Mnogi su svjesni koliko je važno štititi kožu nanošenjem proizvoda s UV zaštitom, no još uvijek je mnogo onih koji to ne čine. Kako bih otkrila sve tajne učinkovite zaštite, odgovore na sva važna pitanja potražila sam kod priznatog i nagrađivanog stručnjaka, dr. Dinka Kaliterne, spec. dermatovenerologa.
S ciljem da klijentima osigura što kvalitetniju uslugu, doktor Kaliterna se kontinuirano usavršava na poznatim europskim klinikama, posebno iz područja estetsko-korektivne dermatovenerologije, primjene lasera i anti-aging medicine. Prvi je u Hrvatskoj uveo načelo integrirane dermatologije koje podrazumijeva da više stručnjaka raznih specijalnosti klijentu daju svoja mišljenja i međusobno ih uspoređuju kako bi se pronašlo najbolje rješenje. Dr. Kaliterna s čitateljstvom Suvremene žene dijeli najnovije spoznaje i prakse s područja zaštite kože od UV zračenja. Vjerujem da će ove informacije mnogima biti korisne.
Zdrav odnos sa suncem između koristi i opasnosti
Da odmah razjasnimo, sunce nije naš neprijatelj, bez Sunca nema života. Sunce našem organizmu osigurava brojne benefite. No, neprijatelji smo sami sebi ako se suncu izlažemo neodgovorno, jer tu neodgovornost koža pamti. Iako sunce ima mnoge prednosti, važno je pronaći ravnotežu i zaštititi kožu od prekomjernog izlaganja UV zračenju.
UVA vs. UVB – što skrivaju sunčeve zrake i koje su opasnije?
S obzirom na to da UVA zrake imaju dužu valnu duljinu, čine oko 95 % ultraljubičastog zračenja koje dopire do Zemlje. Relativno jednakim intenzitetom prisutne su tijekom cijele godine. UVB zrake variraju ovisno o sezoni, lokaciji i dobu dana. Dok su UVB glavni uzrok opeklina od sunca i zahvaćaju gornje slojeve kože, UVA prodiru dublje i glavni su uzrok preranog starenja. I jedne i druge imaju ulogu u razvoju raka kože. Čak i kada je oblačno, puno je UVA zraka koje dolaze kroz oblake i oštećuju našu kožu, a oko 80 % izloženosti suncu dolazi od usputnih aktivnosti.
„Važno je naglasiti da kožu treba kontinuirano čuvati tijekom cijele godine. Zapravo, UVA zrake koje su najopasnije, podjednako su jake tijekom cijele godine. Probajte se više štiti kontinuirano jer se zapravo najviše oštetite tijekom godine, a najmanje na plaži. UVA zrake prodiru i kroz staklo i kroz hlad i kroz oblake. Kada je oblačno, zračenje je samo 20% manje. Stoga je vrlo važno da krema za sunčanje štiti i od UVA i od UVB, tj. da je “širokog spektra“. Određene dijelove tijela štitite tijekom cijele godine, pogotovo dekolte. Dekolte bi uvijek trebao biti zatvoren, bez obzira koliko kratko idete vani. Žene se najviše oštete tijekom godine, od kuće do posla, do auta kada izađu. Isto tako, nemojte nositi majice bez rukava“, poručio je dr. Kaliterna.
SPF 30, 50 ili nešto treće; što je najvažnije u ovoj priči?
SPF je samo jedna strana priče! SPF je skraćenica za Sun Protection Factor i predstavlja mjeru zaštite od UVB zraka. Zapravo nam govori koliko će duže trebati našoj koži da izgori kada nosimo kremu za sunčanje. Na primjer, ako nosimo kremu za sunčanje SPF 30, našoj će koži trebati 30 puta više vremena da izgori nego bez nje.
„Razlika između SPF-a 30 i 50 je minimalna, možda u par posto. Prilikom odabira SPF-a nije bitan taj konačni broj, nego je bitno da imamo podjednako visok UVA i UVB zaštitni faktor. SPF 30 je sasvim dovoljan, ali je idealno da su ti zaštitni faktori UVA i UVB podjednako zastupljeni. Međutim, puno je važnije da zaštitni faktor u sebi sadrži antioksidanse, i po mogućnosti, aktivne tvari koje dodatno štite kožu od štetnog učinka sunčevih zraka. Pojedini proizvodi imaju dodatke koji automatski neutraliziraju dodatnu upalu i oštećenja koje izazivaju UV zrake i sprječavaju oštećenja genetskog materijala. To su zapravo ti najkvalitetniji zaštitni faktori“, istaknuo je dr. Kaliterna.
