će uživati.
- Ujutro kad perete zube, zabacite glavu i grgljajte vodu tako da to bude zvučno. Pustite u isto vrijeme glas. To je masaža glasnica. Tako u jutarnjim satima uspavane glasnice lagano budite i pripremate za dnevni rad i eliminirate ih stresa dok još nisu zagrijane.
- Mnogi edukatori za hobije imaju pjevanje u bendu, zboru, sviraju instrumente, posjećuju dramske, glumačke i plesne radionice – dobar izbor za bildanje glasa
„Kad usavršite tehnike upravljanja glasom možete postati što god želite, zar nije tako?“
Ovu kolumnu možete poslušati u audio formatu KLIKNI
Pročitajte i:
Od Pepeljuge do suvremene žene
Znamo biti lojalni drugima, a jesmo li lojalni sami sebi
Kako teške poslove pretvoriti u lake i može li se to?
5 jednostavnih koraka za postizanje općeg zadovoljstva