U toploj sezoni uživamo u mnogim stvarima, a dobra knjiga je visoko na listi prioriteta mnogih knjigoljubaca. Jedno je sigurno, zanimljivih naslova ne nedostaje!
Ako ste čitali “Čuvari tajni Jaipura” i “Žena koja je slikala kanom” vjerujemo da jedva čekate započeti s čitanjem nove svjetske uspješnice autorice Alke Joshi „Francuski parfem na indijski način”, roman koji je oduševio milijune čitatelja. Ljubitelji krimića neće zaobići najiščekivaniji krimić godine iz pera slavne J.K. Rowling “Srce crno kao tinta”. O tajnoj povijesti revolucije prevoditelja na Oxfordu čitajte u romanu “Babel” nagrađenom prestižnom nagradom Nebula za najbolji roman. U revolucionarnoj knjizi “Mit o normalnom” Gabor Maté vodi nas na epsko putovanje tijekom kojeg otkrivamo kako je naše emocionalno zdravlje i naša društvena povezanost u tijesnoj sprezi sa zdravljem i bolešću. Mlađi mogu pustiti mašti na volju i uroniti u oslikanu avanturu novoga serijala “Peanut Jones i Oslikani Grad” u kojemu je sve moguće. Dobra knjiga.
Francuski parfem na indijski način
Alka Joshi
Novi roman autorice velike uspješnice Žena koja je slikala kanom
Stigao je posljednji nastavak iz svima omiljene trilogije koja balansira između tradicionalnih i modernih vrijednosti daleke Indije. „Francuski parfem na indijski način” vješto je i bogato izvezena narativna tapiserija u kojoj se isprepliću priče iz Radhina života. Priča je to čiji intenzitet boja, mirisa, okusa i prikrivenih tajni očarava u cijelosti.
Svjetska uspješnica „Francuski parfem na indijski način” oduševila je milijune čitatelja, što dokazuje i činjenica da je knjiga provela nekolilo tjedana na popisima najprodavanijih romana New York Timesa, USA Todaya, Publisher Weekleya, Tortonto Stara, LA Timesa, a također je i našla svoje mjesto među knjigama koje su odabrane za čitanje u knjižnom klubu Reese Witherspoon Hello Sunshine.
Zahvaljujući produkcijskoj kući Miramax na male ekrane uskoro stiže i serija koja se snima prema „Žena koja je slikala kanom”. Glavna uloga u filmu dodijeljena je velikoj zvijezdi Freidi Pinto, poznatijoj po ulozi u Oscarom nagrađenom filmu „Milijunaš s ulice”.
Ovu svjetsku senzaciju na hrvatski je prevela Vesna Valenčić.
Radnja:
Pariz, 1974. Tridesetdvogodišnja Radha živi u Parizu sa suprugom Pierreom i njihovim dvjema kćerima. Premda još uvijek žali što se godinama prije odrekla svoga prvorođena sina, dok je i sama još bila dijete, uživa u majčinstvu te napokon pronalazi izvor svoje strasti u riznici bogatih i opojnih mirisa.
Nakon što je desetak godina ranije otkrila svoj skriveni talent – da je u stanju otkriti parfem koji savršeno pristaje svakoj mušteriji – ona sada radi za priznatu parfumerijsku kuću i osmišljava u potpunosti nove kombinacije mirisa, gradeći pritom svoju karijeru parfem po parfem. Ipak, voljela bi kad bi Pierre pokazivao više razumijevanja za njezinu karijeru. Osjeća njegovu frustraciju, no nema se srca odreći onoga što je toliko veseli.
Kada joj u ruke dopadne vodstvo prvog velikog projekta, Radha otputuje u Indiju gdje joj u pomoć pristižu njezina sestra Lakshmi te kurtizane iz Agre – žene koje koriste moć parfema kako bi zavodile i zadirkivale te pobuđivale seksualnu napetost. No na korak od uspjeha Radha saznaje da je njezin sin, za kojeg nikada nije rekla svome suprugu, odlazi potražiti u Pariz, time prijeteći da će uzdrmati njezin pomno izgrađen život u Francuskoj.
Srce crno kao tinta
Robert Galbraith
Najiščekivaniji krimić godine iz pera slavne J.K. Rowling
Nakon romana „Zov kukavice”, „Dudov svilac”, „Karijera zla”, „Smrtonosno bijelo” i „Nemirna krv” stigao je šesti naslov iz serije kriminalističkih romana s detektivom Cormoranom Strikeom iz pera slavne J.K. Rowling, autorice legendarnog Harryja Pottera. Robert Galbraith je pseudonim J.K. Rowling, a za pisanje kriminalističkih romana odlučila se budući da taj žanr obožava kao čitateljica.