Ovaj članak dio je projekta Koža pamti u kojem se bavimo temama vezanim uz zaštitu kože od sunca. Razotkrivamo mitove o sunčanju i preplanulosti, predstavljamo must-have proizvode za zaštitu i njegu, dijelimo korisne informacije te pružamo praktične savjete za sigurno i bezbrižno ljeto. Pogledajte sve članke |
Velika zabluda o SPF-u koja daje lažnu sigurnost!
Dr. Kaliterna je posebno napomenuo: „Bez obzira na to što se namažete, klonite se sunca, nemojte se nepotrebno izlagati suncu. Jedna je od velikih zabluda da što veći faktor koristite, možete se namazati i sigurno se izlagati suncu do mile volje – TO NIJE ISTINA! Koristite zaštitne faktore i vratite se u hlad, nemojte se nepotrebno pržiti na suncu, jer niste nikada u potpunosti zaštićeni. Mazanje vam daje jedan lažni osjećaj sigurnosti, osjećaj koji je u krivu. Kada koristite SPF kremu za lice tijekom godine, ona bi trebala biti obojena. Ako nije obojena, nemate potpunu zaštitu od zraka koje izazivaju pigmentacije. To je dosta bitno.”
Koliko je dovoljno, koliko često trebamo nanositi kremu?
„Potrebno je mazati se kremom svaka dva-tri sata, pogotovo ako se kupate i znojite jer se skida zaštitni sloj. Postoje neke kreme koje se mogu nanositi jedanput dnevno, koje su na bazi liposoma. U pravilu, ako nisu liposomalne kreme, trebamo ponovno nanijeti debeli sloj svakih par sati ili odmah nakon tuširanja ili znojenja“, istaknuo je dr. Kaliterna.
Sjena ili zabluda: Boravim samo u hladu, jesam li zaštićen/a?
Boravak u hladu je koristan način zaštite naše kože. Međutim, sunčeve zrake se reflektiraju od tlo, pijesak, vodu pa je zaštita od sunca neophodna čak i u hladu.
„Sunčeve zrake prodiru i kroz hlad i kroz oblake. Koristite zaštitne faktore i onda uživajte u hladu“, poručio je dr. Kaliterna.
Pročitajte dvaput! Preplanulost je genetsko oštećenje kože, jeste li sigurni da je želite ponosno nositi?
Nekada je svijetli ten bio znak plemstva i bogatstva, a danas je znak odgovornog odnosa prema vlastitoj koži. Ljetna preplanulost, koju mnogi ponosno nose misleći da im daje zdravi sjaj, sve je samo ne zdrava. Danas znamo da prekomjerno izlaganje suncu itekako šteti našoj koži i značajno povećava rizik od raka kože. Umjesto da tražimo kratkotrajni sjaj preplanulosti, trebali bismo se usredotočiti na dugoročno očuvanje zdravlja i ljepote naše kože.
Dr. Kaliterna je upozorio: „Koža je najveći kamatar, ona pamti oštećenja; do smrti. Tako da, ako se niste pazili u mladosti, to vam u kasnijim fazama života, nažalost, dolazi na naplatu. Velika je borba s ljudima objasniti im da preplanulost ne odražava njihovo zdravlje, nego što više potamnite, zapravo je znak da ste više pretrpjeli genetsko oštećenje kože. Ono što je isto tako bitno vezano za preplanulost, ja čak savjetujem da se i naštrcate ili namažete svojim sredstvima za samotamnjenje, i to je puno bolja opcija nego da se nepotrebno pržite. Pa onda je bolje da se mažete sa samotamnjujućim sredstvima, nego da izazivate genetska oštećenja kože. Važno je znati da sredstva za samotamnjenje ne štite od sunce, ona daju samo prividnu boju.“
Kremu za sunčanje treba nanositi na sve tipove kože, bez obzira na to koliko pigmenta vaša koža proizvodi.
Ako koristim šminku s SPF-om, trebam li nanositi i zaštitnu kremu?
Kako je zaštitni faktor potrebno nanositi tijekom cijele godine, nije potrebno koristiti SPF kremu kada imate puder s SPF-om. Puder je po meni možda najpraktičnija i najidealnija zaštita. Dodatna prednost kod pudera je i što se žena koja ima puder štiti i od štetnog plavog zračenja mobitela, monitora i ostalih ekrana. To je jedan od razloga zašto ja obožavam pudere. Kako se zapravo cijelu godine morate paziti, to je najbolje raditi tako što imate na sebi puder, svaki puder u sebi ima određeni SPF faktor“, istaknuo je dr. Kaliterna.
Slično je s BB, CC, DD kremama koje u sebi imaju zaštitne faktore.
