Dvorci Europe su veličanstveni spomenici prošlih vremena, čiji raskošni eksterijeri, bogata povijest i zagonetne legende i dalje privlače posjetitelje iz svih dijelova svijeta. Te impresivne građevine, sa svojim visokim zidinama, elegantno uređenim odajama i čarobnim vrtovima, nose priče o vladarima, ljubavi, intrigama i bitkama.
U ovom trećem dijelu članka, predstavljamo vam još nekoliko najznačajnijih europskih dvoraca koji su istaknute atrakcije i nezaobilazne destinacije brojnih turista.
Château de Chambord, Francuska
Château de Chambord, smješten uz obalu rijeke Loire, jedan je od najikoničnijih i najimpresivnijih dvoraca u Francuskoj, pa i u cijelom svijetu. Sagrađen 1535. godine, ovaj monumentalni dvorac dao je izgraditi kralj François I kao simbol svoje moći i prestiža. Također, dvorac je služio i kao kraljevsko utočište kako bi bio bliže svojoj ljubavnici, grofici de Thoury, Claude Rohan. Prema legendi, oblik njezinih ruku uklesan je u ornamente dvorca, kao trajni znak njihove povezanosti.
Chambord je poznat po svom veličanstvenom krovu s prepoznatljivim dimnjacima i tavanskim prozorima, a posebnu pažnju privlači domišljato dizajnirano dvostruko spiralno stubište. Vjeruje se da je ovaj inovativni dizajn osmislio sam Leonardo da Vinci, koji je u to vrijeme boravio u Francuskoj pod kraljevom zaštitom.
Posjetitelji dvorca mogu istražiti 80 soba otvorenih za javnost te se popeti na krov s kojeg se pruža spektakularan pogled na okolni krajolik. Svake godine Chambord oživljava tijekom raznih glazbenih festivala, čineći posjet još posebnijim.
Povezano: Uronite u prošlost kroz priče koje pričaju najljepši europski dvorci
Eltz, Njemačka
Dvorac Eltz, smješten na 70 metara visokoj stijeni u dolini Elzbachtal, skriven među gustim šumama i rijekom Elzbach, jedan je od najpoznatijih srednjovjekovnih dvoraca Njemačke. Izgrađen u kasnogotičkom stilu, dvorac se prostire na osam katova, a njegova bogata povijest isprepletena je mitovima, značajnim događajima, slavnim osobama i umjetničkim djelima.
Unutar zidina dvorca nalaze se brojni povijesni artefakti koji su se stoljećima prenosili s generacije na generaciju – od skupocjenog porculana i keramike, do finih tapiserija, nakita, oružja i oklopa ratnika. Posebno se ističe poznata slika “Madonna s djetetom i grožđem”, remek-djelo Lucasa Cranacha Starijeg, koja se čuva u dvorcu.
Izgradnja Eltza započela je u 11. stoljeću, a kroz vrijeme su tri grane obitelji Eltz – Rubenach, Rodendorf i Kempenich – izgradile vlastite rezidencije unutar dvorca. Iako je kompleks podijeljen između ovih obiteljskih grana, dvorac je i danas u vlasništvu njihovih potomaka, kao što je bio i u 12. stoljeću. Za posjetitelje su otvoreni dijelovi dvorca obitelji Rubenach i Rodendorf.
Windsor, Engleska
Windsorski dvorac, s bogatom poviješću dugom gotovo 900 godina, predstavlja pravi dragulj za ljubitelje engleske kraljevske povijesti. Gradnja dvorca započela je u 11. stoljeću u normanskom stilu. Kroz stoljeća je doživio brojne preinake, uključujući elemente viktorijanske arhitekture i gotičke detalje. Danas je Windsor jedan od najvećih naseljenih dvoraca na svijetu i službena kraljevska rezidencija. Od 12. stoljeća u njemu su živjeli brojni britanski monarsi, a tijekom dugog vladanja kraljice Elizabete II, dvorac je često služio kao njezin dom i jedno od središta kraljevskih aktivnosti.
Unutar dvorca posebno se ističe kraljevska knjižnica, koja čuva vrijedne knjige i rukopise. No, jedan od najimpresivnijih dijelova posjeda je prostrani park koji okružuje dvorac i pruža prekrasne vidike. Dvorac je kroz povijest povezan s brojnim legendama, uključujući priče o vješticama, izdajstvima, pa čak i oduhovljenim prikazama triju kraljeva koji su se, prema predajama, ukazali unutar dvorca.
Vajdahunyad, Mađarska
Dvorac Vajdahunyad, smješten u budimpeštanskom Gradskom parku (Városliget), jedna je od najzanimljivijih arhitektonskih atrakcija u Mađarskoj. Izgrađen je 1896. godine povodom proslave 1000. godišnjice mađarske države. Dizajniran je tako da prikazuje razne arhitektonske stilove iz povijesti zemlje, uključujući romanički, gotički, renesansni i barokni. Dvorac je replika slavnog srednjovjekovnog dvorca Vajdahunyad u Transilvaniji. Iako je prvobitno bio sagrađen od drva i kartona, kasnije je rekonstruiran u trajnijim materijalima.
Njegov izgled i gotička arhitektura podsjećaju na Drakulin dom, zbog čega ga ponekad zovu “Drakulinim dvorcem”. Bez obzira na to jeste li ljubitelj povijesti, arhitekture ili prirodne ljepote, Vajdahunyad nudi nešto za svakoga.
Keszthely, Mađarska
Barokni dvorac Keszthely, smješten na obali najpoznatijeg mađarskog jezera Balaton. Pruža spektakularan pogled na okolni krajolik. Njegova izgradnja trajala je oko stotinu godina. Nekada je bio u vlasništvu ugledne obitelji Feštetić, koja vuče hrvatske korijene. Dvorac je savršeno očuvan, kako izvana, tako i iznutra. Raskošni barokni ukrasi, prekrasni drveni podovi i autentičan namještaj iz 18. i 19. stoljeća pružaju uvid u aristokratski stil života tog vremena.
U dvorcu se danas nalazi muzej koji čuva bogatu povijesnu baštinu. Posebna atrakcija je plemićka knjižnica, najveća sačuvana u Europi, s oko 90.000 knjiga. Dvorac Keszthely ima točno 101 prostoriju, što je rijetkost za slične građevine tog razdoblja. Zbog svoje arhitektonske ljepote i povijesne važnosti, često je opisan kao jedan od najljepših dvoraca u zemlji.
Povijesni europski dvorci predstavljaju neiscrpno bogatstvo kulture, arhitekture i mitova. Od raskošnog Château de Chambord u Francuskoj, s njegovim dvostrukim stubištem koje je navodno osmislio Leonardo da Vinci, do mističnog Dvorca Eltz u Njemačkoj, čija je povijest satkana kroz stoljeća. Windsor, simbol britanske kraljevske moći, i dalje privlači posjetitelje svojom monumentalnošću i legendama, dok dvorci Keszthely i Vajdahunyad u Mađarskoj oduševljavaju bogatom poviješću, umjetničkom baštinom i arhitektonskom ljepotom.
Povezano: Čarobni dvorci Europe: Tajne i blaga europskih dvoraca
I. Š.