Znati se odmoriti, u današnjim vremenima čini se kao supermoć koju malo tko posjeduje. Zaista smo zaboravili kako je to stati i napuniti baterije. Djelom je to zbog pritiska društva i poslovnog svijeta, ali djelom si i sami stvaramo pritisak, čak i kada to nije potrebno. S druge strane, ponekad smo jednostavno loše raspoloženi, nemotivirani ili samo zaista umorni. Obično baš kada moramo obaviti neke važne zadatke.
Kako povećati produktivnost bez dodatnog stresa
Prvo je važno napomenuti da je u redu imati nekoliko “loših” dana. To su dani kada privatne i poslovne obaveze ne obavljate s uobičajenim elanom, a ono što nije prioritet možda čak i ne odradite. Takvi dani su potrebni, no ako se događaju prečesto mogu upućivati na veći problem. Umor i stres kao da idu rukom pod ruku i veliki su izvor nezadovoljstva i neželjenih posljedica na pojedince, timove i obitelji. Stoga ne čudi da se svi pitamo kako povećati produktivnost, a istovremeno ne doživjeti burn out.
Kada krenete osjećati veliki umor, stres, nezadovoljstvo, zapravo je već pokrenut niz negativnih posljedica uzrokovanih multitaskingom, prekovremenima i sličnim stvarima. Stoga je važno preduhitriti takva stanja uzimajući redovite odmore i imajući pozitivan mindset. No, bez obzira u kojoj “fazi umora” se trenutno nalazili, stanite i resetirajte se uz ove savjete.
Povezano: Evo kako potaknuti kreativnost kada osjećate da ste “zapeli”
Upoznajte sebe
Kako biste maksimalno iskoristili dan i ispunili sve obaveze bez da na kraju dana jedva gledate, morate znati što vas pokreće. Ako svugdje čitate o tome da treba raditi male popise, uzimati više kraćih pauza, a vama to jednostavno ne odgovara, onda morate naći alternativu. Prvo morate probati razne načine organizacije posla i privatnog života kako bi vidjeli što funkcionira, a što ne. Dobro je osvijestiti i jeste li više jutarnji ili večernji tip, to će vam jako pomoći. Tako ćete znati ostati li budna do ponoći dok sve ne obavite ili se ustati u 5 ujutro i preduhitriti stres.
Podržavajući lifestyle
Na puno stvari u životu ne možemo utjecati, ali na to kako živimo i kakav mindset imamo – možemo. Ako se želite većinu dana, mjeseca, života.. osjećati puni elana, pozitive i veselja (a ako to sada nije slučaj) onda morate prilagoditi svoje navike i obrasce ponašanja. To uključuje većinom zdravu prehranu (zapamtite – hrana je gorivo) i fizičku aktivnost (za svakoga postoji prava, saznajte koja je vaša). Također uključuje pozitivan mindset i sposobnost da uvijek vidite dobro u svakoj situaciji umjesto da paničarite. Smireni ljudi pronalaze rješenje prije problema i lako se nose sa svime što im život pruža.
Pravilo 2 minute
Ovaj sjajni trik ideja je poduzetnika Stevea Olenskog, a jednako je primjenjiva na privatni kao i poslovni život. Kao što naziv kaže, radi se o tome da svaki zadatak koji zahtjeva 2 ili manje minute vašeg vremena obavite odmah. To može biti bacanje smeća, slanje e-maila ili poruke ili rezervacije sastanka/ručka/putovanja.. Naime, ako stalno odgađate te male, brze zadatke, na kraju ćete na njih potrošiti puno više vremena nego što biste prvobitno. Isprobajte metodu, a ako vam se svidi, možda biste mogli uvesti i pravilo 3 ili 5 minuta. Više od toga su vjerojatno regularni zadaci pa se gubi smisao trika.
Povezano: Želite li napredovati u karijeri, obavezno savladajte ovih 5 vještina
Multitasking ne, ali maksimalno korištenje vremena – da
Srećom pa danas nije više “fora” raditi sto stvari odjednom i žaliti se kako ništa ne stižete. Samo ostavljate dojam neorganizirane osobe, a ne dojmljive radoholičarke. Stoga odmah prestanite s multitaskingom, to nije način kako povećati produktivnost. Na početku dana ili tjedna organizirajte poslove prema prioritetima i vremenu koliko vam treba da ih obavite. A svaki slobodan trenutak, ako ga ne želite iskoristiti za odmor, iskoristite za obavljanje stvari s liste. Tako ako na posao ne idete autom, možete čitati ili pisati, a ako vozite, slušati podcaste i slično. To je jedini multitasking koji biste trebali raditi, a i tada pripazite koji vam je glavni fokus (recimo vožnja) pa tomu prilagodite dodatni sadržaj koji konzumirate.
I zapamtite – u ljudskoj je prirodi rad, ali i odmor. Jedno bez drugoga ne može biti. Ako je neizbježno da na godišnjem odmoru pogledate e-mail ili obavite poziv, odradite to sve u jednom danu i tada se isključite. Ako ćete svaki dan “samo još ovo” odraditi, vratit ćete se na posao umorniji nego prije. A nitko vam neće reći “hvala”.