Kapci i usne na udaru štetnih UV zračenja
Kada je u pitanju zaštita od sunca, važno je ne zaboraviti na osjetljiva područja poput očnih kapaka i usana. Ovi dijelovi tijela su često zanemareni, iako su posebno podložni štetnim UV zračenjima. Ljudi koji ne počnu štititi svoju kožu dok su mladi, već će u ranim tridesetima primijetiti da im koža oko očiju više ne izgleda tako svježe i glatko kao prije. Sposobnost vezivnog tkiva da skladišti vodu opada s godinama, pa je meka koža oko očiju sve tanja.
Dr. Kaliterna je posebno napomenuo: „Kapci su načelno zaštićeni naočalama. Međutim, donja usna je problematična. Donja usna dobiva 90 % UV zraka, tako da je ona najviše oštećena. Nju bi trebalo definitivno stalno štititi, mazati s posebnim sredstvima za zaštitu usana.“
Ako nanosim kremu s UV zaštitom, trebam li nanijeti hidratantnu kremu te kada nanijeti make-up?
Od doktora Kaliterne saznajem da su nove generacije krema dostatne, pa ne treba nanositi hidratantnu kremu jer je SPF krema dovoljna. Nekoliko minuta nakon nanošenja zaštitne kreme, kada se upije i osuši, možete nanijeti i make-up.
Suplementi jako pomažu
„Suplementi jako pomažu, pogotovo alfa lipoična kiselina, vitamin C i drugi korisni sastojci. Postoje tablete za zaštitu od sunca koje su poprilično efikasne i pomažu, ja ih uvijek savjetujem da se koriste“, istaknuo je dr. Kaliterna.
Kako uključiti prevenciju u svakodnevnu rutinu?
Sve se svodi na pronalaženje proizvoda koji vam se sviđa i kojemu vjerujete te koji ste spremni koristiti. Ako pronađete prikladan proizvod, rado ćete ga svakodnevno nanositi.
Kako je dr. Kaliterna napomenuo: „Krema za zaštitu od sunca mora biti namijenjena tipu vaše kože i adekvatno odabrana prema stanju vaše kože. To je jako bitna stavka u svemu tome.“
Dr. Kaliterna dodatno preporučuje
„Tražite hlad gdje god je to moguće. Potražite prirodnu hladovinu drveća te hladovinu suncobrana. Ono što je bitno, to je da kad ste u autu, uvijek koristite sjenilo. Stavite kapu, stavite naočale. Znači, bez obzira na zaštitna sredstva za sunce – kreme, koristite zaštitnu odjeću, koristite kape; morate se paziti. Nosite sunčane naočale s dovoljnom UV zaštitom.“
„Ljeti je jako bitno da se lice dubinski očisti, da sredstva za zaštitu od sunca ne začepe pore kako ne bi došlo do pogoršanje tena. Bolje se klonite ulja. Jako je bitno dobro očistiti lice s mlijekom ili micelarnom otopinom prije spavanja i nanošenja druge kreme.“
„Kako biste umanjili oštećenje kože, važno je koristiti antioksidanse koji neutraliziraju oštećenja kože izazvana suncem. Bitna je njega kože nakon izlaganja suncu.“
Obratite pozornost na ove detalje
Sveukupna izloženost štetnim UV zračenjima tijekom života uzima svoj danak na našoj koži. Ova zračenja igraju ulogu u razvoju raka kože i fotostarenju. Sredstva za zaštitu treba nanositi kad god se izlazi van. Studije pokazuje da ljudi nanose samo 20 % do 50 % potrebne količine kreme za sunčanje, time zapravo dobiju puno manju zaštitu od zaštitnog faktora naznačenog na etiketi. Na etiketi proizvoda za zaštitu uvijek potražite oznaku “UVA” unutar kruga koji označava da je krema za sunčanje zadovoljila standarde Europske unije za UVA zaštitu.
Što ako je koža već oštećena?
„Ako je koža oštećena, bez obzira koliko je oštećena, uvijek se može jako puno napraviti i popraviti. Ima neizmjerno puno neinvazivnih metoda; od super PRP-a, faktora rasta, peptida, matičnih stanica, prijenosa masti, egzosoma pa do lasera. Suvremena medicina može puno postići u oporavku oštećene kože “, istaknuo je dr. Kaliterna.
Zabluda koja može skupo koštati
Mnogi ljudi misle da se rak kože može lako riješiti, te da će ga, ako im se dogodi, jednostavno odstraniti. Međutim, melanomi mogu biti vrlo ozbiljni, a često i smrtonosni.
Čuvajte svoju kožu i ona čuva vas!
Kako poznata izreka kaže „bolje spriječit nego liječiti“, pa se držite kvalitetne UVA i UVB zaštite, hlada, naočala i zaštitne odjeće, čuvajte svoju kožu i ona čuva vas cijeli vaš život!