„Srce crno kao tinta” dosad je najopsežniji naslov koji zaokružuje seriju veoma uspješnih kriminalističkih romana. Prvih pet knjiga Roberta Galbraitha oduševile su kako kritiku tako i brojne čitatelje, a u neodoljivom istražiteljskom paru uživalo je više od 11 milijuna čitatelja.
Roman „Srce crno kao tinta”, u prijevodu Mirne Čubranić, najupečatljiviji je i najuzbudljiviji dosad. Čudesno zapetljan, ostavit će vas bez daha. Knjiga odmah po izlasku obara rekorde. Tako je u prvih sedam dana od objavljivanja zauzeo vrhove listi najprodavanijih knjiga u Velikoj Britaniji. Osim što je bio najprodavaniji naslov u kategoriji kriminalističkih romana, ova uspješnica bila je najtraženija u odnosu na druge kategorije i žanrove.
Pet prethodnih romana o istražitelju Cormoranu Strikeu, „Zov kukavice”, „Dudov svilac”, „Karijera zla”, „Smrtonosno bijelo” i „Nemirna krv”, našli su se na vrhovima ljestvica međunarodnih bestselera i prilagođeni su za televizijsku seriju u produkciji Bronte Film and Television.
Radnja
Kad uplašena i mahnita Edie Ledwell posjeti ured Detektivske agencije Strike i Ellacott tražeći pomoć, Robin nije sigurna što misliti. Kao sukreatoricu popularnog animiranog serijala Srce crno kao tinta Edie progoni tajanstven internetski lik Anomija. Edie očajnički želi razotkriti Anomijin pravi identitet.
Robin odlučuje da joj agencija ne može pomoći i zaboravlja na slučaj dok nakon nekoliko dana ne pročita vijesti o ubojstvu Edie Ledwell na groblju Highgate, mjestu radnje Srca crnog kao tinta.
Robin i njezin partner Cormoran Strike sada su primorani razotkriti Anomijin pravi identitet. Ali složena mreža internetskih pseudonima, poslovnih interesa i obiteljskih sukoba upliće Strikea i Robin u slučaj koji iskušava granice njihovih istražiteljskih sposobnosti na nove i zastrašujuće načine…
Babel
R. F. Kuang
Babel ili nužnost nasilja: Tajna povijest revolucije prevoditelja na Oxfordu
R. F. Kuang nagrađivana je autorica bestselera trilogije Rat makova te romana Babel i Yellowface. Na Sveučilištu Cambridge završila je magisterij iz područja sinologije, dok je na Sveučilištu Oxford završila znanstveni magisterij iz područja suvremene sinologije. Trenutačno je na doktoratu iz područja istočnoazijskih jezika i književnosti na Sveučilištu Yale.
Radnja:
Godina je 1828. i Robin Swift, siroče iz Kantona čija je obitelj podlegla koleri, dolazi u London u pratnji misteriozna profesora Lovella. U Engleskoj ga godinama podučavaju latinskom, starogrčkom i kineskom, sve kako bi bio spreman jednoga se dana prijaviti na prestižan Kraljevski prevoditeljski institut Sveučilišta Oxford, poznatog pod nazivom Babel. Babel je svjetsko prevoditeljsko središte, no ondje se zbiva nešto još i važnije – čarolija. Srebrnarstvo, umijeće manifestacije upravo onog značenja riječi koje biva izgubljeno u prijevodu uz pomoć magičnih srebrnih poluga, Britancima je osiguralo nepobitnu moć, budući da sve znanje koje posjeduju koriste u svrhe širenja carstva.
Za Robina je Oxfrod utopija posvećena potrazi za znanjem. No znanje je podložno moći, a kao Kinez koji je odrastao u Britaniji, Robin ubrzo shvaća da služiti Babelu istovremeno znači izdati domovinu iz koje potječe. Tijekom svog studija Robin sve više biva rastrgan između Babela i Hermesove družine, tajne organizacije koja se svim silama trudi spriječiti imperijalnu ekspanziju. A kada Britanija isprovocira nepravedan rat protiv Kine radi srebra i opijuma, Robin će morati odabrati stranu…
Mogu li moćne institucije biti promijenjene iznutra ili revolucija uvijek traži određenu količinu nasilja?
