Roditeljstvo u digitalnom dobu donosi brojne izazove, a svijet u kojem odrastaju današnji mladi sve je opasniji. Dok roditelji često misle da su svjesni prijetnji koje vrebaju na internetu, dvije Netflix serije koje otvaraju oči roditeljima – Ulovljeni (Caught) i Adolescencija (Adolescence) – pokazuju da je stvarnost još surovija nego što se na prvi pogled čini.
Obje serije bave se izuzetno važnim temama i predstavljaju poziv na buđenje roditeljima koji žele uistinu razumjeti svijet svoje djece. U današnje vrijeme, preplavljeni obavezama, mnogi roditelji nemaju dovoljno vremena za dublje razgovore s djecom. Vjeruju da su ona sigurna unutar četiri zida svoje sobe, no u doba interneta, ta ista soba može postati ulaz u neslućeno opasan svijet.
Prečesto se tragične priče s naslovnica doživljavaju kao nešto što se događa nekom drugom. “To se ne može dogoditi mom djetetu,” pomisle mnogi. No, upravo takvo razmišljanje stvara iluziju sigurnosti, dok se prijetnje sve više približavaju.
Ove serije jasno poručuju – vrijeme je da roditelji otvore oči i postanu svjesni rizika digitalnog doba. Jer ne, to se ne događa nekom drugom – to se događa ovdje i sada, vama i vašoj djeci.
Ulovljeni (Caught) – Što se događa između redaka vijesti?
Temeljena na knjizi Harlana Cobena, ova serija obrađuje teme koje su svakodnevno prisutne u vijestima: online predatorstvo, maloljetnice koje dijele eksplicitne fotografije i video materijale, nedostatak komunikacije između roditelja i djece te izdaju koja razara obitelji.
Vizualno impresivna, s predivnim krajolicima Patagonije, serija osvaja atmosferom, no radnja i karakterizacija likova izazivaju podijeljene reakcije. Glavna junakinja nerijetko donosi preuranjene zaključke koji imaju ozbiljne posljedice, što može frustrirati gledatelje. Ipak, Ulovljeni otvara važna pitanja i tjera roditelje da preispitaju koliko zaista znaju o životima svoje djece.
Adolescencija (Adolescence) – Tajni online svijet mladih
Serija Adolescencija trenutno je jedan od najkomentiranijih Netflixovih naslova. Priča o 13-godišnjaku osumnjičenom za ubojstvo pokazuje kako virtualni svijet može imati razorne posljedice u stvarnosti. Osim šokantnog zapleta, serija se bavi i “tajnim kodovima” koje djeca koriste na internetu, otkriva mračne kutke digitalnog svijeta.
Stephen Graham je istaknuo da serija upozorava na opasnosti koje roditelji često podcjenjuju. Anonimni chatovi često su mjesta gdje se kriminalci predstavljaju kao vršnjaci, manipuliraju djecom i navode ih na opasne odluke. Ako se dogovore za susret ili pošalju eksplicitne fotografije, može biti prekasno. Društvene mreže sve su češće alat nasilja, zlostavljanja i govora mržnje, a roditelji često nisu spremni nositi se s tim izazovima.
Iako radnja Adolescencije možda nije najdinamičnija, emocije koje izaziva ostavljaju snažan dojam. Posebno se istaknula moćna scena na kraju druge epizode koja stvara knedlu u grlu svakom roditelju – trenutak kad otac optuženog dječaka dolazi na mjesto zločina ostaviti cvijeće, trenutak u kojem shvaća da više ne poznaje život svog djeteta. Nevjerica, praznina i pitanja koja paraju dušu svakog roditelja: Kako nisam vidio? Kako nisam znao?
Pouke za roditelje – Vrijeme je za razgovor
Obje serije donose ključne lekcije: digitalni svijet nije samo prostor zabave, već i izvor ozbiljnih prijetnji. Djeca moraju imati alate za sigurnu navigaciju internetom, a prvi korak prema tome je otvorena komunikacija i izgradnja odnosa povjerenja s roditeljima.
Kao što serija Adolescencija poručuje: „Djeca trebaju nešto zbog čega će sama sebi biti okej.“ Pitanje je – jeste li vi taj oslonac? Vrijeme je da slušate, razgovarate i pokažete da ste tu. Jer u digitalnom dobu, prisutnost roditelja važnija je nego ikada.
Povezano: Kako vratiti fokus s društvenih mreža na stvarni život