Mit o normalnom
Gabor Maté
U revolucionarnoj knjizi “Mit o normalnom”: Trauma, bolest i iscjeljenje u toksičnoj kulturi Gabor Maté vodi nas na epsko putovanje tijekom kojeg otkrivamo kako je naše emocionalno zdravlje i naša društvena povezanost u tijesnoj sprezi sa zdravljem i bolešću.
Nakon četiri desetljeća rada u zdravstvenom sustavu, ovaj renomirani liječnik prepoznao je to da uz svu našu stručnost i tehnološku sofisticiranost, zapadna medicina najčešće ne pristupa cjelovitoj osobi i zanemaruje javnu znanstvenu činjenicu da današnja kultura stresira tijelo, opterećuje imunološki sustav i potkopava emocionalnu ravnotežu.
Sagledane iz šire perspektive, kronične duševne i tjelesne tegobe možda nisu odvojene i zasebne bolesti, nego zamršeni, višeslojni procesi koji odražavaju (mal)adaptacije na kulturalni kontekst u kojem živimo i na „normalne“ vrijednosti prema kojima živimo. Maté razotkriva uobičajene mitove o tome što nas čini bolesnima, povezuje točkice između bolesti pojedinaca i općeg zdravlja društva te nudi suosjećajni vodič za zdravlje i izlječenje.
Napisana u suradnji s njegovim sinom Danielom, Mit o normalnom Matéova je najambicioznija i najhitnija knjiga dosad koja ima duboke implikacije za naš život u cijelosti.
Gabor Maté umirovljeni je liječnik koji je, nakon nekoliko desetljeća prakse obiteljske medicine i iskustva rada u palijativnoj skrbi, opsežno radio s ovisnicima i psihičkim bolesnicima. Autor brojnih bestselera prevedenih na više od trideset jezika, dr. Maté međunarodno je poznat govornik, tražen zbog svoje stručnosti na poljima ovisnosti, traume, djetetova razvoja te odnosa stresa i bolesti. Njegova knjiga o ovisnostima dobila je Nagradu Huberta Evansa za publicistiku, a za svoj revolucionarni medicinski rad i knjige nagrađen je ordenom Order of Canada i priznanjem za građanski doprinos grada Vancouvera. Hrvatsku publiku osvojio je prvim prevedenim bestselerom, Kada tijelo kaže ne.
Knjiga za mlade
Peanut Jones i Oslikani Grad
Rob Biddulph
Pustite mašti na volju i uronite u oslikanu avanturu novoga serijala u kojemu je sve moguće
Rob Biddulph, britanski je autor i ilustrator koji već deset godina pomiče granice kreativnosti i obara svjetske rekorde. Domaćoj se publici predstavlja s knjigom „Peanut Jones i Oslikani Grad“ u prijevodu Ivone Širol. Pustite mašti na volju i uronite u oslikanu avanturu novoga serijala u kojemu je sve moguće.
Ovaj višestruko nagrađivani autor i ilustrator osvojio je čitatelje diljem svijeta svojim prvijencem „Blown Away“ za koji je osvojio prestižnu nagradu Waterstones i tako postao drugi autor u povijesti koji je s ilustriranom knjigom za svoj rad dobio nagradu Waterstones.
U desetljeće dugoj karijeri objavio je više od dvadeset dječjih romana, slikovnica, priručnika i publicistike koji su se prodali u milijunima primjeraka diljem svijeta.
U ožujku 2020. godine pokrenuo je kampanju #DrawWithRob, seriju klipova koje je objavljivao dva puta tjedno i kroz koje je gledatelje podučavao crtanju, kako bi pomogao roditeljima i djeci u teškom periodu globalne pandemije. 21. svibnja 2020. oborio je Guinessov rekord za najveći online sat crtanja, pri čemu je sudjelovalo 45 611 domaćinstava i čime je nagrađen britanskom nagradom Point of Light.
Radnja:
Za Peanut Jones crtanje je magičan čin. No umjetnost ne može riješiti njene probleme. Njen je otac nestao, a ona je zapela u iznimno dosadnoj školi. No sve se promijeni kada pronađe jedinstvenu olovku koja ima magične moći. Peanut odjednom biva uvučena u svijet koji vrvi bojama, kreativnošću, uzbuđenjima, no krije i mnoštvo opasnosti. Ipak, u tome svijetu možda postoji malena šansa da Peanut dozna što se dogodilo njenom ocu.